انواع شپش و درمان شپش

 

 • برای درمان شپش سر، معمولا از شامپوهایی که به این منظور تهیه شده استفاده می‌گردد که برای این منظور لازم است به مدت ۱۰ دقیقه شامپو روی موهای سر باقی مانده و سپس ۱۰-۷ روز بعد مجدد تکرار گردد.

 

انگل هایی هستند که دائمی،خارجی و اجباری میباشند و نام آن ها شپش است.شپش راسته ای از حشرات میباشد که بغیر از پرندگان و پستانداران نمیتواند در جایی دیگر به زندگی اش ادامه بدهد.خارش در کودکان از علائم شپش است و شپش را میتوان در ناحیه تناسلی،سر و مکان های دیگر در بدن انسان مشاهده کرد.

انواع شپش

سه نوع شپش بصورت انگل، باعث آلودگی انسان می‌شوند. که عبارتند از:

شپش بدن

شپش سر

شپش ناحیه تناسلی

ویژگی شپش

شپش سر و شپش بدن از نظر ظاهر فیزیکی مشابه هم هستند، طولی حدود ۳-۲ میلی‌متر دارند اما شپش ناحیه تناسلی کوچک‌تر بوده و حدود ۲-۱ میلی‌متر طول آن بوده و پهنای آن کمی بیشتر است نمای شپش شبیه خرچنگ است.

شپش ماده حدود ۱ ماه طول عمر دارد، روزانه بین ۱۰-۳ عدد تخم روی میزبان خود که انسان است بر جا می‌گذارد، اما شپش بدن تخم خود را روی درز لباس‌ها می‌گذارد، تخم شپش که اصطلاحاً رشک نامیده می‌شود به مو و یا نخ‌های لباس می‌چسبد اما به صورت مستقیم به بدن نمی‌چسبد.

تخم شپش پس از خارج شدن از بدن شپش ۱ تا ۲ هفته طول کشیده تا رسیده شود و پس از خارج شدن دارو آن پیوسته به صورت کیسه خالی به مو می‌چسبد.

لارو تازه با به دست آوردن غذا رشد می‌کند غذای این انگل از خون انسان می‌باشد که از روی سر پوست آن را تغذیه می‌کند و همزمان بزاق خود را به بیمار وارد می‌کند و مواد دفعی خود را روی پوست بیمار بر جای می‌گذارد.

در این زمان علائم بیماری ظاهر می‌شود که شایع‌ترین و برجسته‌ترین علامت آن خارش است.

شپش بدن در کودکان مگر در شرایط فقر بهداشتی بخصوص در مناطق سردسیر که دیرتر لباس‌ها را عوض می‌کنند، نادر است.

انگل از طریق لباس‌ها و ملحفه‌های آلوده منتقل می‌شود، ابتدا روی بدن بخصوص در محل شانه‌ها، تنه و یا باسن کودک، یک ضایعه با مرکز قرمز ظاهر می‌شود که شدیداً خارش‌دار است سپس خراش، کهیر و ضایعات پوستی دیگری اضافه می‌گردد، احتمال عفونت نیز وجود دارد.

آلودگی شدید که به صورت ضایعات ضخیم و تیره‌رنگ و پوسته پوسته می‌باشد، نیز گاهی دیده می‌شود.

شپش بدن همانطور که گفته شد روی درز لباس‌ها بوده و فقط هنگام تغذیه از خون بدن به صورت موقت روی پوست بدن دیده می‌شود.

تخم شپش که محکم به نخ لباس می‌چسبد ممکن است تا یکماه هم زنده بماند و در صورت پوشیده شدن لباس‌های آلوده توسط کودک، گرمای بدن کودک موجب رشد مجدد تخم‌ها و بالغ شدن آنها می‌شود.

درمان شپش بدن

اصول درمان شپش بدن رعایت مسائل بهداشتی و شستشوی تماس لباس‌ها و ملحفه‌های استفاده شده با آب داغ است، دمای ۶۵ درجه به مدت ۳۰ دقیقه می‌تواند تمام تخم‌ها و شپش‌ها را بکشید، همینطور اتوکردن درزهای لباس‌ها نیز علاوه بر شستن دقیق آنها توصیه می‌شود.

و به کودکانی که قادر به تعویض لباس خود نیستند مثل آنهایی که در شرایط خاص زندگی می‌کنند؛ می‌توان لباس آنها را موقتاً پشت و رو کرده و از محلول‌هایی که به این منظور موجود است روی آن زد در اینصورت اثر این دارد تا یکماه باقی خواهد ماند.

درمان شپش مو

مصرف لوسیون یا کرم‌های مناسب که قادر به کشتن تخم‌ها و شپش‌های چسبیده به موی بدن است یکی دیگر از اصول درمان است البته لازم است این داروها چندین ساعت (حداقل ۱۲-۱۰ ساعت) روی بدن باقی بماند.

شپش سر، نیز آلودگی پوست سر است که همراه خارش شدید است بهترین راه انتقال تماس سر با سر است تخم‌های شفاف شپش سر ۰/۵ میلی‌متر است نزدیک انتهای ساقه مو می‌ماند و به یک طرف آن محکم می‌چسبد به طوری که به آسانی جدا و یا جابجا نمی‌شوند.

معمولا در اثر این آلودگی ریزش مو ایجاد می‌شود مگر در مواردی که التهاب یا عفونت پوستی رخ می‌دهد که ریزش مو هم ممکن است.

خود شپش همیشه دیده نمی‌شود ولی تخم آن روی موی سر، بخصوص در نواحی پشت سر و بالای گوش دیده می‌شود التهاب پوستی ناحیه گردن هم گاهی بعلت خارش مکرر دیده می‌شود. شانه زدن و برس زدن مکرر موهای سر باعث کاهش تعداد شپش‌ها  تخم‌های آنها شد، و در نتیجه باعث کاهش آلودگی می‌شود.

برای درمان شپش سر، معمولا از شامپوهایی که به این منظور تهیه شده استفاده می‌گردد که برای این منظور لازم است به مدت ۱۰ دقیقه شامپو روی موهای سر باقی مانده و سپس ۱۰-۷ روز بعد مجدد تکرار گردد.

برای استفاده از این شامپوها موها باید کاملا تمیز باشد.

با توجه به احتمال بروز برخی عوارض در بین انواع داروهای موجود انتخاب نوع دارو، براساس شرایط بیمار، سن، بیماری‌های خاص زمینه‌ای و… توسط پزشک صورت می‌گیرد.

توصیه می‌شود تمام افراد ساکن در منزل، همزمان تحت درمان قرار می‌گیرند. پس از مصرف شامپوی سر لازم است موها به طور منظم با یک شانه دندانه ریز شانه شوند تا رشک‌ها خارج شود.

لباس‌ها و ملحفه‌ها بایستی با آب بسیار داغ تمیز شود و برس‌ها و شانه‌های آلوده دور ریخته شود و یا با استفاده از محلول‌های کشنده شپش مخصوص و سپس آب جوش به خوبی شسته و تمیز شوند در مورد مصرف هر دارو نکات و مواردی که لازم است به آنها دقت شود مثلا گاهی توصیه می‌شود پس از استفاده از برخی داروها تا ۴۸ ساعت موها شسته نشوند.

درمان شپش ناحیه تناسلی

شپش ناحیه تناسلی که نسبت به دو نوع دیگر در بچه‌ها ناشایع است گاهی آلودگی با این نوع شپش دیده می‌شود که به صورت ضایعات خاکستری رنگ در ناحیه تناسلی، قفسه سینه و شکم می‌‌باشد.

تخم این نوع شپش بیضوی و شفاف بوده که محکم به ساقه موی چسبیده و معمولا قابل دیدن نیست.

– شپش بالغ معمولا کمتر دیده می‌شود چون کوچکتر از انواع شپش سر و شپش بدن بوده و میزان فعالیت آن هم کمتر است.

درمان این نوع شپش هم مصرف داروهای خاص بوده که به تکرار نیز نیاز دارد و لباس‌ها و حوله‌ها و ملحفه‌ها نیز بایستی کاملا مورد شستشو قرار بگیرند.

بهترین گیاهان دارویی برای داشتن زندگی بهتر

123419893130185234114972023923736129222124

 • گزنه نیز از جمله گیاهانی دارویی است كه در برخی از مناطق كوهستانی كشور در فصل بهار رشد می‌كند. درمانگران طب سنتی از ریشه، ساقه و برگ‌های این گیاه برای درمان بیماری‌های مختلف استفاده می‌كنند.

یكی از خواص انكارناپذیر بهار این  است كه با آمدنش سبزی‌ها، دانه‌ها و گیاهان شفابخش و مفید خود را به سفره‌های غذای ما هدیه می‌كند. گیاهانی كه با گنجاندن آن‌ها در برنامه غذایی روزانه در روزهای بهاری می‌توان همراه با شادابی و نشاط طبیعت، تندرستی و نشاط درونی را نیز در جسم و جان خود احساس كنید. برخی از این گیاهان دارویی فصل بهار را با هم مرور می‌كنیم؛ گیاهانی كه با گنجاندن آن‌ها در وعده‌های غذایی خود می‌توانید سلامت را به اعضای خانواده‌تان هدیه كنید.


