پوست زیبا و سالم میخوام

tay-da-chet

  • برای این‌كه پوست بهتری داشته باشیم باید مكرر و به دفعات از ضد‌آفتاب‌ها استفاده كنیم. استفاده از یك مرطوب‌كننده خوب برای افرادی كه پوست‌های خشكی دارند،  استفاده از كرم‌های ضد‌چروك در سنین بالاتر، استفاده از كرم های دور چشم برای افراد بالای 30 سال هم بسيار مهم است.

هیچ چیزی برای یك خانم جوان وحشتناك‌تر از این نیست كه وقتی خود را در آینه نگاه می‌كند، چند جوش و یك خط چروك جدید در صورتش ببیند. داستان ما از همین جا شروع می‌شود،جايي كه مي‌توان با چند دستور ساده از نگراني‌ها كاست. دكتر امير هوشنگ احساني، متخصص پوست و مو در اين‌بار توضيه مي‌دهد:


 

پوست خوب تعريفي ندارد

تعریفی برای یك پوست خوب وجود ندارد. مردم ممكن است فكر كنند پوستی كه خال زیادی دارد پوست خوبی نیست، اما تعداد خال و ماهیت آنها كاملا ژنتیك است و نمی‌شود گفت كسی كه خال‌ زیاد دارد، پوست خوبی ندارد، یا كسی اگر جوش می‌زند حتما پوست بدی دارد. چربی زیاد پوست مسئله‌اي ژنتیك است و می‌توان طوری برخورد كرد كه این چربی در پوست كنترل شود و به سمت ایجاد جوش و مشکلات دیگر نرود.


 

پوست خوب ژنتیكی است

در طول زندگی ممكن است تغییراتی در پوست افراد ایجاد شود. پوست‌ به‌طور ژنتیكی خشك، معمولی،  چرب یا حتی مختلط است. این‌كه گفته شود پوست چرب پوست خوبی است یا پوست خشك پوست خوبی است و… درست نيست و نمی‌شود به‌طور قطع گفت كه كدام پوست خوب است. پوست خوب بستگی به چند عامل دارد كه قسمت عمده آن مربوط به ژنتیك شخص است. بعضی افراد به‌طور ژنتیكی پوست بهتری دارند و بعضی دیگر پوست‌شان به دلیل افزایش سن به تدریج تغییر می‌كند. به پوستی پوست خوب گفته می‌شود كه دیرتر چروك شود، ضایعات ناشی از آفتاب و كك و مك در آن به‌وجود نیاید و براي از بين بردن لك‌های ایجاد شده بخاطر مصرف قرص‌های ضد‌بارداری، كمتر از دارو استفاده شود.


 

پوست‌هایی كه از كرم‌پودر استفاده می‌كنند،  بیشتر جوش می‌زنند

كرم پودرها باعث مي شوند كه منافذ پوست بسته ‌شود. مهم‌ترین مشکلی كه بيشتر اوقات بخاطر استفاده از كرم‌پودرها به‌وجود می‌آید این است كه پوست جوش می‌زنند و در خیلی از مواقع افرادی كه از كرم پودرها استفاده می‌كنند، حساسیت پیدا می کنند و در برخی مواقع قرمزی، خارش و پوست پوست شدن در آنها ديده شده است. نكته اصلی در مورد جوش‌هایی است كه به‌دنبال مصرف طولانی مدت این مواد به‌وجود می‌آید. ابتدا جوش‌های زیر پوستی شکل می گیرند و بعد (به‌علت التهابات و عفونت‌ها) به جوش‌های چركی تبدیل می شوند. در برخی از موارد و در پوست‌های حساس، مصرف این كرم پودرها باعث آلرژی و حساسیت‌های بیشتری می‌شود.


