چرا مبتلا به عفونت قارچی پوست می شویم

  • برای درمان بیماری، کفش های خود را پس از استحمام خشک کنید؛ در استخرهای عمومی از دمپایی مخصوص به خود استفاده کنید؛ کفش های دارای تهویه مناسب بپوشید؛ از پوشیدن کفش برای مدت طولانی خودداری کنید؛ از جوراب هایی استفاده کنید که پاها را خشک نگه می دارند.

 

معمولاً در کودکان ۴ تا ۱۴ ساله دیده می شود و در بزرگسالان بسیار نادر است. معمولاً موجب ریزش لکه ای موها و ایجاد راش های پوسته پوسته می شود. موها از قسمت میانی می شکنند و می ریزند و اغلب، پوست سر، قرمز و در قسمت های مبتلا پوسته پوسته و خارش دار است. گاهی ممکن است جوش های چرکی کوچک موجود باشند.
√ عفونت قارچی بدن (tinea corpris)

معمولاً حلقوی شکل است وحاشیه پوسته پوسته دارد و قسمت مرکزی آن سالم است و یا ممکن است دارای پوسته ریزی باشد. معمولاً راش ها قرمز رنگ و دارای خارش هستند و در نواحی باز بدن مثل بازوها و صورت ایجاد می شوند. عفونت قارچی بدن ممکن است از گربه آلوده، به انسان منتقل شود. برای پیشگیری، پوست را پس از استحمام یا تعریق شدید خشک کنید و همیشه پوست را خشک نگه دارید؛ لباس تنگ نپوشید؛ جوراب ها را به طور مکرر عوض کنید؛ کفش های روباز یا صندل بپوشید؛ به مناطقی از بدن که زیاد عرق می کنند پودر تالک بمالید.
√ عفونت قارچی کشاله ران (tinea cruris)

معمولاً این نوع عفونت قارچی موجب بروز راش های پوسته ریز توام با سوزش و خارش می شود که در ناحیه کشاله ران یا بین دو باسن به وجود می آیند و معمولاً پوست اطراف بیضه را مبتلا نمی کنند. معمولاً راش ها قرمز رنگ و دارای پوسته همراه با لبه های واضح هستند و اغلب به سمت خارج گسترش می یابند و قسمت مرکز آنها با گسترش راش سالم می شود. معمولاً راش ها دردناک نیستند. ولی ممکن است موجب مرطوب شدن پوست محل شوند. ممکن است پوست اطراف، عفونی شود و تولید التهاب (سلولیت) نماید.
√ عفونت قارچ دست (tinea manuum)

معمولاً این نوع عفونت قارچی موجب بروز راش های پوسته ریز همراه با سوزش یا خارش و معمولاً بدون درد، در ناحیه کف دست ها می شود. عفونت ممکن است در هر نقطه از دست ایجاد شود ولی معمولاً بر روی کف دست ها یا در فضای بین انگشتان روی می دهد. در صورتی که عفونت درمان نشود ممکن است موجب ترک خوردگی پوست شود. همچنین عفونت می تواند موجب مرطوب شدن پوست ناحیه مبتلا شود. گاهی پوست اطراف محل مبتلا عفونی می شود و سلولیت به وجود می آید.
√ عفونت قارچی پا (tinea pedis)

در این نوع عفونت قارچی که “پای ورزشکاران” (athelete’s foot) هم نام دارد، فضای بین انگشتان پاها و کف پاها گرفتار می شوند. پوست به شکل سفید و پوسته پوسته در می آید و خارش کف پاها و بین انگشتان پا وجود دارد. سرانجام پوست ناحیه نرم می شود و حاشیه های ضایعه به آسانی جدا می شوند. مرکز ضایعه ممکن است دچار تحریک و قرمزی باشد و گاهی ترشح آبکی وجود دارد. بیماری در شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب، در فعالیت های ورزشی زیاد، در صورت پوشیدن کفش های تنگ ( مثل کفش باله) و در افراد دچار ضعف ایمنی بیشتر دیده می شود.