 

چای رازیانه برای عصرهای بهاری

نوشیدن چای یا دم كرده گیاه رازیانه یكی از بهترین نوشیدنی‌های عصرگاهی برای فصل بهار محسوب می‌شود.

این دم‌نوش كه خواص درمانی متنوعی دارد پیش از هر‌چیز خواص اشتهاآوری دارد و به افرادی كه علاقه‌مند به افزایش وزن هستند توصیه می‌شود. افرادی‌كه به‌طور كلی جزو افراد ضعیف محسوب می‌شوند نیز می‌توانند از خواص اشتها آور و مقوی این گیاه برای افزایش میزان مقاومت و توان بدن‌شان استفاده كنند. مصرف جوشانده ریشه رازیانه نیز یكی از بهترین نوشیدنی‌های گیاهی برای كنترل اسهال است. درمانگران طب سنتی نوشیدن چای تهیه شده از تخم رازیانه را نیز برای بهبود سرفه‌های ناشی از تنگی‌نفس و التهاب مجرای تنفسی در افراد مبتلا به آسم یا آلرژی‌های فصلی ناشی از فصل بهار، بسیار مفید می‌دانند.


 

مارچوبه؛ قرص آهن گیاهی

مارچوبه از جمله سبزی‌‌های گیاهی پرخاصیتی است كه در روزهای پایانی فصل بهار باید سراغ آن بروید. این گیاه به‌دلیل خواص درمانی متنوعی كه دارد یكی از مهم‌ترین گیاهان دارویی است كه بسیار محل توجه درمانگران طب سنتی ایران و چین قرار گرفته است.

بسیاری از درمانگران طب‌های طبیعی در جهان از مارچوبه به‌عنوان قرص آهن گیاهی یاد می‌كنند، زیرا این گیاه قابلیت خونسازی و افزایش میزان گلبول‌های قرمز خون را به سرعت افزایش می‌دهد. بنابراین افرادی كه دچار كم خونی هستند به‌ویژه خانم‌های جوان كه هر ماه به‌دلیل عادت ماهانه مقداری خون از دست می‌دهند، بهتر است این سبزی دارویی را  در برنامه غذایی خود بگنجانند. این افراد می‌توانند از مارچوبه به‌عنوان سبزی سوپ یا آش یا به‌عنوان چاشنی ماست استفاده كنند و از فواید آن بهره‌مند شوند. علاوه‌بر این، نوشیدن چای مارچوبه یك تا 2‌فنجان در روز نیز تاثیر زیادی در افزایش خونسازی و همین‌طور بهبود عملكرد دستگاه گوارشی دارد.


 

گشنیز و هل برای درمان بدبویی

گشنیز و هل نیز از دیگر گیاهان دارویی فصل بهار هستند كه خواص جادویی مختلفی دارند.

تسكین درد دندان و از بین بردن بوی بد دهان از جمله رایج‌ترین و پركاربردترین خواص این سبزی‌های بهاره است كه توسط درمانگران طب‌های طبیعی به افراد توصیه می‌شود. درمانگران طب سنتی برای درمان درد دندان، به مراجعان خود توصیه می‌كنند 10 گرم تخم گشنیز تازه را در 3 لیتر آب بریزند و آن را روی حرارت بگذارند تا یك‌لیتر آب باقی بماند. سپس این مخلوط را صاف كرده و اجازه دهند سرد شود سپس با كمك این عصاره قرقره كنند. بعد از مدت كوتاهی خواهند دید كه درد دندان‌شان تسكین می‌یابد.


 

درمان عارضه‌های پوستی با سیاه

درمانگران طب سنتی در ایران و چین مصرف موضعی سیاه‌دانه را یكی از بهترین روش‌های درمانی برای بهبود جوش‌های زیرپوستی می‌دانند. اگر از جوش‌های زیرپوستی خود خسته شده‌اید، می‌توانید با تهیه كرمی از پودر سیاه دانه و روغن كنجد در مدت زمان 15‌روز از شر جوش‌های زیر پوستی خود خلاص شوید و برای این كار كافی است یك قاشق چای خوری سیاه دانه پودر شده را با 3 تا 4 قاشق روغن كنجد تركیب كنید و آن را روی صورت‌تان ماساژ دهید. علاوه براین، می‌توانید از خمیر به دست‌آمده از سیاه دانه كه با تركیب پودر سیاه دانه و سركه سفید به‌دست آمده برای از بین‌بردن جوش‌های التهابی و چركی استفاده كنید. استفاده از این خمیر موجب خشك شدن عفونت‌های سطحی در ناحیه پوست می‌شود و به مرور به درمان آن‌ها كمك می‌كند.


 

نعنا به جای دیازپام!

نعنای تازه یكی از پرخاصیت‌ترین گیاهانی است كه همزمان با آمدن فصل بهار در غالب سبزی فروشی‌های شهر دیده می‌شود. این گیاه یكی از پرمصرف‌ترین گیاهان دارویی در زندگی روزمره مردم است و در بیشتر موارد به‌عنوان چاشنی غذا، سالاد، ماست یا تزئین‌كننده غذا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خاصیت آرامش بخشی این گیاه یكی از بارزترین خواص دارویی نعناست. درمانگران طب سنتی برای بهره‌گیری بیشتر از خواص آرامش بخشی  نعنا  استفاده از برگ‌های خشك شده آن را به صورت چای توصیه می‌كنند. برای این منظور بهتر است برگ‌های تازه نعنا‌ را خریداری كرده و آن‌ها را در شرایط خانگی و به‌دور از افزودنی‌های شیمیایی خشك كنید و از پودر آن برای تهیه چای نعنا استفاده كنید. این چای را می‌توانید با مقدار اندكی شكر یا نبات میل كنید.


 

پیشگیری از ریزش مو با گزنه

گزنه نیز از جمله گیاهانی دارویی است كه در برخی از مناطق كوهستانی كشور در فصل بهار رشد می‌كند. درمانگران طب سنتی از ریشه، ساقه و برگ‌های این گیاه برای درمان بیماری‌های مختلف استفاده می‌كنند. یكی از شایع‌ترین خواص درمانی این گیاه كنترل ریزش مو و پیشگیری از بروز آن است. در برخی از موارد مشاهده شده كه مصرف مستمر این گیاه موجب رویش مجدد موها نیز شده است. برای تهیه لوسیون خانگی این گیاه برای تقویت ریشه و ساقه موها در منزل كافی است كه 5گرم از گیاه خشك شده گزنه را با شاخه و ریشه درون یك لیتر آب بریزید و آن را روی حرارت قرار دهید تا بجوشد و نصف آن باقی بماند. سپس این مخلوط را صاف كرده و پس از سرد‌شدن آن را درون ظرفی بریزید و روی موهای خود اسپری كنید و به آرامی آن را به پوست سر و ساقه موها ماساژ دهید. علاوه‌بر این، برای براق شدن و شفاف شدن موهای‌تان می‌توانید پس از شست‌وشوی موها از این محلول روی آن اسپری كنید. استفاده از این محلول برای درمان شوره سر نیز بسیار مفید است.


 

با گل شاه پسند حمام كنید

گیاه شاه پسند یكی از گیاهان پرطرفداری است كه در بسیار از خانه‌های قدیمی و حتی برخی از خانه‌های امروزی دیده می‌شود. این گیاه علاوه‌بر زیبایی و تنوع رنگی، خواص درمانی مفیدی هم دارد كه شاید تعداد كمتری از ما با آن‌ها آشنا باشیم. حمام كردن با عصاره گیاه شاه‌پسند یكی از مفیدترین شیوه‌ها برای از بین بردن خستگی روزانه و تنش‌های یك روز كاری پر‌مشغله است. برای این منظور می‌توانید 200 گرم از برگ‌های گیاه شاه‌پسند را درون 2 لیتر آب بریزید و آن را روی حرارت قرار دهید تا بجوشد و نصف آن باقی بماند سپس این مخلوط را صاف كرده و آن را به آب وان اضافه كنید و به‌مدت نیم ساعت درون این وان دراز بكشید. این اسانس علاوه بر رفع خستگی به كاهش میزان تنش عضلات و از بین رفتن اسپاسم‌های عضلانی كمك می‌كند. كمپرس این جوشانده روی ضرب‌دیدگی‌ها و كبودی‌های بدن نیز به بهبود هر چه سریع‌تر آن‌ها كمك می‌كند.

پوست زیبا و سالم میخوام

tay-da-chet

 • برای این‌كه پوست بهتری داشته باشیم باید مكرر و به دفعات از ضد‌آفتاب‌ها استفاده كنیم. استفاده از یك مرطوب‌كننده خوب برای افرادی كه پوست‌های خشكی دارند،  استفاده از كرم‌های ضد‌چروك در سنین بالاتر، استفاده از كرم های دور چشم برای افراد بالای 30 سال هم بسيار مهم است.