 

حساسیت چیست؟

قسمت عمده حساسیت، اگزماهای پوستی است. این اگزماها در اثر تماس یك ماده محرك با پوست‌هایی كه بیشتر در معرض عوامل محيطي هستند (مثل پوست دست و صورت) ایجاد می‌شود. در برخی موارد، محرك‌هایی از قبیل شوینده‌ها و مواد اسیدی باعث تحریك پوست می‌شوند و گاهی نیز آن‌ها باعث خشكی پوست یا قرمزی و پوسته پوسته شدن می‌شوند. در برخی افراد مشاهده می‌شود تماس با گرده گل‌ها یا تماس با مواد معلق در هوا باعث می‌شوند تا ضایعات پوستی و حساسیتی یا ضایعات تنفسی یا حتی كهیر ايجاد ‌شود. پس توصیه می‌شود در درمان و رفتار با كسی كه دچار آلرژی، اگزما یا حساسیت می‌شود همیشه سعی كنید علت آن مسئله را تا آنجایی كه امكان دارد شناسایی نموده و وقتی علت را شناسایی كردید، آن علت را كنار گذاشته و درمان دارویی را شروع كنید.


 

پوست خوب می‌خواهید علت را بيابيد

این‌كه ما فقط براساس ظاهر بیمار یا شرایط بیمار درمان را شروع كنیم كار اشتباهي است. ممكن است یك درمان موقتی داشته باشیم اما درمان ریشه‌كنی نخواهیم داشت و مطمئنا لازم است در كنار درمان دارويی، عامل را از طریق تست‌های حساسیتی پیدا كنیم تا راحت‌تر بتوانیم تا حد امكان فرد را از تماس با آن ماده محرك دور كنیم. با شروع فصل بهار آلرژی‌های تنفسی و پوستی بيشتر به‌وجود می‌آیند. بسیاری از این افراد در تماس با گرده‌های گل دچار این حساسیت‌ها می‌شوند و نیاز است تا براساس احتمالات، تماس فرد را با آن ماده كم كنیم. در بعضی مواقع پیدا كردن علت بسیار سخت است. در آن صورت تستی وجود دارد به نام تست «پچ» كه به این صورت است كه به‌عنوان مثال 25 نوع ماده به پوست چسبانده می‌شود و بعد از 48 ساعت مورد بررسی قرار می گیرد و به اين ترتیب علت اگزماهای پوستی پیدا می‌شود. در مورد آلرژی‌های تنفسی تست‌های دیگری وجود دارد كه از خانواده همین‌گونه تست‌هاست و انجام آن‌ها بسیار كمك‌كننده است.


 

شامپو  ‌ها در ریزش مو نقشی ندارند

نوع صابون و شامپوي مورد استفاده افراد براساس جنس پوست و موی آنها مشخص می‌شود. یعنی افرادی كه موهای خشك دارند از شامپوهای مخصوص موهای خشك استفاده می‌كنند و البته باید گفت شامپوها در ریزش مو هیچ نقشی ندارند. تفاوت شامپوها براساس مواد پایه آن‌هاست. به‌عنوان مثال در بعضی از شامپوها مقداری نرم‌كننده وجود دارد و ممكن است موها را نرم‌تر كنند كه بيشتر برای موهای خشك استفاده می‌شود و برعكس بعضی از شامپوها میزان خشك‌كنندگی بیشتری دارند و برای موهای چرب بهتر هستند و در نهایت شامپوهای معمولی كه حد وسط این 2 نوع شامپو هستند هم در بازار وجود دارد.


 

صابونی به نام ضدلك نداریم

صابون‌ها هم انواع مختلف دارند اما در مورد انواع صابون‌های درمانی كه تبليغ مي‌شوند (به‌عنوان مثال صابون‌های ضدلك) باید گفت، فقط در حد تبلیغ هستند و اصلا صابون ضد‌لك نداریم. صابون‌هایی از قبیل روشن كننده، صابون ضد‌چاقی، صابون ضد‌تیرگی و… اين ها فقط براي تبلیغ هستند. نقش صابون فقط تمیز كنندگی پوست است و در نهایت چند دقیقه بیشتر روی پوست نمی‌ماند و بعد شسته می‌شود و به هیچ عنوان نمی‌تواند نقش درمانی داشته باشند. به تازگي تركیبات غیرصابونی به نام پن استفاده می‌شود، كه این تركیبات تركیباتی هستند كه PH نزدیك به خنثی دارند و قلیايي نیستند و خیلی به پوست آسیب نمی‌رسانند و در عین حال چربی پوست را به‌طور متعادل كم می‌كنند. اگر كسی پوست خیلی چربی دارد می‌تواند از پن‌های مخصوص پوست چرب استفاده كند یا برعكس اگر پوست خیلی خشك باشد پن‌های مخصوص پوست‌های خشك مفید خواهد بود.