برای درمان بیماری، کفش های خود را پس از استحمام خشک کنید؛ در استخرهای عمومی از دمپایی مخصوص به خود استفاده کنید؛ کفش های دارای تهویه مناسب بپوشید؛ از پوشیدن کفش برای مدت طولانی خودداری کنید؛ از جوراب هایی استفاده کنید که پاها را خشک نگه می دارند.
√ عفونت قارچی ناخن (tinea unguium)

این نوع عفونت قارچی که اونیکومایکوزیس (onychomycosis)هم نام دارد موجب ضخیم و شکننده شدن یک ( یا چند) ناخن ولی معمولاً نه تمام آنها می شود.

معمولاً عفونت ناخن های دست به طور موفقیت آمیز قابل درمان است ولی ناخن های انگشتان پا سخت تر درمان می شوند. معمولاً علایمی موجود نیست و گاهی درد یا ناراحتی وجود دارد. ناخن مبتلا ضخیم، کدر و شکننده می شود. گاهی پوست اطراف عفونی و دچار التهاب (سلولیت) می شود. در بعضی موارد عفونت قارچی کف دست یا پا موجب عفونت ناخن ها می شود.
√ عفونت قارچی (کچلی) ریش

عفونت قارچی ریش (tinea barbae) در ناحیه ریش دار صورت و گردن ایجاد می شود و به آن “خارش آرایشگران” هم گفته می شود و از علل ایجاد فولیکولیت است. بیماری در کشاورزان (به دلیل شیوع بیشتر انتقال قارچ از حیوان به انسان نسبت به انتقال از انسان به انسان) شایع تر است. ضایعات این نوع عفونت ممکن است سطحی و خفیف، عمیق و ملتهب و یا حلقوی و منتشر باشند. نوع سطحی موجب قرمزی منتشر و ایجاد پاپول ها و پوستول های چرکی اطراف فولیکول می شوند و ممکن است موهای ناحیه شکننده و کدر شوند. نوع ملتهب معمولاً با گرفتاری یک طرفه چانه، گردن یا اطراف فک بالا (و بدون گرفتاری لب) همراه است و ضایعات گرهی همراه با دلمه و چـرک شبیـه بـه آبسه ایجاد می شوند و موهای ناحیه شکننده می شوند و می ریزند. در نوع حلقوی، تاول های چرکی در دور ضایعه و پوسته ریزی در وسط دیده می شود.

 

زیبایی و سلامت با زنجبیل

 

  • زنجبیل می تواند از زوال عملکرد مغز در اثر بالا رفتن سن هم جلوگیری کند و مانع از بیماری آلزایمر می شود. از فواید دیگر زنجبیل در این زمینه تقویت مهارت های حافظه در زنان مسن است . درمان درد عضلات هم از دیگر خواص این ماده خوراکی است

زنجبیل فواید بسیار زیادی برای سلامتی و زیبایی دارد . تسکین التهابات پوست از خواص زنجبیل است . کسانی که بیماری پوستی اگزما دارند می توانند چند قطره روغن زنجبیل را با روغن زیتون مخلوط و مصرف کنند

زنجبیل به علت داشتن “جینجرول” لکه های پوستی ، جای زخمها و لکه های پیری را از بین می برد . برای این منظور مخلوط زنجبیل رنده شده با یخ را روی جای زخم و لک یکبار در هفته بمالید .زنجبیل به علت داشتن خاصیت ضد عفونی کنندگی شوره سر را هم درمان می کند .برای رفع شوره سر مخلوط آب و رنده زنجبیل رنده را به پوست سر بزنید.

زنجبیل همچنین سلولهای مرده روی پوست را از بین می برد برای این منظور هم می توان از مخلوط زنجبیل با عسل استفاده کرد. خاصیت دیگر زنجبیل برطرف کردن حالت تهوع است.زنجبیل به علت دارا بودن آنتی اکسیدان و روغن فرار در رشد موها هم موثر است . زنجبیل جریان خون را در فولیکولهای مو تقویت و به رشد موها کمک می کند..

مصرف زنجبیل برای درمان سرماخوردگی هم موثر است . پس در هنگام سرماخوردگی مصرف یک فنجان چای زنجبیل با آبلیموو عسل را فراموش نکنید .زنجبیل برای کسانی که مشکل آلرژی دارند یک آنتی هیستامین طبیعی است.مصرف روزانه چند فنجان چای زنجبیل می تواند عطسه ها و زکام های حساسیتی را درمان کند.