هیچ چیزی برای یك خانم جوان وحشتناك‌تر از این نیست كه وقتی خود را در آینه نگاه می‌كند، چند جوش و یك خط چروك جدید در صورتش ببیند. داستان ما از همین جا شروع می‌شود،جايي كه مي‌توان با چند دستور ساده از نگراني‌ها كاست. دكتر امير هوشنگ احساني، متخصص پوست و مو در اين‌بار توضيه مي‌دهد:


 

پوست خوب تعريفي ندارد

تعریفی برای یك پوست خوب وجود ندارد. مردم ممكن است فكر كنند پوستی كه خال زیادی دارد پوست خوبی نیست، اما تعداد خال و ماهیت آنها كاملا ژنتیك است و نمی‌شود گفت كسی كه خال‌ زیاد دارد، پوست خوبی ندارد، یا كسی اگر جوش می‌زند حتما پوست بدی دارد. چربی زیاد پوست مسئله‌اي ژنتیك است و می‌توان طوری برخورد كرد كه این چربی در پوست كنترل شود و به سمت ایجاد جوش و مشکلات دیگر نرود.


 

پوست خوب ژنتیكی است

در طول زندگی ممكن است تغییراتی در پوست افراد ایجاد شود. پوست‌ به‌طور ژنتیكی خشك، معمولی،  چرب یا حتی مختلط است. این‌كه گفته شود پوست چرب پوست خوبی است یا پوست خشك پوست خوبی است و… درست نيست و نمی‌شود به‌طور قطع گفت كه كدام پوست خوب است. پوست خوب بستگی به چند عامل دارد كه قسمت عمده آن مربوط به ژنتیك شخص است. بعضی افراد به‌طور ژنتیكی پوست بهتری دارند و بعضی دیگر پوست‌شان به دلیل افزایش سن به تدریج تغییر می‌كند. به پوستی پوست خوب گفته می‌شود كه دیرتر چروك شود، ضایعات ناشی از آفتاب و كك و مك در آن به‌وجود نیاید و براي از بين بردن لك‌های ایجاد شده بخاطر مصرف قرص‌های ضد‌بارداری، كمتر از دارو استفاده شود.


 

پوست‌هایی كه از كرم‌پودر استفاده می‌كنند،  بیشتر جوش می‌زنند

كرم پودرها باعث مي شوند كه منافذ پوست بسته ‌شود. مهم‌ترین مشکلی كه بيشتر اوقات بخاطر استفاده از كرم‌پودرها به‌وجود می‌آید این است كه پوست جوش می‌زنند و در خیلی از مواقع افرادی كه از كرم پودرها استفاده می‌كنند، حساسیت پیدا می کنند و در برخی مواقع قرمزی، خارش و پوست پوست شدن در آنها ديده شده است. نكته اصلی در مورد جوش‌هایی است كه به‌دنبال مصرف طولانی مدت این مواد به‌وجود می‌آید. ابتدا جوش‌های زیر پوستی شکل می گیرند و بعد (به‌علت التهابات و عفونت‌ها) به جوش‌های چركی تبدیل می شوند. در برخی از موارد و در پوست‌های حساس، مصرف این كرم پودرها باعث آلرژی و حساسیت‌های بیشتری می‌شود.


 

حساسیت چیست؟

قسمت عمده حساسیت، اگزماهای پوستی است. این اگزماها در اثر تماس یك ماده محرك با پوست‌هایی كه بیشتر در معرض عوامل محيطي هستند (مثل پوست دست و صورت) ایجاد می‌شود. در برخی موارد، محرك‌هایی از قبیل شوینده‌ها و مواد اسیدی باعث تحریك پوست می‌شوند و گاهی نیز آن‌ها باعث خشكی پوست یا قرمزی و پوسته پوسته شدن می‌شوند. در برخی افراد مشاهده می‌شود تماس با گرده گل‌ها یا تماس با مواد معلق در هوا باعث می‌شوند تا ضایعات پوستی و حساسیتی یا ضایعات تنفسی یا حتی كهیر ايجاد ‌شود. پس توصیه می‌شود در درمان و رفتار با كسی كه دچار آلرژی، اگزما یا حساسیت می‌شود همیشه سعی كنید علت آن مسئله را تا آنجایی كه امكان دارد شناسایی نموده و وقتی علت را شناسایی كردید، آن علت را كنار گذاشته و درمان دارویی را شروع كنید.


 

پوست خوب می‌خواهید علت را بيابيد

این‌كه ما فقط براساس ظاهر بیمار یا شرایط بیمار درمان را شروع كنیم كار اشتباهي است. ممكن است یك درمان موقتی داشته باشیم اما درمان ریشه‌كنی نخواهیم داشت و مطمئنا لازم است در كنار درمان دارويی، عامل را از طریق تست‌های حساسیتی پیدا كنیم تا راحت‌تر بتوانیم تا حد امكان فرد را از تماس با آن ماده محرك دور كنیم. با شروع فصل بهار آلرژی‌های تنفسی و پوستی بيشتر به‌وجود می‌آیند. بسیاری از این افراد در تماس با گرده‌های گل دچار این حساسیت‌ها می‌شوند و نیاز است تا براساس احتمالات، تماس فرد را با آن ماده كم كنیم. در بعضی مواقع پیدا كردن علت بسیار سخت است. در آن صورت تستی وجود دارد به نام تست «پچ» كه به این صورت است كه به‌عنوان مثال 25 نوع ماده به پوست چسبانده می‌شود و بعد از 48 ساعت مورد بررسی قرار می گیرد و به اين ترتیب علت اگزماهای پوستی پیدا می‌شود. در مورد آلرژی‌های تنفسی تست‌های دیگری وجود دارد كه از خانواده همین‌گونه تست‌هاست و انجام آن‌ها بسیار كمك‌كننده است.


 

شامپو  ‌ها در ریزش مو نقشی ندارند

نوع صابون و شامپوي مورد استفاده افراد براساس جنس پوست و موی آنها مشخص می‌شود. یعنی افرادی كه موهای خشك دارند از شامپوهای مخصوص موهای خشك استفاده می‌كنند و البته باید گفت شامپوها در ریزش مو هیچ نقشی ندارند. تفاوت شامپوها براساس مواد پایه آن‌هاست. به‌عنوان مثال در بعضی از شامپوها مقداری نرم‌كننده وجود دارد و ممكن است موها را نرم‌تر كنند كه بيشتر برای موهای خشك استفاده می‌شود و برعكس بعضی از شامپوها میزان خشك‌كنندگی بیشتری دارند و برای موهای چرب بهتر هستند و در نهایت شامپوهای معمولی كه حد وسط این 2 نوع شامپو هستند هم در بازار وجود دارد.


 

صابونی به نام ضدلك نداریم

صابون‌ها هم انواع مختلف دارند اما در مورد انواع صابون‌های درمانی كه تبليغ مي‌شوند (به‌عنوان مثال صابون‌های ضدلك) باید گفت، فقط در حد تبلیغ هستند و اصلا صابون ضد‌لك نداریم. صابون‌هایی از قبیل روشن كننده، صابون ضد‌چاقی، صابون ضد‌تیرگی و… اين ها فقط براي تبلیغ هستند. نقش صابون فقط تمیز كنندگی پوست است و در نهایت چند دقیقه بیشتر روی پوست نمی‌ماند و بعد شسته می‌شود و به هیچ عنوان نمی‌تواند نقش درمانی داشته باشند. به تازگي تركیبات غیرصابونی به نام پن استفاده می‌شود، كه این تركیبات تركیباتی هستند كه PH نزدیك به خنثی دارند و قلیايي نیستند و خیلی به پوست آسیب نمی‌رسانند و در عین حال چربی پوست را به‌طور متعادل كم می‌كنند. اگر كسی پوست خیلی چربی دارد می‌تواند از پن‌های مخصوص پوست چرب استفاده كند یا برعكس اگر پوست خیلی خشك باشد پن‌های مخصوص پوست‌های خشك مفید خواهد بود.


 

لاك بله، آستون خیر

استفاده از لاك هیچ ضرری برای ناخن‌ها ندارد و فقط تنها مشكلی كه می‌تواند وجود داشته باشد ایجاد واكنش‌های حساسیتی است كه ممكن است لاك‌ها روی ناخن ایجاد كنند و بیشتر دور ناخن‌ها ايجاد مي‌شود اما آنچه بيشتر تحریك‌كننده و مضر است آستون‌ها و مواد دیگری است كه برای پاك كردن ناخن استفاده شده و باعث ایجاد حساسیت و شكنندگی ناخن‌ها می‌شود. لاك اثر محافظتی روی ناخن دارد و تنها مشکلی كه می‌تواند ایجاد کند، حساسیت است كه ممكن است بافت اطراف ناخن یا حتی خود ناخن درگير شود كه البته این اتفاق بسیار كم می‌افتد.


 

ضد‌آفتاب فراموش نشود

برای این‌كه پوست بهتری داشته باشیم باید مكرر و به دفعات از ضد‌آفتاب‌ها استفاده كنیم. استفاده از یك مرطوب‌كننده خوب برای افرادی كه پوست‌های خشكی دارند،  استفاده از كرم‌های ضد‌چروك در سنین بالاتر، استفاده از كرم های دور چشم برای افراد بالای 30 سال هم بسيار مهم است. به افرادی كه پوست خشك دارند توصیه می‌شود قبل از ضد‌آفتاب حتما از مرطوب‌كننده استفاده كنند. این فاكتور‌ها باعث می‌شود تا پوست بهتر و سالم‌تری داشته باشیم.