 

لاك بله، آستون خیر

استفاده از لاك هیچ ضرری برای ناخن‌ها ندارد و فقط تنها مشكلی كه می‌تواند وجود داشته باشد ایجاد واكنش‌های حساسیتی است كه ممكن است لاك‌ها روی ناخن ایجاد كنند و بیشتر دور ناخن‌ها ايجاد مي‌شود اما آنچه بيشتر تحریك‌كننده و مضر است آستون‌ها و مواد دیگری است كه برای پاك كردن ناخن استفاده شده و باعث ایجاد حساسیت و شكنندگی ناخن‌ها می‌شود. لاك اثر محافظتی روی ناخن دارد و تنها مشکلی كه می‌تواند ایجاد کند، حساسیت است كه ممكن است بافت اطراف ناخن یا حتی خود ناخن درگير شود كه البته این اتفاق بسیار كم می‌افتد.


 

ضد‌آفتاب فراموش نشود

برای این‌كه پوست بهتری داشته باشیم باید مكرر و به دفعات از ضد‌آفتاب‌ها استفاده كنیم. استفاده از یك مرطوب‌كننده خوب برای افرادی كه پوست‌های خشكی دارند،  استفاده از كرم‌های ضد‌چروك در سنین بالاتر، استفاده از كرم های دور چشم برای افراد بالای 30 سال هم بسيار مهم است. به افرادی كه پوست خشك دارند توصیه می‌شود قبل از ضد‌آفتاب حتما از مرطوب‌كننده استفاده كنند. این فاكتور‌ها باعث می‌شود تا پوست بهتر و سالم‌تری داشته باشیم.


 

ناخن نكارید

كاشت ناخن به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. كاشت ناخن به 2 دلیل بسیار مضر است؛ اول آن كه فشاری زیادی به عصب و ساقه سازنده ناخن می‌آورد و باعث می‌شود كه رشد ناخن‌ها كم شده و قسمت سازنده  ناخن تخریب شود و در برخی موارد ناخن دیگر رشد نمی‌كند. دليل بعدی این است كه موادی كه برای كاشت ناخن از آن‌ها استفاده می‌شود (چسب‌های آكرلیك) باعث ایجاد حساسیت بسیار زیاد در بافت های اطراف پوست شده و این مسئله باعث به‌وجود آمدن اگزمای ناخن می‌شود كه درمان آن بسيار سخت است.


 

ماسك‌های خانگی

تحقیقات وسیعی در مورد ماسك‌های خانگی یا كرم‌های میوه ای انجام شده است. اين كرم‌ها خیلی استفاده می‌شوند و فرمولاسیون دارویی خاصی دارند كه از موادی مثل نیشكر، خیار، بادام و… در آن‌ها استفاده می‌شود. ماسك‌های خانگی بی‌تاثیر نیستند اما آن اثر دارویی كه باید داشته باشند را ندارند و بهتر است این نوع مواد با تجویز پزشك استفاده شوند، چون در این صورت در مدت كم، نتیجه بهتری خواهند گرفت.