زنجبیل می تواند از زوال عملکرد مغز در اثر بالا رفتن سن هم جلوگیری کند و مانع از بیماری آلزایمر می شود. از فواید دیگر زنجبیل در این زمینه تقویت مهارت های حافظه در زنان مسن است . درمان درد عضلات هم از دیگر خواص این ماده خوراکی است

چرا دچار موخوره می شویم

  • برای جلوگیری از به وجود آمدن موخوره، در هنگام شستشو به موهایتان محکم چنگ نزنید، این کار در زمان باز کردن گره‌های مو کار را سخت می‌کند و باعث خشک شدن و ریزش موها می‌شود، تنها یک بار موهایتان را با شانه دندانه درشت شانه بزنید و سپس اجازه دهید با سرازیر شدن آب، موها آبکشی شوند.

 

موهایتان را بالای سر یا به شکل دم اسبی در یک نقطه‌ ثابت نبندید، باید در مدل موهایتان تجدید نظر کنید، چون این کار می‌تواند فشار زیادی به یک نقطه از سر شما وارد کند، با گذشت زمان، این فشار به خصوص زمانی که موهایتان را در حالت خیس بالای سرتان می‌بندید باعث آسیب شدید به مو می شود.

موهایتان را هر روز نشویید، شامپو چربی‌ طبیعی مو را از بین می برد و با شستن بیش از حد باعث خشکی مو می شود که در نتیجه موها بیشتر گره می خورند و وقتی قصد باز کردن این گره‌ها را دارید، این کار باعث شکستن موها و موخوره می شود.

برای جلوگیری از به وجود آمدن موخوره، در هنگام شستشو به موهایتان محکم چنگ نزنید، این کار در زمان باز کردن گره‌های مو کار را سخت می‌کند و باعث خشک شدن و ریزش موها می‌شود، تنها یک بار موهایتان را با شانه دندانه درشت شانه بزنید و سپس اجازه دهید با سرازیر شدن آب، موها آبکشی شوند.

ویتامین ث پوست را جوان نگه می دارد

  • برای داشتن پوستی درخشان، برگرداندن حالت کشسانی به پوست و مبارزه با چروک‌ها، کافی است درب یخچال را باز کنید و یا به میوه‌فروشی محل خود بروید. پرتقال و لیموترش دو میوه معروف به‌خاطر مقدار بالای ویتامین C هستند که براحتی قابل فراهم کردن و مصرف هستند.

 

بهترین ضد چروک طبیعی برای پوست ویتامین ث است.

 

برای کُندکردن اثر گذشت زمان روی پوست و حفظ کردن جوانی آن، هرکسی اصولی دارد. ماساژ Massage صورت، استفاده از کرم‌های آرایشی، لایه‌برداری از پوست و… همه برای مبارزه با ایجاد چین و چروک‌ها خوب هستند. اگر وعده‌هایی که تولیدکنندگان محصولات آرایشی به شما می‌هند، همیشه درست نباشد، ضدچروک‌های طبیعی هم وجود دارند که بسیار اثربخش هستند و نیز فراهم کردن آنها آسان است. ویتامین C به صورت خالص، بهترین ضدچروک محسوب می‌شود.

 

ویتامین C، به خاطر خواص آنتی اکسیدانی آن، در بسیاری از محصولات آرایشی یافت می‌شود ولی نه همیشه. ویتامین C به پوست کمک می‌کند که در مقابل اثرات مضر نور خورشید از خود محافظت کند، تولید کلاژن را بهبود می‌دهد و از ظهور لکه‌های قهوه‌ای پیشگیری می‌کند. هرچند برخی از محصولات ضدچروک، حاوی مقدار زیادی ویتامین C هستند، ولی با این‌حال شما می‌وانید برای حفظ جوانی پوست، ویتامین C را بطور خالص، روزانه مصرف کنید.

برای داشتن پوستی درخشان، برگرداندن حالت کشسانی به پوست و مبارزه با چروک‌ها، کافی است درب یخچال را باز کنید و یا به میوه‌فروشی محل خود بروید. پرتقال و لیموترش دو میوه معروف به‌خاطر مقدار بالای ویتامین C هستند که براحتی قابل فراهم کردن و مصرف هستند. کافی است، هرروز صبح آب پرتقال یا آب لیموترش مصرف کنید، لیموترش را می‌توانید بطور خالص، در آب یا چای مصرف کنید. در تمام فصول، مصرف میوه‌های قرمز و نیز انبه و کیوی توصیه می‌شود. همچنین می‌توانید از آمپول ویتامین C نیز استفاده نمایید.