 

ناخن نكارید

كاشت ناخن به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. كاشت ناخن به 2 دلیل بسیار مضر است؛ اول آن كه فشاری زیادی به عصب و ساقه سازنده ناخن می‌آورد و باعث می‌شود كه رشد ناخن‌ها كم شده و قسمت سازنده  ناخن تخریب شود و در برخی موارد ناخن دیگر رشد نمی‌كند. دليل بعدی این است كه موادی كه برای كاشت ناخن از آن‌ها استفاده می‌شود (چسب‌های آكرلیك) باعث ایجاد حساسیت بسیار زیاد در بافت های اطراف پوست شده و این مسئله باعث به‌وجود آمدن اگزمای ناخن می‌شود كه درمان آن بسيار سخت است.


 

ماسك‌های خانگی

تحقیقات وسیعی در مورد ماسك‌های خانگی یا كرم‌های میوه ای انجام شده است. اين كرم‌ها خیلی استفاده می‌شوند و فرمولاسیون دارویی خاصی دارند كه از موادی مثل نیشكر، خیار، بادام و… در آن‌ها استفاده می‌شود. ماسك‌های خانگی بی‌تاثیر نیستند اما آن اثر دارویی كه باید داشته باشند را ندارند و بهتر است این نوع مواد با تجویز پزشك استفاده شوند، چون در این صورت در مدت كم، نتیجه بهتری خواهند گرفت.


نیاز نیست كه همیشه و همه جا شامپوی مخصوص خود را همراه داشته باشید

براساس منطقه‌ای كه قرار است به آن سفر كنید بهتر است همیشه از ضد‌آفتاب‌ها استفاده كنید و اگر شما به منطقه خشكی سفر می‌كنید استفاده از یك مرطوب‌كننده خوب بسیار مفید است اما توصیه می‌شود كرم‌های لایه‌بردار یا ضد‌چروك‌ها در سفر‌ها استفاده نشود، زیرا باعث تحریك پوست می‌شود و در سفر وقت زیادی برای مراقبت از پوست ندارید و ممكن است باعث سوختن پوست شود. نوع شامپو در تغییر موها خیلی تاثیری ندارد و نیاز نیست كه همیشه و همه جا شامپوی مخصوص خود را همراه داشته باشید زیرا اصولا شامپوها خیلی با هم فرق ندارند و ارزان یا گران بودن شامپوها مربوط به مواد نگهدارنده آن‌هاست و نه در مواد تمیز‌كننده آن‌ها و اصلا تفاوت ساختاری در شامپوها وجود ندارد اما برخی از شامپوها مواد كناری یا جانبی دارند كه این مواد می‌توانند در درمان موخوره، نرمی یا شادابی مو یا استحكام بیشتر مو موثر باشند. شامپوها در ریزش مو هیچ نقشی ندارند و خیلی نباید دنبال مارك شامپو و انواع گران‌قيمت آن بود.


 

خوب بخوابید

كسانی كه پوست خشك و آسیب‌پذیری دارند، می‌توانند در مسافرت‌ها به جای داروها یا لوسیون‌های خود از تركیباتی مثل روغن زیتون، كره یا حتی وازلین استفاده كنند. خواب كافی برای پوست خیلی مفید است. یكی از مهم‌ترین دلایل سیاهی و چروك دور چشم، بی‌خوابی یا حتی كم‌خوابی است، زیرا در این صورت خون‌رسانی به دور چشم‌ها كم می‌شود و پوست چروكیده‌تر، خسته‌تر و سیاه‌تر خواهد شد.


 

آّب سرد بهتر است یا گرم؟

مناسب‌ترین آب برای شست‌وشوی صورت آب ولرم رو به سرد است، زیرا باعث می شود که  پوست کمتر آسیب ببیند. آب خیلی گرم یا خیلی سرد به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. افرادی كه پوست تحریك‌پذیر و خشك دارند، نباید از حوله‌های خشك و زبر استفاده کنند و بهتر است حوله‌های نخی را مدنظر داشته باشند. فرقی نمی‌كند پوست خشك دارید یا پوست چرب، در هر صورت بهتر است حوله را با فشار روی پوست خود نكشید، زیرا باعث آسیب دیدن پوست می‌شود. برای خشك كردن موها نیز بهتر است ابتدا كمی صبر كنید تا موهای‌تان خودش كمی خشك شود و با یك حوله نرم و بدون فشار دادن زیاد موهای‌تان را خشك كنید و بعد حوله را در محیطی باز قرار دهیم تا باكتری‌های قارچی در آن رشد نکنند.

آیا ریزش مو هم واگیردارد ؟

ar4-6250

 • گاهي موها به‌صورت تكه‌ تكه مي‌ريزند كه به اين حالت كچلي موضعي مي‌گويند(آلوپشيا آرآتا) اين ريزش جزو سيستم ايمني بدن شما كه به اشتباه به فوليكول‌هاي سالم موها حمله مي‌كند علتي ندارد، البته خوشبختانه در بيشتر موارد اين مشكل دائمي نيست.

 

علت ريزش مو در زنان هرچه باشد، كم شدن موها براي اكثر خانم‌ها مثل يك كابوس است و مي‌تواند شديدا اعتماد به نفس آن‌ها را پايين بياورد اما همه ريزش موها يك علت ندارند و حتي همه به يك شكل نيز نيستند؛ ممكن است موهاي شما يك نوع بريزد ولي موهاي خانم ديگري كاملا متفاوت خالي شود. اگر بتوانيد نوع ريزش موهاي خود را تشخيص دهيد تا حد زيادي هم از نگراني در مي‌آييد و هم راه‌حل مناسب را پيدا مي‌كنيد.


 

   موهاي شما كم شده يا نازك

اين روزها ريزش مو در بين خانم‌ها بسيار رايج شده‌است در واقع  40 درصد از كساني كه در طول عمرشان ريزش موي موقتي يا دائم را تجربه مي‌كنند، خانم‌ها هستند، البته مدل ريزش مو در افراد مختلف متفاوت است.
بعضي موهاي‌شان شروع به نازك شدن مي‌كند و موها كم پشت به‌نظر مي‌رسند، بعضي مركز و جلوي سرشان به‌شدت خالي مي‌شود و بعضي فرق سرشان به مرور خالي و خالي‌تر مي‌شود. در خانم‌ها برعكس مردان كمتر پيش مي‌آيد كه خط موها در پيشاني عقب برود.


 

  اول علت را بيابيد

30 علت مختلف وجود دارد كه مي‌تواند باعث ريزش مو در خانم‌ها شود و گاهي پيش مي‌آيد كه براي ريزش موها يك علت مشخص يافت نمي‌شود. به‌عنوان نخستين كار، متخصصان پوست و مو توصيه مي‌كنند، بيمار از نظر مشكلات تيروئيدي و هورموني آزمايش شود. بسيار پيش مي‌آيد كه وقتي علت اصلي ريزش موها كشف و درمان آغاز مي‌شود، موهاي ريخته شده دوباره بازمي‌گردند.


 

     اگر موهاي‌تان تكه‌اي يا سكه‌اي ريخته‌است

گاهي موها به‌صورت تكه‌ تكه مي‌ريزند كه به اين حالت كچلي موضعي مي‌گويند(آلوپشيا آرآتا) اين ريزش جزو سيستم ايمني بدن شما كه به اشتباه به فوليكول‌هاي سالم موها حمله مي‌كند علتي ندارد، البته خوشبختانه در بيشتر موارد اين مشكل دائمي نيست. اين تكه‌هاي ريخته شده معمولا بين 6 ماه تا يك‌سال دوباره درمي‌آيد، البته در موارد خيلي نادر ممكن است تمام موهاي سر و بدن بريزند.


    اگر تار موهاي‌تان نازك شده است

خانم‌هايي كه سندرم تخمدان‌ پلي‌كيستيك دارند معمولا هورمون‌هاي‌شان چندان منظم نيست. بدن آن‌ها ميزان بيش از حد نرمال اندروژن توليد مي‌كند و بالا رفتن اين هورمون باعث مي‌شود موهاي زائد روي صورت و بدن افزايش يابد و موهاي روي سر نيز نازك شود. اين سندرم تخمك‌گذاري را دچار مشكل كرده، ايجاد جوش و آكنه مي‌كند، باعث افزايش وزن مي‌شود و… اما گاهي تنها نشانه آشكار اين سندرم نازك شدن موهاست.


 

    كدام ريزش مو   واگيردار است؟

گاهي عفونت‌هاي قارچي به پوست سر سرايت مي‌كنند و معمولا اين قارچ‌ها مي‌توانند موجب به‌وجود آمدن نوع خاصي از ريزش، خارش و تكه‌هاي گرد كچلي بشوند. قسمت‌هايي كه موها ريخته و كچل شده‌است قرمز و پوسته پوسته به‌نظر مي‌رسد، خوشبختانه عفونت‌هاي قارچي در كف‌سر به راحتي با داروهاي ضدقارچ درمان مي‌شوند اما متاسفانه به راحتي و با هر تماس مستقيمي از فردي به فرد ديگر سرايت مي‌كنند، به همين خاطر اگر يكي از اعضاي خانواده دچار اين مشكل شد بايد حتما بقيه افراد خانواده نيز معاينه شده و درصورت سرايت در همان مراحل ابتدايي درمان شوند.