نیاز نیست كه همیشه و همه جا شامپوی مخصوص خود را همراه داشته باشید

براساس منطقه‌ای كه قرار است به آن سفر كنید بهتر است همیشه از ضد‌آفتاب‌ها استفاده كنید و اگر شما به منطقه خشكی سفر می‌كنید استفاده از یك مرطوب‌كننده خوب بسیار مفید است اما توصیه می‌شود كرم‌های لایه‌بردار یا ضد‌چروك‌ها در سفر‌ها استفاده نشود، زیرا باعث تحریك پوست می‌شود و در سفر وقت زیادی برای مراقبت از پوست ندارید و ممكن است باعث سوختن پوست شود. نوع شامپو در تغییر موها خیلی تاثیری ندارد و نیاز نیست كه همیشه و همه جا شامپوی مخصوص خود را همراه داشته باشید زیرا اصولا شامپوها خیلی با هم فرق ندارند و ارزان یا گران بودن شامپوها مربوط به مواد نگهدارنده آن‌هاست و نه در مواد تمیز‌كننده آن‌ها و اصلا تفاوت ساختاری در شامپوها وجود ندارد اما برخی از شامپوها مواد كناری یا جانبی دارند كه این مواد می‌توانند در درمان موخوره، نرمی یا شادابی مو یا استحكام بیشتر مو موثر باشند. شامپوها در ریزش مو هیچ نقشی ندارند و خیلی نباید دنبال مارك شامپو و انواع گران‌قيمت آن بود.


 

خوب بخوابید

كسانی كه پوست خشك و آسیب‌پذیری دارند، می‌توانند در مسافرت‌ها به جای داروها یا لوسیون‌های خود از تركیباتی مثل روغن زیتون، كره یا حتی وازلین استفاده كنند. خواب كافی برای پوست خیلی مفید است. یكی از مهم‌ترین دلایل سیاهی و چروك دور چشم، بی‌خوابی یا حتی كم‌خوابی است، زیرا در این صورت خون‌رسانی به دور چشم‌ها كم می‌شود و پوست چروكیده‌تر، خسته‌تر و سیاه‌تر خواهد شد.


 

آّب سرد بهتر است یا گرم؟

مناسب‌ترین آب برای شست‌وشوی صورت آب ولرم رو به سرد است، زیرا باعث می شود که  پوست کمتر آسیب ببیند. آب خیلی گرم یا خیلی سرد به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. افرادی كه پوست تحریك‌پذیر و خشك دارند، نباید از حوله‌های خشك و زبر استفاده کنند و بهتر است حوله‌های نخی را مدنظر داشته باشند. فرقی نمی‌كند پوست خشك دارید یا پوست چرب، در هر صورت بهتر است حوله را با فشار روی پوست خود نكشید، زیرا باعث آسیب دیدن پوست می‌شود. برای خشك كردن موها نیز بهتر است ابتدا كمی صبر كنید تا موهای‌تان خودش كمی خشك شود و با یك حوله نرم و بدون فشار دادن زیاد موهای‌تان را خشك كنید و بعد حوله را در محیطی باز قرار دهیم تا باكتری‌های قارچی در آن رشد نکنند.

لوازم و محصولات آرایشی چند بار قابل استفاده هستند

1434745808-278629-1

 

  • كرم حالت‌دهنده مو معمولا موها را ليز و چسبناك مي‌كنند و اگر بيش از حد استفاده شوند موجب مي‌شوند موها چرب و كثيف به‌نظر برسند، اين‌كه چه ميزان از اين كرم‌ها را استفاده كنيد كاملا وابسته به جنس و بافت موهاي‌تان دارد

 

اين روزها مواد آرايشي تقريبا هزينه بالايي دارد و اغلب افراد ترجيح مي‌دهند وقتي يك كرم گران‌قيمت مي‌خرند مدت‌ بيشتري از آن استفاده كنند‌. اگر در هربار مصرف مقداري بيش از ميزان مورد نياز استفاده كنيد مي‌تواند حسابي از نظر اقتصادي به ضررتان باشد و اگر هم كمتر از ميزان مورد نياز مصرف كنيد مي‌تواند اثربخشي لازم روي پوست را نداشته باشد. ما سعي كرده‌ايم در اين مطلب به شما نشان دهيم از هر محصولي بايد به‌چه‌ميزان استفاده كنيد تا هم اثر آن روي پوست‌تان ديده شود و هم بيش از اندازه استفاده نكرده باشيد و پول‌تان را دور نريخته باشيد.كسي چه مي‌داند. شايد با همين كار سالي يك ميليون تومان صرفه‌جويي كرديد!