مشکلاتی که در تابستان برای پوست ایجاد می شود

  • به گفته این متخصص پوست، استفاده مناسب و دقیق از کرم‌های ضدآفتاب می‌تواند از ایجاد ضایعات پوستی پیشگیری کند و البته با توجه به این‌که ضدآفتاب پس از مدتی به دلیل تعریق یا شستشو ممکن است پاک شود، حتما باید در فواصل زمانی مناسب آن را تجدید کنید.

 

با این حال، بعضی‌ها هم یادشان رفته، پوست‌ هم از این آفتاب اذیت می‌شود. گویی آنها فراموش می‌کنند این پوست بی‌زبان از صبح تا شب باید در معرض نور خورشید باشد و هیچ محافظی هم ندارد.

در حالی که متخصصان پوست و مو بارها تاکید کرده‌اند با استفاده از کرم‌های ضدآفتاب باید از پوست خود محافظت کنیم و آن‌طور که دکتر امیرهوشنگ احسانی می‌گوید این موضوع در تابستان اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

این متخصص پوست و مو در این‌باره توضیح می‌دهد: فصل تابستان که از راه می‌رسد، مشکلات پوستی ناشی از تماس با نور خورشید هم بیشتر از قبل می‌شود. بدون شک در این فصل، آفتاب‌ سوختگی‌ها و دردسرهای ناشی از آفتاب به دلیل شدت زیاد نور خورشید افزایش می‌یابد و به همین دلیل توصیه می‌شود در این فصل گرم سال به صورت دقیق و منظم از کرم‌های ضدآفتاب مناسب استفاده کرده و در فواصل زمانی موردنیاز هم آن را تجدید کنید. البته بعضی‌ها هم هستند که وقتی در معرض نور خورشید قرار می‌گیرند، خیلی راحت‌تر از دیگران دچار آفتاب سوختگی می‌شوند و مسلما در چنین شرایطی لازم است کرم‌های ضدآفتاب را به دفعات استفاده کنند.

دکتر احسانی نیز در این زمینه می‌گوید: گروهی از افراد به‌طور غیرطبیعی در آفتاب می‌سوزند یا دچار واکنش‌های پوستی می‌شوند. این گروه حتما باید در فصل تابستان به دفعات از ضدآفتاب‌ها استفاده کنند و این موضوع را به هیچ عنوان نادیده نگیرند.

بهترین ضدآفتاب یا بالاترین SPF؟

چه کسی گفته هر چه SPF (فاکتور محافظت از پوست در برابر نور خورشید که بر جعبه‌های کرم ضد آفتاب درج می‌شود)ضدآفتاب بیشتر باشد، ماندگاری آن هم بیشتر خواهد بود؟ چه کسی تعیین کرده که SPF هرچه بالاتر، ضدآفتاب هم بهتر؟

خیلی‌ها چنین طرز تفکری دارند و برای همین همیشه کرم ضدآفتاب را با بالاترین SPF تهیه و از آن استفاده می‌کنند. در حالی که دکتر احسانی می‌گوید SPF بالاتر نشان‌دهنده ماندگاری بیشتر کرم ضدآفتاب نیست.

به گفته این متخصص پوست، استفاده مناسب و دقیق از کرم‌های ضدآفتاب می‌تواند از ایجاد ضایعات پوستی پیشگیری کند و البته با توجه به این‌که ضدآفتاب پس از مدتی به دلیل تعریق یا شستشو ممکن است پاک شود، حتما باید در فواصل زمانی مناسب آن را تجدید کنید.

وی درباره انتخاب ضدآفتاب مناسب یادآور می‌شود: نیازی نیست همیشه از کرم ضدآفتاب با بالاترین میزان SPF استفاده کنید. در واقع فاصله میان SPF 30، 60 و 90 از نظر ماندگاری وجود ندارد و فقط 5 ـ 4 درصد تفاوت میان آنها دیده می‌شود.

این بیماری‌های پوستی در تابستان شایع‌تر می‌شود

هوا که گرم‌تر می‌شود، فقط آفتاب‌سوختگی نیست که می‌تواند ما را گرفتار کند. خیلی از بیماری‌ها و مشکلات پوستی هم در این فصل بیش از پیش بروز می‌کند.