 

    موهاي‌تان را سفت نبنديد

خيلي اوقات از مادربزرگ‌ها شنيده‌ايم كه نبايد موها را خيلي سفت بست يا كشيد چون موها مي‌ريزند. اگر تا به حال به اين حرف‌ها توجه نمي‌كرديد بهتر است تجديد‌نظر كنيد چون اين قضيه به لحاظ علمي كاملا اثبات شده‌است. كليپس‌هاي محكم و كوچك كه نزديك ريشه موها استفاده مي‌شود يا دم اسبي‌كردن محكم و… مي‌توانند پوست سر را تحريك كرده و موجب ريزش موها شوند. البته اين قضيه در مورد بيگودي‌هاي خيلي سفت نيز وجود دارد. به موهاي‌تان اجازه دهيد رها باشند و بتوانند به‌طور آزادانه حركت كنند. حواس‌تان باشد كه استفاده طولاني مدت از گل‌سرهاي بسيار محكم مي‌تواند به پوست سر آسيب برساند و موجب ريزش دائمي موها شود.


 

 در دوران بارداري موها پرپشت‌تر مي‌شوند؟

گاهي بعضي از خانم‌ها در دوران بارداري احساس مي‌كنند كه موهاي‌شان پرتر به‌نظر مي‌رسد. اين احساس تا حدي درست است و اين پرپشت‌تر شدن موها به خاطر بالابودن هورمون‌هايي است كه ريزش طبيعي موها را كم مي‌كند و موها را در فاز استراحت نگه مي‌دارد، البته اين مرحله چندان طول نمي‌كشد و بعد از اين‌كه نوزاد به دنيا مي‌آيد، هورمون‌ها به حالت طبيعي باز مي‌گردند و در نتيجه موها به سرعت شروع به ريزش مي‌كنند. شايد زياد شنيده‌ باشيد كه بسياري از خانم‌ها بعد از بارداري و زايمان دچار مشكل ريزش مو مي‌شوند و يكي از دلايل اين ريزش مو همين مورد است، گاهي اين ريزش مو تا 2 سال طول مي‌كشد تا وضعيت موها به حالت طبيعي بازگردد.


 

كدام داروها ريزش مو مي‌آورند؟

يكي از عوارض جانبي قرص‌هاي ضدبارداري كه به ندرت پيش مي‌آيد ريزش موست. در واقع اين قرص‌ها باعث افزايش هورمون‌هايي مي‌شوند كه تخمك‌گذاري را متوقف مي‌كنند و اين هورمون‌ها موجب نازك شدن موها در بعضي از خانم‌ها مي‌شوند به‌خصوص خانم‌هايي كه در خانواده‌شان سابقه ريزش مو وجود دارد. گاهي هم ريزش مو زماني آغاز مي‌شود كه شخص مصرف اين قرص‌ها را متوقف مي‌كند. داروهاي ديگري هم هستند كه مي‌توانند باعث ريزش مو شوند از جمله داروهاي فشار خون، داروهاي رقيق‌كننده خون، داروهاي قلبي، داروهاي افسردگي و التهاب مفاصل و…


 

اگر قصد رژيم گرفتن داريد

گاهي پيش مي‌آيد به هر دليلي تصميم مي‌گيريد كه در زماني كوتاه وزن زيادي كم كنيد به همين خاطر يك رژيم سفت و سخت مي‌گيريد اما اگر موهاي‌تان را دوست داريد بهتر است دست نگه‌داريد. اگر بيش از 7 كيلوگرم وزن كم كنيد ممكن است 3 تا 6‌ ماه بعد از اين كاهش وزن متوجه ريزش موهاي‌تان بشويد، البته خوشبختانه موهاي ريخته شده دوباره با يك رژيم غذايي سالم رشد خواهند كرد. اگر رژيم غذايي شما ميزان كمي پروتئين و ويتامين A داشته باشد احتمال اين‌كه دچار ريزش مو شويد فراوان است.


 

  ماينوكسيديل به چه كساني توصيه مي‌شود؟

يكي از داروهايي كه توسط سازمان FDA آمريكا به‌عنوان داروي الگوي زنانه ريزش مو پذيرفته شده‌است، ماينوكسيديل است. اين دارو مي‌تواند ريزش موها را در بسياري از زنان كم يا حتي متوقف كند و حتي مي‌تواند موجب رشد يك چهارم موهاي ريخته شده شود. البته بايد اين نكته را متذكر شويم، درصورتي كه مصرف دارو را قطع كنيد تمام اثرات آن نيز از بين مي‌رود. ماينوكسيديل به‌خصوص براي خانم‌هايي بسيار مفيد است كه موهاي‌شان به‌طور تكه‌تكه دچار ريزش شده‌ است (آلوپشيا آرآتا) و مي‌تواند باعث رشد دوباره موهاي‌شان شود. اگر شما دچار يك مشكل پزشكي جدي باشيد يا سوءتغذيه داشته‌باشيد بعد از اين‌كه از تحت كنترل در بياييد موهاي ريخته شده‌تان باز خواهد گشت.


 

  اگر كم خونيد مواظب موهاي‌تان باشيد

کمبود آهن پس از پروتئین ، بیشترین علت ریزش موست . كم خونی ناشی از فقر آهن روی تمام سلول‌های بدن از جمله فولیكول های مو تأثیر می گذارد و باعث وقفه در رشد موها و ریزش آن‌ها می شود،  همچنین در افرادی كه دچار زخم معده یا اثنی عشر یا خونریزی در هر جای بدن هستند نیز دیده می شود . باید توجه داشت در بسیاری از خانم هایی كه دچار ریزش شدید مو هستند، كم خونی آهن دیده می شود . بنابراین در چنین افرادی باید آزمایش‌های لازم انجام و نسبت به درمان آن اقدام شود .


 

   حرص نخوريد

اگر به هر دليلي دچار استرس‌هاي فيزيكي يا روحي زيادي شديد ممكن است دچار يك ريزش موي شديد شويد تا حدي كه ممكن است حتي نصف تا سه چهارم موهاي خود را از دست بدهيد.
بيماري‌هاي شديد كه شما را مدت‌ها درگير كرده‌است يا جراحي‌هاي بزرگي كه نياز به بستري شدن دارند، فشارهاي شديد عصبي و روحي و… همه مي‌توانند موجب ريزش موهاي شما شوند.


  سيگار هم موها را كم مي‌كند

شايد خيلي‌ها به راحتي باور نكنند كه سيگار هم مي‌تواند باعث ريزش موها شود اما به دلايلي سيگار مي‌تواند موهاي نازنين شما را كم كند. اگر بخواهيم فهرست‌وار بلاهايي كه سيگار سر موها مي‌آورد را عنوان كنيم بايد بگوييم سيگار بر مويرگ‌هاي تغذيه‌كننده فوليكول مو اثر مخرب گذاشته و باعث ريزش موها مي‌شود و مواد سمي آن به ماده ژنتيك فوليكول مو آسيب مي‌‌رساند و آن را تخريب مي‌كند. علاوه بر اينها سيگار باعث ‌تعادل نداشتن آنزيمي ‌موثر در بازسازي بافت مو شده و بر روند رشد مو اثر بدي به جا مي‌گذارد و باعث توليد راديكال‌هاي آزاد مي‌شود كه اين راديكال‌‌هاي آزاد در ايجاد التهاب ناحيه اطراف فوليكول مو موثرند. همچنين سيگار، فعاليت هورموني را بر هم مي‌زند و باعث كاهش توليد هورمون استروژن مي‌شود.


   درماني براي آقايان  و خانم‌ها

به‌تازگي از ليزر كم‌توان در درمان طيف وسيعي از بيماري‌ها، از جمله ريزش مو استفاده مي‌شود. اين روش جديد كاملا بي‌خطر، بدون عوارض جانبي و غيرتهاجمي بوده و از طريق تاباندن نور ليزر با طول موج خاصي روي پوست سر توسط دستگاه مورد استفاده قرار مي‌گيرد. در واقع اين ليزرهاي با انرژي پايين، در تحريك رشد موها موثرند و تا حد زيادي نازكي موها را از بين مي‌برند. در بيشتر كلينيك‌هاي پوست و مو اين نوع از ليزرها وجود دارند. البته 2 تا 4 هفته بعد از استفاده از ليزر نتيجه ديده مي‌شود. اين متد درماني به‌تدريج سبب كنترل ريزش مو هم در آقايان و هم در خانم‌ها شده و نيز رشد مجدد موها، افزايش ضخامت و بهبود كيفيت موها را باعث مي‌شود.


 

    موهاي كاشته شده نمي‌ريزند

شايد تا به حال زياد شنيده‌باشيد كه يكي از اقوام يا آشنايان موهايش را كاشته است و از ناراحتي خالي شدن موهايش رهايي يافته‌ است.