كرم‌هاي مرطوب‌كننده

مقدار مورد نياز: به‌اندازه 2 عدد بادام‌زميني

چگونه استفاده كنيد: مرطوب‌كننده نقش زيادي در نرم نگه‌داشتن پوست دارد، زماني كه مي‌خواهيد از مرطوب‌كننده استفاده كنيد، حتما قبلش صورت‌تان را بشوييد و وقتي هنوز پوست كمي مرطوب(نه خيس) است به اندازه يك بادام، مرطوب‌كننده حاوي گليسيرين روي صورت‌تان بماليد، بعد به همان اندازه از مرطوب‌كننده را روي گردن بماليد تا پوست اين منطقه نيز رطوبت لازم را به‌دست آورد. دكتر نيل ساديك، پروفسور موسسه پوست و مو كالج ويل كرنل مي‌گويد: «وقتي پوست كمي نم داشته باشد، مرطوب‌كننده بهتر به داخل منافذ پوستي نفوذ مي‌كند، علاوه بر اين‌ها گليسيرين نيز مي‌تواند رطوبت را در سلول‌هاي پوستي به دام بيندازد و مانع از، از دست رفتن آن شود.»


كرم‌هاي حالت‌دهنده مو

مقدار مورد نياز: اگر موهايي ظريف و نازك داريد‌؛ يك سكه كوچك، اگر موهايي ضخيم داريد‌؛ به اندازه سكه‌اي بزرگ

چگونه استفاده كنيد: كرم حالت‌دهنده مو معمولا موها را ليز و چسبناك مي‌كنند و اگر بيش از حد استفاده شوند موجب مي‌شوند موها چرب و كثيف به‌نظر برسند، اين‌كه چه ميزان از اين كرم‌ها را استفاده كنيد كاملا وابسته به جنس و بافت موهاي‌تان دارد.  پيشنهاد مي‌كنيم اين كرم‌ها را اول روي كف دست بريزيد و بعد روي موها پخش كنيد. از دست‌هاي‌تان براي پخش كردن كرم روي تمام موها استفاده كنيد؛ بهتر است كرم زدن را از 5 سانتي ريشه‌ها شروع كنيد، بعد موها  را جمع كنيد تا كرم، روي همه موها ماليده شود(به حالت دم‌اسبي موها را پايين ببنديد) روي نوك موها نيز تمركز خاصي داشته باشيد تا پايين آن‌ها نيز به‌خوبي حالت بگيرند. اگر مي‌خواهيد از كرم روي موهاي خشك استفاده كنيد، كرم را بيشتر روي موهاي بالايي بماليد تا حالت ‌آ‌ن‌ها بهتر خود را نشان دهد.


كرم چشم

مقدار مورد نياز: به اندازه يك نخود

چگونه استفاده كنيد: معمولا يكي از گران‌ترين كرم‌ها، كرم چشم است به همين دليل احتمالا دوست نداريد خيلي زود تمام شود و مجبور باشيد دوباره متحمل يك هزينه زياد شويد. شما بايد به اندازه يك نخود از كرم را برداريد، بعد به اندازه يك چهارم آن را زير پلك چشم از بيرون به داخل بماليد. دكتر مري لوپو، استاد كالج پزشكي تولان مي‌گويد: «حركت از سمت بيرون به گوشه داخلي چشم كمك مي‌كند مايع‌هاي زير پوست كه باعث ايجاد پف زير چشم مي‌شوند، پخش شوند و در نتيجه پف ايجاد نشود اما هنگام كرم ماليدن روي پلك بالا بايد عكس اين جهت حركت كنيد يعني يك چهارم ديگر از كرم را از گوشه داخلي بالاي چشم تا استخوان زير ابرو بماليد يعني در واقع از داخل به بيرون حركت كنيد، همين دستورالعمل را با نيمه ديگر براي چشم ديگر استفاده كنيد.»