دکتر احسانی درباره این بیماری‌‌ها می‌گوید: همیشه با فرارسیدن فصل گرما، شیوع بعضی از بیماری‌های پوستی بیشتر از قبل می‌شود. بعضی از این مشکلات ناشی از افزایش میزان استفاده از استخرهای عمومی است و گروهی دیگر هم به دلیل بیشتر شدن گرما و رطوبت هوا در این فصل ایجاد می‌شود.

این متخصص پوست توضیح می‌دهد: در فصل تابستان بیماری‌های پوستی قارچی، شیوع بیشتری پیدا می‌کند و کسانی که زمینه ابتلا به این بیماری‌ها را دارند باید بیشتر مراقب باشند. بنابراین در این فصل به دلیل افزایش میزان تعریق، احتمال بروز عفونت‌های قارچی برای کسانی که در ناحیه تنه، پشت یا دست‌ها و پاها دچار قارچ‌های پوستی هستند، بیشتر می‌شود. در نتیجه طبیعی است که متخصصان پوست و مو هم مراجعان زیادی داشته باشند و تعداد آنها به دلیل مشکلات پوستی افزایش یابد.

از سوی دیگر، گزش‌ها هم در این فصل بیشتر می‌شود و به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه، افرادی که بیشتر در محیط‌های طبیعی و در تماس با طبیعت هستند، ممکن است دچار گزش شوند. البته گاهی این گزش‌ها می‌تواند باعث ایجاد واکنش‌های غیرطبیعی شود و به صورت ضایعات ساده پوستی یا حتی ضایعات تاولی نمایان می‌شود.

بیماری‌های پوستی در استخرهای شلوغ

تابستان فصل شنا و آبتنی است و کوچک و بزرگ دوست دارند در روزهای گرم سال، کمی در استخر شنا کنند و حال و هوایشان را تغییر دهند. برای همین هم این روزها، استخرها حسابی شلوغ می‌شود. این شلوغی‌ هم فرصت خوبی است برای بیماری‌ها و مشکلات پوستی تا مردم را بیشتر درگیر کنند. به همین دلیل متخصصان پوست و مو همیشه تاکید می‌کنند در صورتی که فرد دچار بیماری پوستی خاصی است از حضور در استخرهای عمومی خودداری کند تا این بیماری به دیگران منتقل نشود.

دکتر احسانی یادآور می‌شود: استفاده از استخرهای عمومی می‌تواند دلیلی باشد برای افزایش میزان بروز قارچ‌های پوستی در ناحیه پا، کشاله ران و دیگر نواحی پوست مانند سر. از سوی دیگر، در این فصل میزان شیوع بعضی از بیماری‌های پوستی که ناشی از میکروب‌هاست نیز افزایش پیدا می‌کند. وی به افرادی که دچار مشکلات پوستی هستند، توصیه می‌کند از حضور در مکان‌های عمومی و فضاهایی که بیماری در آن انتقال پیدا می‌کند، خودداری کنند و لازم است مسئولان استخرها نیز نکات بهداشتی را به طور دقیق رعایت کنند.

دردسر پوست‌های طلایی

تابستان که از راه برسد، خیلی‌ها هم دوست دارند به کمک نور خورشید رنگ پوست‌شان را تغییر دهند و کمی برنزه‌ شوند. این در حالی است که دکتر احسانی و همکارانش بارها یادآور شده‌اند که آفتاب‌گرفتن می‌تواند مشکلات متعددی را برای افراد ایجاد کرده و حتی ممکن است آنها را دچار سوختگی‌ها و تاول‌های شدید کند.

به گفته وی، آفتاب‌گرفتن حتی می‌تواند با ایجاد شرایط اورژانسی به بستری‌شدن فرد در بیمارستان منجر شود.

عرق‌سوز؛ بدون علامت ولی آزاردهنده

دکتر احسانی می‌گوید: عرق‌سوزشدن همان انسداد غدد عرق است و در نواحی‌ که این غدد بیشتر وجود دارد، بروز می‌کند. همچنین کسانی که در محیط‌های گرم هستند یا کودکانی که لباس زیادی تن‌شان است، معمولا دچار این مشکل می‌شوند.