واكنش فوليكول (پياز) موهاي موجود در نقاط مختلف سر نسبت به عوامل آندروژنيك (هورموني – ارثي) يكسان نيست و موهاي موجود در نواحي جلو و وسط سر نسبت به عوامل فوق حساس بوده و دچار ريزش مي‌شوند و اما موهاي موجود در پشت و دور سر نسبت به اين عوامل مقاومت بسيار بالايي دارند و تقريبا فاقد ريزش هستند. در روش پيوند موي طبيعي براي جايگزين كردن موهاي از دست رفته از فوليكول موهاي موجود در نواحي مقاوم به ريزش (پشت و دور سر) استفاده مي‌شود. بنابراين فوليكول يا پياز موي پيوند شده نه تنها يك موي كاملا طبيعي است بلكه تقريبا تا پايان عمر باقي مانده و نسبت به ريزش مقاوم است.


 

نقش تغذيه در ريزش مو

 

 •   چه چيزهايي نخوريد

هنگامي كه تغذيه فوليكول مو به‌طور كامل باشد، موي سالم ايجاد مي‌شود ولي هنگام تغذيه ناقص اين بخش، سلول‌هاي اين ناحيه دچار سوء‌‌تغذيه شده و به‌تدريج مي‌ميرند يا وظيفه خود را به درستي انجام نمي‌دهند.

كاهش نمك مصرفي، حذف يا محدود كردن مصرف اسيد چرب اشباع، شكلات، غذاهاي سرخ‌كردني و پرادويه و مصرف فراوان آب، سبزي و ميوه تازه مي‌تواند در جلوگيري از سفيد شدن مو و ريزش آن، ابتلا به شوره سر و شكنندگي مو مفيد است.

 •   چه چيزهايي بخوريد

چون مو از پروتئين است، غذايي كه پروتئين كمي دارد ممكن است باعث نازك شدن مو يا تاخير در رشد مو شود پس اين حرف درست است كه اگر غذاي با پروتئين كافي بخوريد در اغلب موارد پيامد آن بهبود رشد موست.

بعضي كارشناسان تغذيه پيشنهاد مي‌كنند استفاده از رژيم غذايي شامل جگر گاو، قرص‌هاي مخمر آبجو، گندم و روزانه ۲ قاشق سوپخوري از لسيتين دانه دانه شده، باعث افزايش رشد مو، استحكام و زيبايي مو مي‌شود.

منابع غذايي خوب ديگر براي پروتئين شامل ماهي، تخم‌مرغ، انواع لوبيا و ماست است. پروتئين سبوس‌دار هم به تحريك رشد مو كمك مي‌كند. يك مطالعه از نتايج سبوس در مو بيان مي‌كند، سبوس به تنهايي باعث تقويت مو نمي‌شود اما سبب رشد آن مي‌شود.

 •   هم خوراكي است، هم موضعي

سيليس يكي ديگر از مواد مغذي مهم در حفظ سلامت موست كه ريزش مو را كاهش مي‌دهد. به‌عنوان مثال، سيليس اضافه شده به شامپو از طاسي سر جلوگيري مي‌كند، رشد مو را افزايش مي‌دهد و باعث درخشش و استحكام مو مي‌شود، حتي بعضي محققان گفته‌اند ريزش مو را متوقف مي‌كند.

استفاده از شامپوي حاوي سيليس باعث رشد مجدد موهاي ريخته شده مي‌شود اما مي‌توانيد با خوردن منابع حاوي سيليس اين ماده مهم را به موها برسانيد. منابع غذايي سيليس شامل پوست سيب زميني، فلفل سبز، فلفل قرمز، خيار، جوانه حبوبات مثل جوانه لوبياست.

دلیل ریزش مو بعد از زایمان چیست ؟

images

 • موهای صاف کم پشتی را بیشتر نمایان می‌کنند. اگر موهای‌تان مجعد است با وسایل حالت‌دهنده فر بیشتر و ریزی‌تری ایجاد کنید. اگر هم موهای‌تان صاف است کمی به آن حالت دهید.

دکتر فریده مهتی پور
متخصص پوست و مو

در دوران بارداری معمولا خانم‌ها از موهای پرپشت و درخشان خود رضایت كامل دارند و از اين‌كه بارداری دست‌كم برای موهای‌شان مسئله‌ساز نبوده خوشحالند؛ اما تازه بعد از زایمان نگرانی مادران عزیز آغاز می‌شود و آنها از ریزش ناگهانی و شدید موهای‌شان شوکه می‌شوند. به تمام این تازه مادران اطمینان می‌دهم که ریزش موی پس از بارداری قرار نیست شما را مثل آقایان طاس کند. چنین ریزش مویی یک مرحله موقتی در بدن است. در چرخه طبیعی رشد موها روزانه تعداد مشخصی از فولیکول‌های مو به مرحله استراحت وارد شده و درنتیجه موها می‌ریزند؛

در دوران بارداری به دلیل افزایش سطح هورمون استروژن، موها در مرحله رشد خود، متوقف می‌شوند یعنی موهایی که اگر باردار نبودید از سرتان می‌ریختند، در دوران بارداری سرجای خود باقی می‌مانند. به همین دلیل طی بارداری موهای‌تان پرپشت‌تر به نظر می‌رسند.  بعد از این که زایمان کردید و سطح هورمون استروژن در بدن‌تان پایین آمد، تمام آن تارهای مویی که در فاز رشد بودند وارد مرحله استراحت می‌شوند و می‌ریزند، این ریزش موی شدید معمولا از ماه 4-3 پس از زایمان شروع و طی ماه ششم بعد از زایمان کاهش می‌یابد، اما برخی تازه مادران هم ممکن است تا يك سال پس از بارداری به آن دچار بمانند.

این ریزش موقت مو به معنای کمبود‌ مواد مغذی در بدن یا سو تغذیه نیست و تنها یک اثر هورمونی است. ریزش موی پس از بارداری در تمام نقاط سر اتفاق مي‌افتد و گاهی هم ممکن است هنگام شانه یا برس زدن دسته‌ای از موها جدا شوند یا موقع استحمام ریزش موی‌تان را بیشتر به چشم ببینید. بیشتر خانم‌ها موهای‌شان از خط پیشانی می‌ریزد. بنابراین احتمال دارد جلوی موها کم پشت به نظر برسد.  به هر حال اگر با تمام این توضیحات نگرانی امان‌تان را بریده سری به متخصص پوست‌و‌مو بزنید تا خیال‌تان راحت شود.


 

موی پرپشت می خواهی؟ اینجا رابخوان

 

 •  مدل موی جدید: اگر قرار باشد ریزش مو پس از بارداری شما را ناامید و ناراحت کند، چطور می‌خواهید از راه پر پیچ و خم تربیت فرزندتان بر بیایید؟ به جای این که هر روز موهای‌تان را بی‌حوصله با کش یا کلیپس جمع کنید، سری به یک آرایشگر خوش سلیقه بزنید و از او درباره مدل مویی که کم پشتی موهای‌تان را کمتر نشان دهد کمک بخواهید. مثلا اگر قبلا موهای‌تان بلند یا لِیِر بوده، الان وقتش است که چتری‌ها را کوتاه کنید و کناره‌ها را هم بلند بگذارید. این حالت موها را پرپشت‌تر نشان می‌دهد.
 •  محصولات مراقبت از مو: می‌توانید از موس، حجم دهنده و مرطوب کننده مو استفاده کنید.
 •  فرق‌تان را عوض کنید: فرق وسط، کم پشتی موها را بیشتر نشان می‌دهد. فرق کج این مشکل را برطرف می‌کند.
 •  به فروشگاه سری بزنید: می‌توانید با دستمال سر، شال، روسری، هدباند و تل موهای‌تان را طوری آرایش کنید که کم‌ پشتی آن پوشانده شود.
 •  مدل بدهید: موهای صاف کم پشتی را بیشتر نمایان می‌کنند. اگر موهای‌تان مجعد است با وسایل حالت‌دهنده فر بیشتر و ریزی‌تری ایجاد کنید. اگر هم موهای‌تان صاف است کمی به آن حالت دهید.

با روش درمانی شياتسو از سفیدی و ریزش مو پیشگیری کنیم

 •  درمانگران و متخصصان ماساژ شياتسو براي پيشگيري از ريزش مو و همين‌طور جلوگيري از سفيد شدن زودهنگام موها تكنيك‌هاي كاربردي و خاصي دارند كه اجراي آن‌ها به‌صورت روزانه تاثير زيادي در كنترل و پيشگيري از ريزش مو و سفيدشدن آن‌ها دارد

شيوه درماني «شياتسو» از جمله فنون درماني و سنتي ژاپن است كه درمانگران كشورهاي مختلف از آن براي درمان بسياري از بيماري‌هاي جسمي و روحي بهره مي‌برند. در اين شيوه، متخصصان و درمانگران با استفاده از ماساژ نقاط مختلف بدن، علاوه بر آن‌كه موجب افزايش و سرعت جريان خون و لنف مي‌شوند، موجب تغذيه بهتر سلولي شده و به‌طور كلي عملكرد اندام‌ها و ارگان‌هاي مختلف بدن را تقويت مي‌كنند. در حقيقت، اين درمانگران با شناسايي مردين‌ها يا خطوط انرژي و نقاط موثر در بدن كه در مكاتب ديگر درماني مانند طب سنتي هند، چين و طب سوزني نيز ديده مي‌شود، به درمان و تسكين دردهاي بيماران مي‌پردازند. به‌منظور آشنايي بيشتر با اين شيوه درماني به سراغ جواهر باقري مدرس و مشاور درمان‌هاي طب شرقي رفتيم تا بيشتر با تكنيك‌ها و متدهاي رايج و كاربردي اين شيوه طبيعي درمان كه زير مجموعه شيوه‌هاي درماني طب جايگزين قرار مي‌گيرد، آشنا شويم.