كرم‌پودر

مقدار مورد نياز: به اندازه يك تشتك نوشابه

چگونه استفاده كنيد: وقتي مي‌خواهيد كرم‌پودر استفاده كنيد بايد حواس‌تان باشد كرم‌پودر رنگ يكدستي به پوست بدهد و روي صورت تكه‌تكه نشود، براي جلوگيري از اين حالت نبايد كرم‌پودر را مستقيم روي صورت بگذاريد بلكه بايد اول به اندازه يك تشتك نوشابه از آن پشت دست بگذاريد و بعد با انگشتان‌تان كرم را اول روي پيشاني و بيني پخش كنيد، بعد باقي مانده كرم را روي گونه‌ها و چانه بماليد، حواس‌تان باشد كه در قسمت فك كرم را به‌خوبي پخش كنيد و حتي كمي از آن را به سمت گردن هم ببريد تا پوست صورت و گردن‌تان يك رنگ شود، حرارت انگشتان شما كرم را گرم مي‌كند و در نتيجه كرم بهتر روي پوست پخش شده و خود را يكدست‌تر نشان مي‌دهد. يكي از گريمورهاي چهره‌هاي مشهور سينماي تجاري به نام فابيولا مي‌گويد: «اگر نمي‌خواهيد از انگشتان‌تان براي زدن كرم‌پودر استفاده كنيد پيشنهاد مي‌كنم از برس‌هاي مخصوص كرم‌پودر استفاده كنيد.»


كرم‌هاي پوشاننده زير چشم

مقدار مورد نياز:  به اندازه يك كپسول كوچك

چگونه استفاده كنيد: حلقه‌هاي سياه زير چشم يكي از مشكلات رايجي است كه افراد زيادي دچار آن هستند، يكي از راه‌حل‌ها براي كم رنگ كردن اين حلقه‌هاي تيره استفاده از كرم‌هاي پوشاننده زير چشم است اما لازم نيست در هر بار مصرف مقدار زيادي از اين كرم‌ها را استفاده كنيد، چون ممكن است رنگ يكنواخت پوست‌تان از بين برود و كرم‌تان هم زود تمام شود، به اندازه يك كپسول كوچك مي‌تواند كاملا اين حلقه‌هاي سياه را بپوشاند اما به 2 طريق مي‌توانيد اين كرم‌ها را استفاده كنيد. يكي اين‌كه به اندازه نصف يك كپسول كوچك روي انگشت‌تان بگذاريد و بعد از سمت داخل چشم به بيرون روي پوست زير چشم بماليد. روش ديگر اين‌كه با استفاده از يك برس كوچك آهسته 3 نقطه ريز روي پلك پايين بگذاريد- يك نقطه در وسط، يك نقطه در گوشه داخلي و يك نقطه در گوشه خارجي- حالا مي‌توانيد اين نقطه‌ها را با انگشت پخش كرده و روي پوست بماليد، بعد اگر ديديد جايي از زير چشم آبي رنگ است (كبودي چشم)، يك نقطه ديگر از كرم روي آن بگذاريد و بماليد. براي اين‌كه چهره طبيعي‌تر شود مي‌توانيد روي آن كمي هم پودر بزنيد.


ضد‌آفتاب

مقدار مورد نياز: به اندازه 3 دانه انگور براي تمام بدن

چگونه استفاده كنيد: استفاده از كرم ضد‌آفتاب در تمام طول سال الزامي است چون اشعه‌هاي فرابنفش خورشيد هميشه وجود دارند و مدام بايد از پوست در برابر آن‌ها محافظت كرد به‌خصوص صورت و دست‌ها هميشه در معرض آفتاب هستند اما مي‌خواهيم اينجا شما را با اصول كلي ضدآفتاب‌زدن آشنا كنيم كه با توجه به موقعيت و فصل استفاده كنيد. مثلا اگر بخواهيد تمام بدن‌تان را كرم ضدآفتاب بزنيد، براي اين كار بايد پوست بدن را به 3 بخش تقسيم كنيد و براي هر قسمت حداقل به اندازه يك دانه انگور از مرطوب‌كننده استفاده كنيد يعني حبه انگور اول براي پاها، حبه انگور دوم براي بالا‌تنه و كمر و حبه انگور سوم براي دست‌ها، صورت و گردن، بنابراين براي اين فصل تنها استفاده از يك حبه انگور كرم كافي است البته اگر هم كمي بيشتر از اين ميزان استفاده كنيد مشكلي ندارد و تنها مطمئن مي‌شويد كه پوست‌تان به‌خوبي در مقابل اشعه‌هاي آفتاب محافظت مي‌شود. حواس‌تان باشد كه هر 2ساعت يك‌بار ضد‌آفتاب را تجديد كنيد.