8437_755

از شياتسو چه مي‌دانيــد؟

در سال‌هاي گذشته، استفاده از شيوه‌هاي درماني طب مكمل و جايگزين هم پاي با شيوه‌هاي درماني طب كنوني مورد توجه و استقبال مردم قرار گرفته است. بسياري از اين شيوه‌ها به‌عنوان درمان‌هاي قطعي و برخي از آن‌ها به‌عنوان درمان كمكي در درمان بسياري از بيماري‌ها مانند بيماري‌هاي گوارشي، مفصلي و استخواني، اختلالات ارگان‌هاي داخلي، انواع سردرد و مشكلات روحي موفق عمل كرده و جزو كم‌خطرترين و بي‌عارضه‌ترين شيوه‌هاي درماني در جهان شناخته مي‌شود.
با مرور تاريخ طب مكمل و جايگزين در سراسر جهان خواهيد ديد كه بسياري از كشورها به‌ويژه كشورهايي مانند ايران، تبت، چين، مصر، ژاپن و هند كه قدمت آن‌ها به هزاران سال مي‌رسد، طب سنتي و شيوه‌هاي درماني از همان سال‌هاي دور در زمينه درمان و پيشگيري از ابتلا به بيماري‌ها با مردم همراه بوده و حالا هم آن‌ها را تنها نگذاشته است.
در اين شماره سيب سبز قصد داريم با معرفي يكي ديگر از شيوه‌هاي درماني طبيعي كه خاستگاهش ژاپن است، برخي از ويژگي‌ها و تكنيك‌هاي آن را در درمان بيماري‌ها، حفظ سلامت، تندرستي و ارتقاي سطح سلامت انسان مورد بررسي قرار دهيم. از اين‌رو با جواهر باقري، مدرس و مشاور شيوه‌هاي درماني شرق درباره چگونگي عملكرد اين شيوه درماني به گفت‌وگو نشستيم. علاوه بر اين، در اين شماره با برخي تكنيك‌هاي آرامش‌بخشي مديتيشن، خواص درماني عسل و شيوه درماني طب سنتي در درمان بيماري ديسك كمر آشنا خواهيد شد.


 چرا بيمار مي‌شويم؟

براساس ديدگاه مكتب درماني شياتسو هر آنچه در طبيعت موجب از بين رفتن تعادل ما شود، در جسم و روح ما توليد بيماري و اختلال مي‌كند. در حقيقت شكست‌ها، هيجان‌هاي زندگي، مشكلات اقتصادي، نارضايتي، تضادها، حتي يك بوق ساده ماشين مي‌تواند ايجاد تنش و بحران كند؛ تنش هايي كه منجر به بهم ريختگي انرژي در بدن مي‌شوند و اين نوسان و بهم ريختگي انرژي حاصلش ابتلا به انواع بيماري‌ها از قبيل سرماخوردگي، آنفلوآنزا، سرطان و بيماري‌هاي گوارشي است.


هنگام تماشاي تلويزيون غذا نخوريد

يكي از مهم‌ترين مسائلي كه شايد مردم كمتر به آن توجه كنند، خوردن وعده‌هاي غذايي در حال تماشاي تلويزيون يا فيلم است. اگر هنگام ميل كردن غذا به موضوع يا سوژه‌اي ترسناك فكر كنيم يا تصاويري ترسناك ببينيم، موجب بهم‌ريختگي انرژي دروني و بروز اختلال در سيستم گوارشي خود به‌ويژه روده‌ها مي‌شويم. اين استرس‌ها و تنش‌هايي كه فرد دريافت مي‌كند دير يا زود خود را به شكل دردهايي در بدن بروز مي‌دهد.


چگونگي كنترل اشتها با ماساژ

يكي از متدهاي شياتسو براي كنترل ميزان اشتها در افراد دچار اضافه وزن و چاق، بهره‌گيري از ماساژ گوش است. براي اين منظور ماساژ بخش غضروفي گوش به بيماران توصيه مي‌شود. فردي كه تمايل دارد ميزان غذاي كمتري بخورد و اشتهايش را كنترل كند، بايد هنگام نزديك شدن وعده غذايي يك لقمه كوچك از غذا را بخورد تا اشتهاي خود را تحريك كند. بعد از قسمت بيروني، غضروف گوش درست بالاي نرمه گوش را به‌مدت 30 ثانيه بين دو انگشت شست و سبابه نگه دارد و 30 ثانيه آن را رها كند. اين حركت را 3 دقيقه تكرار كند و بعد از يك ربع مابقي غذايش را ميل كند. اين كار كمك مي‌كند تا فرد اشتهاي كمتري براي خوردن غذا داشته باشد. اين تكنيك را مي‌توان قبل از خوردن هر وعده غذايي تكرار كرد. پس از مداومت بر اين تكنيك به مرور گنجايش معده كم شده و به‌طور خودبه‌خود فرد غذاي كمتري مصرف مي‌كند.


  تكنيك‌هايي براي گوش

ماساژ شياتسو در موارد زيادي اشتراكاتي با ماساژ چيني و نقاط طب سوزني چين دارند. در اين شيوه درماني هم درمانگر علاوه بر ماساژ بدن از ماساژ گوش نيز براي تسكين، درمان و پيشگيري از ابتلا به بيماري‌ها استفاده مي‌كند. استفاده از ماساژ اين نقطه به‌دليل آن‌كه تاثير هيجاني و شديدي بر بدن ندارد، به‌صورت ملايم و آرام به درمان و تسكين مي‌پردازد. از اين روست كه برخي تكنيك‌هايي كه لازم است توسط شخص بيمار تكرار شود غالبا در نقطه گوش به وي آموزش داده مي‌شود.


  شياتسو ‌براي افزايش نيروي جواني

ماساژ شياتسو علاوه بر شيوه‌هاي درماني و پيشگيري، تكنيك‌هايي دارد كه موجب ارتقاي سطح سلامت، شادابي و افزايش نيروي جواني در افراد مي‌شود. درمانگران اين شيوه درماني متدهايي را مي‌شناسند كه به كمك آن‌ها مي‌توان ميزان نيروي جواني و شادابي را در خانم‌ها افزايش داد. براي اين منظور بايد نقطه‌اي را روي ساعد دست شناسايي كنيد كه ماساژ دادن اين نقطه تاثير زيادي در بالارفتن نيروي جواني دارد. براي پيدا كردن اين نقطه بايد طول و عرض ساعد را نيم تقسيم كرده و محل تلاقي آن‌ها را به‌مدت 3 دقيقه ماساژ دهيد. براي ماساژ اين نقطه كافي است نقطه مورد نظر را 30 ثانيه داشته و 30 ثانيه رها كنيد. اين كار موجب افزايش ترشح هورمون پروژسترون مي‌شود و ضمن آن‌كه از يائسگي زودرس جلوگيري مي‌كند مانع ابتلا به پوكي استخوان نيز مي‌شود. تاثيرات اين ماساژ بعد از 40 روز در جسم و روان شما نمايان مي‌شود.


8438_706

   تقويت بينايي با سرانگشتان دست

يكي از جالب‌ترين تكنيك‌هاي شياتسو افزايش ميزان بينايي و تقويت چشم است. درمانگران اين شيوه درماني به بيماران خود توصيه مي‌كنند براي افزايش توان و قدرت بينايي خود با كمك 3 انگشت اشاره، مياني و انگشت حلقه هر دو دست، قسمت گودي كه ميان پلك بالا و ابرو قرار دارد، با فشار بسيار ملايم ماساژ دهند. اين ماساژ نه تنها موجب تقويت بينايي و شفافيت ديد افراد مي‌شود بلكه از ابتلا به بسياري از بيماري‌هاي چشم مانند آب مرواريد جلوگيري مي‌كند.


   درمان سرگيجه  با تنظيم مايع حلزوني گوش

يكي از بهترين كاربردهاي شياتسو درمان سرگيجه‌هايي است كه عموما بعد از خواب به افراد دست مي‌دهد.
يكي از دلايل بروز اين سردردها نوسان و تنظيم مايع حلزوني گوش است. در شياتسو تكنيكي وجود دارد كه به كار‌گيري آن موجب پيشگيري و همين‌طور درمان سرگيجه مي‌شود. نقطه‌اي كه در اين شيوه به درمان كمك مي‌كند، درست پشت لاله گوش قرار دارد. در قسمت انتهايي و پشت لاله گوش، گودي كوچكي وجود دارد كه نگه داشتن آن به‌مدت 30 ثانيه و رها كردن آن به‌مدت 30 ثانيه در عرض 3 دقيقه مي‌تواند به تنظيم مايع حلزوني گوش كمك كند. به اين دليل كه مردين‌هاي مربوط به مايع حلزوني و گوش از اين ناحيه عبور مي‌كنند، با ماساژ اين ناحيه مي‌توان از بروز اختلال و سرگيجه پيشگيري كرد.


   پيش از ماساژ بدانيد

يكي از مهم‌ترين توصيه درمانگران و متخصصان ماساژ شياتسو كنترل ميزان ماساژ ارائه شده در پايانه‌هاي اعضاي بدن و مردين‌ها در پايانه‌هاي كف دست و كف پاست. به اين منظور كه درمانگران و افرادي كه خود از تكنيك‌هاي ساده شياتسو استفاده مي‌كنند، بايد نهايت دقت را در ارائه ماساژ به‌صورت يكسان براي هر دو دست و هر دو پا داشته باشند، زيرا كف دست راست، داراي خاصيت تحريك‌كنندگي و كف دست چپ داراي خاصيت كاهش‌دهندگي است. به اين ترتيب، اگر تنها يكي از دست‌ها را ماساژ دهيد، موجب بروز اختلال در عملكرد اندام‌هاي داخلي مي‌شويد. از اين روست كه متخصصان اين شيوه درماني همواره توصيه مي‌كنند هنگام استفاده از شيوه‌هاي پيشگيري از ابتلا به بيماري‌ها حتما از هر دو دست و هر دو پا براي ماساژ استفاده شود.


  براي تسكين سر دردها

بسياري از تكنيك‌ها و متدهاي درماني ماساژ شياتسو با الگوگيري از طبيعت ما انسان‌ها به‌وجود آمده است. به‌عنوان مثال اكثر مردم هنگام ابتلا به سردرد به‌طور ناخودآگاه دست‌هاي‌شان را به سمت شقيقه‌ها مي‌برند و اين ناحيه را ماساژ مي‌دهند. بهترين شيوه براي استفاده از اين تكنيك استفاده از انتهاي بند اول انگشت و ابتداي بند دوم انگشت براي ماساژ اين نقطه است. بنابراين به محض شروع سردرد با كمك انگشتان دست و با فشار اندكي با حركت‌هاي دايره‌وار مي‌توانيد از درد خلاص شويد.


8439_107

  آرام‌بخشي با شياتسو صورت

يكي ديگر از تكنيك‌هاي كاربردي شياتسو، متد آرام بخشي و ريلكسي است. در اين حالت درمانگران توصيه مي‌كنند با ماساژ نقاطي كه زير گونه وجود دارد، مي‌توان به افزايش آرامش و ريلكسي كمك كرد. علاوه بر اين، انجام تكنيك ماساژ شقيقه‌ها در شرايط عادي و معمولي نيز منجر به ريلكسي و افزايش آرامش در بدن مي‌شود. از اين تكنيك در هر زمان از شبانه‌روز مي‌توان استفاده كرد. تنها كافي است به‌مدت 3 دقيقه موضع مورد نظر را ماساژ دهيد.


8440_850

  از آلزايمر پيشگيري كنيد

افرادي كه احساس مي‌كنند حافظه آن‌ها ضعيف است يا افرادي كه مايلند از ابتلا به فراموشي در سنين كهنسالي پيشگيري كنند، به راحتي با كمك ماساژ لاله گوش و انگشت شست خود مي‌توانند علاوه بر تقويت حافظه از ابتلا به فراموشي نيز پيشگيري كنند. درمانگران اين مكتب ماساژگودي پشت لاله گوش و همين‌طور ماساژ سرانگشت شست در هر دو دست را براي درمان و پيشگيري از ابتلا به فراموشي مفيد مي‌دانند.


 پيشگيري از ابتلا به بيماري‌ها با ماساژ

براساس آموزه‌هاي درمانگران شياتسو در جهان تكنيك‌هاي اين شيوه درماني در افراد سالم به حفظ سلامت و تندرستي آن‌ها كمك كرده و مانع از ابتلاي آن‌ها به بيماري‌هاي مختلف مي‌شود. براي اين منظور لازم است كف دست‌ها و پاها كه جايگاه پايانه‌هاي تمامي اعضا و اندام‌هاي بدن است، به‌خوبي ماساژ داده شود. بهترين حالت براي ماساژ كف هر دو دست مالش آن دو به يكديگر است. در اين حالت تمامي نقاط هر دو دست به يك ميزان ماساژ داده مي‌شوند. براي پاها نيز مي‌توان از انگشتان دست كمك گرفت. بايد دقت داشت كه ميزان ماساژ براي هر دو دست و هر دو پا يكسان باشد. اين كار به پيشگيري از بروز بيماري‌ها در بدن كمك مي‌كند. در اين مرحله مي‌توانيد از برس‌هاي مخصوصي كه براي ماساژ كف دست و پا طراحي شده استفاده كنيد. اين ماساژ را روزي 2 بار به‌مدت 3 تا 4 دقيقه انجام دهيد.


8441_203

   پيشگيري از ريزش و سفيدي موها

درمانگران و متخصصان ماساژ شياتسو براي پيشگيري از ريزش مو و همين‌طور جلوگيري از سفيد شدن زودهنگام موها تكنيك‌هاي كاربردي و خاصي دارند كه اجراي آن‌ها به‌صورت روزانه تاثير زيادي در كنترل و پيشگيري از ريزش مو و سفيدشدن آن‌ها دارد. پايانه‌هاي تحريك‌كننده ريشه‌هاي مو در بدن درست در سرانگشتان دست و پشت ناخن‌ها قرار دارند. بنابراين با تحريك اين نقاط مي‌توان به راحتي از ريزش و سفيد شدن موها پيشگيري كرد. براي انجام اين تكنيك كافي است ناخن‌هاي هر دو دست را به‌مدت 3 دقيقه به روي هم مالش دهيد. به توصيه درمانگران اين شيوه درماني افرادي كه از اين شيوه استفاده مي‌كنند بهتر است در دوره درماني خود بيشتر از روزهاي معمولي آب بنوشند، زيرا نوشيدن آب به دفع رسوبات و بلورهاي اسيدي تخليه شده از محل ريشه موها كمك مي‌كند.


8442_479

شياتسو براي چه افرادي توصيه نمي‌شود؟

 •   درمانگران اين شيوه درماني استفاده از تكنيك‌هاي شياتسو را براي بچه‌هايي كه هنوز به سن بلوغ نرسيد‌ه‌اند، توصيه نمي‌كنند. آن‌ها تنها اين شيوه را در مواردي خاص كه توسط متخصص شياتسو تشخيص داده و اجرا شود، مجاز مي‌دانند، چرا كه ارائه اين شيوه بدون حضور متخصص ممكن است به رشد يا عملكرد برخي اندام‌ها آسيب بزند.
 •    استفاده از ماساژ تنها درصورتي براي بهبود روند رشد اندام‌ها در كودكان توصيه مي‌شود كه تمامي بدن آن‌ها را به‌طور يكسان درگير كند. به اين ترتيب كه والدين با آرامش و بدون فشار، دست‌ها و پاهاي كودك را به آرامي لمس كنند و اين كار را نه تنها در كف دست يا پا بلكه در تمامي بدن انجام دهند.
 •   خانم‌هاي باردار نيز نبايد از اين شيوه استفاده كنند. چرا كه نقاطي در بدن وجود دارد كه به‌صورت مستقيم به رحم مربوطند. و درصورتي كه ماساژ داده شوند ممكن است اسپاسم‌ها و اختلال‌هايي را در رحم به‌وجود آورد كه موجب آزار جنين شود.
 •   افراد مبتلا به سرطان نيز از جمله گروه‌هايي هستند كه دريافت شياتسو براي آن‌ها توصيه نمي‌شود حتي در مواردي كه بيماري آن‌ها به گفته متخصص كاملا درمان شده باشد، چرا كه ممكن است تنها چند سلول سرطاني در بدن آن‌ها باقي مانده باشد و اين سلول با انجام ماساژ‌ها همراه جريان خون حركت كرده و عضو ديگري از بدن را درگير كند. تنها در مواردي كه پزشك بيمار سرطاني مجوز استفاده از ماساژ را براي بيمارش صادر كند، اين تكنيك‌ها براي بيمار ارائه مي‌شود.
 •    براي افرادي كه به واريس شديد مبتلا هستند؛ واريسي كه رگ‌ها و عروق بسيار واضح در سطح پوست ديده مي‌شود، شياتسو توصيه نمي‌شود، چراكه ممكن است ماساژ موجب حركت لخته‌هاي خون موجود در عروق شده و منجر به سكته قلبي يا مغزي شود.

تاثیر ویتامین ها در ریزش و رشد مو

تاثیر ویتامین ها در ریزش و رشد مو

تاثیر ویتامین ها در ریزش و رشد مو

ویتامین ها و مکمل ها جز حیاتی ترین مواد مورد نیاز بدن می باشند و یکی از این ویتامین ها نقش و تاثیر زیادی بسیار زیادی در رشد و همچنین ریزش مو دارند.

ادامه خواندن تاثیر ویتامین ها در ریزش و رشد مو