شامپو

مقدار مورد نياز: براي موهاي بلند؛ به اندازه يك بيسكويت نسبتا بزرگ و براي موهاي كوتاه به اندازه يك شكلات گرد كوچك

چگونه استفاده كنيد: خيلي‌ها هستند كه دوست دارند شامپوي زيادي استفاده كنند ولي احتمالا كساني كه شامپو گران مي‌خرند ترجيح مي‌دهند ديرتر مجبور به خريد شامپوي نو شوند، اگر شما هم جزو اين دسته هستيد، پيشنهاد مي‌كنيم نسبت به اندازه موهاي‌تان به اندازه يك بيسكويت يا يك شكلات گرد شامپو كف دست‌هاي‌تان بريزيد و بعد روي كف سر بماليد، بهتر است موها را روي سر جمع كنيد تا تمام آن‌ها به شامپو آغشته شوند، شما بايد بيشتر روي شستن كف سر تمركز كنيد تا ساقه موها، چون بيشتر چربي‌ها و كثيفي‌ها روي ريشه موها تمركز مي‌كنند به همين دليل احتياج نيست مقدار زيادي شامپو روي نوك‌هاي ظريف و شكننده موها بماليد.

کوچک کردن بینی با کرم پودر

sh9

  • كرم‌پودر را با اسفنج يا انگشت روي پوست به آرامي بماليد، تا پوست شما روشن شده و در عين حال طبيعي به‌نظر برسد. بهتر است دهان‌تان را هنگام استفاده از كرم‌پودر باز نگه داريد تا ناحيه گردن شما در معرض ديد باشد و خط مشخص فك شما از بين برود.

كرم‌پودر يكي از اصلي‌ترين مواد آرايشي است كه شايد بدون آن آرايش چندان معنايي نداشته باشد؛يك زيرسازي خوب مي‌تواند شما را بسيار زيباتر كند و يك زيرسازي بد نه تنها صورت را مصنوعي نشان مي‌دهد بلكه رنگ‌هاي آرايشي را نيز بدرنگ نشان مي‌دهد. البته هدف از استفاده از كرم پودر يا همان زيرسازي آرايش اين است كه پوست حالت يكنواخت پيدا كند و براي آرايش آماده شود و هيچ‌گاه هدف از زدن كرم پودر، رنگ بخشيدن به پوست نيست. به‌همين‌ دليل بهتر است تا آنجا كه مي‌توانيد هنگام انتخاب كرم پودر خود، نزديك‌ترين رنگ به رنگ پوست خودتان را انتخاب كنيد.


 

 جوش‌ها را به اين روش بپوشانيد

كافي است چند جوش روي صورت‌تان داشته‌ باشيد تا كاملا آرايش‌تان خراب شود. اين نقطه‌هاي مزاحم نه‌تنها صورت را زشت مي‌كنند بلكه به راحتي هم پوشانده نمي‌شوند اما بعضي از برند‌ها پوشاننده‌هاي مخصوص جوش توليد كرده‌اند كه مي‌توانند بسيار كمك‌كننده باشند البته پيشنهاد مي‌كنيم فقط به‌دنبال پوشاندن جوش‌ها نباشيد بلكه بهتر است براي درمان آن‌ اقدام كنيد. براي از بين بردن جوش‌ها بهتر است پوشاننده و كرم‌پودري بخريد كه اسيدساليسيليك داشته باشد چون وجود اين ماده مانع مسدود شدن منافذ پوستي مي‌شود.


 

 با كرم‌پودر، بيني‌‌تان را كوچك كنيد

اگر بيني بلندي داريد بايد در نوك بيني از كرم پودر تيره‌تري استفاده كنيد؛ اگر بيني‌تان كمي انحنا دارد و كج است، رنگ تيره را در كنار بيني و رنگ روشن‌تر را در وسط بيني به كار ببريد. همچنين از پودر روشن مي‌توانيد براي بزرگ‌تر نشان دادن بيني كوتاه، چشمان گود رفته كوچك، صورت باريك و بلند، چانه عقب رفته، گردن باريك و بلند و پوشاندن حلقه سياه دور چشم استفاده كنيد علاوه‌بر اين‌ها براي برجسته‌تر نشان دادن گونه‌ها، يك خط فرضي از گوشه دهان به وسط گوش و يك خط ديگر به‌صورت عمودي، از گوشه خارجي چشم به طرف چانه بكشيد. بعد پوشاننده‌ يا فونديشن تيره را بعد از خط عمودي روي اين خط فرضي به‌طور افقي بزنيد.


 

 چگونه كرم‌پودر طبيعي به‌نظر برسد؟

كرم‌پودر را با اسفنج يا انگشت روي پوست به آرامي بماليد، تا پوست شما روشن شده و در عين حال طبيعي به‌نظر برسد. بهتر است دهان‌تان را هنگام استفاده از كرم‌پودر باز نگه داريد تا ناحيه گردن شما در معرض ديد باشد و خط مشخص فك شما از بين برود. بعد از اتمام آرايش هم يك دستمال كاغذي را به آرامي روي صورت‌تان بماليد. اين كار باعث مي‌شود مواد آرايشي روي پوست يكنواخت‌تر شده و در عين حال صورت شما طبيعي‌تر به‌نظر برسد.


 

چگونه لك‌هاي بزرگ و زياد را بپوشانيد؟

لك‌هاي بزرگ و فراوان به دلايل بسياري ممكن است به‌وجود آمده باشند مثلا ممكن است به خاطر آفتاب گرفتن بسيار و جذب نور زياد آن يا توليد بيش از اندازه ملانين پوستي يا… به‌وجود آمده باشند. معمولا روي چنين پوستي آرايش بسيار مشكل است چون هر تكه پوست يك ‌رنگ مي‌شود اما اگر كرم‌پودر و پوشاننده مناسب انتخاب كنيد چندان دچار اين مشكل نخواهيد شد. بايد از فروشنده بخواهيد يك اصلاح‌كننده رنگ به شما بدهد و از آن زير آرايش خود استفاده كنيد تا لك‌ها را بپوشانيد البته بعضي از برند‌ها نيز پوشاننده‌هاي خاصي دارند كه مي‌توانند زير آرايش استفاده شوند تا ديگر لك‌ها ديده نشوند.


 

 هنگام خريد كرم‌پودر به چه چيزي توجه كنيد؟

كرم پودري براي شما مناسب است كه وقتي به خط فك پايين ماليده شود، خط آرايشي بين گردن و صورت به‌وجود نيايد، هنگام خريد براي تست رنگ كرم‌پودر بايد 3رنگ نزديك به رنگ پوست‌تان را روي خط فك پايين خود بماليد، بعد در نور طبيعي ببينيد كه آيا هنوز خط آرايشي ديده مي‌شود يا نه؟ اگر رنگ درست را انتخاب كرده باشيد خطي نبايد مانده باشد.

بهترین نوع کرم پودر برای پوست کدام است؟

بهترین نوع کرم پودر برای پوستتان کدام است؟

بهترین نوع کرم پودر برای پوستتان کدام است؟

گاهی اوقات خانم ها اصلا به نوع پوست و رنگ پوست شان دقت نمیکنند و کرم پودر انتخاب شده هیچ سنخیتی با پوست صورتشان ندارد بنابراین در مطلب زیر نکات جالبی در مورد نحوه خرید کرم پودر گذاشته شده است.

ادامه خواندن بهترین نوع کرم پودر برای پوست کدام است؟