به گفته این متخصص پوست و مو، چنین ضایعاتی معمولا بدون علامت است و ممکن است کمی خارش داشته باشد. برای بهبود آن نیز می‌توان از کمپرس سرد یا حوله‌ای آغشته به آب ولرم تا سرد، استفاده کرد.

چرا ابروها سفید می شوند

  • برخی تصور میكنند اگر موی سفیدی با موچین خارج شود، به موهای سفید اضافه خواهد شد اما اینگونه نیست. کندن مکرر موها با موچین فقط به ریشه آنها آسیب میزند و موها را از حالت نسبتا ظریف به ضخیم تبدیل میکند.

 

سفید شدن موهاعلاوه بر ژنتیک دلایل دیگری هم دارد؛کم خونی،کمبود ویتامین B12، کمبود مس وبرخی ویتامینها و ریزمغذیهای دیگر، بیماری ژنتیکی آلبینیسم (در این بیماران فعالیت رنگدانه ها دچار اختلال است بنابراین موها، پوست و چشمها رنگدانه ندارند و به رنگ بسیار روشن یا سفید دیده میشوند) و گروهی از بیماریهای خودایمنی <Autoimmune diseases>مانند ویتیلیگو و آلوپسی آرهآتا همباعث سفیدی مودر ناحیهای از بدن میشوند.
سفید شدن موهاپدیدهای طبیعی و وابسته به نژاد و سن است. این پدیده در نژاد سفید از حدود 30 تا 35 سالگی شروع میشود و تا 50 سالگی تقریبا نیمی از مردم، نیمی از موهایشان سفید است. در سیاهپوستان این اتفاق 10 سال دیرتر میافتد. علت اصلی سفیدی مو، کاهش سلولهای رنگدانهای به نام ملانوسیت و کاهش فعالیت آنزیمی به نام تیروزیناز (مسئول تولید رنگدانه مو) است.

سفید شدن موها اغلب در ریش و سبیل، زودتر از موهای سر و بدن ظاهر میشود.سفیدی مو اگر ناشی از کمبود مواد غذایی باشد، معمولا با جبران ماده مغذی تا حد زیادی قابلبرگشت است.

در مبتلایان به بیماری آلوپسی آره آتا، ابتدا قسمتی از موهای بدن میریزد و بعد از مدتی، دوباره رشد میکند ولی این موها دیگر سیاه نیستند. البته میتوان به بیماری ویتیلیگو یا لک و پیس هم شک کرد.

این نوع سفید شدن مو در افراد مستعد به بیماری ویتیلیگو یا همان لک و پیس دیده میشود. از علائم بیماری ویتیلیگو سفیدی زودرس مو در همان منطقه درگیر پوست است. برای رد بیماری ویتیلیگو، بهتر است از پوست ناحیه ابرو، نمونهای گرفته شود.

برخی تصور میكنند اگر موی سفیدی با موچین خارج شود، به موهای سفید اضافه خواهد شد اما اینگونه نیست. کندن مکرر موها با موچین فقط به ریشه آنها آسیب میزند و موها را از حالت نسبتا ظریف به ضخیم تبدیل میکند. کندن موهای سفید، جلوی سفیدی مو را نمیگیرد زیرا ریشه همچنان سالم و بدون رنگدانه است و موهای جدیدی كه میرویند، باز هم به رنگ سفید خواهند بود.

زبر بودن موها یا رنگ كردن هم آسیبی به رنگدانهها نمیزند. بعضی از بیماران درباره پیوند موهای سیاه به منطقهای که موهای سفید در آن رشد کرده سوال میکنند. پیوند موهای سر به ابرو روش مناسبی نیست چون ماهیت ریشه مو در این دو قسمت متفاوت است.

 

لیزر در پزشکی چه مشکلاتی دارد

  • بازتاب و پراکندگی نور لیزر از سطح ماده، باعث ایجاد خطرات پرتوی لیزر می‌شوند. ولی در اثر جذب نور لیزر توسط ماده و برهمکنش با لیزر، باتوجه به نوع برهمکنش و یا مقدار حرارت تولیدشده، مقداری از ماده دچار ذوب، بخار و یا تصعید می‌شود.

استفاده از اشعه لیزر و سیستم‌های مربوط به آن، مدت‌هاست که جای خود را در علوم پزشکی باز کرده است. ولی این فناوری، در کنار مزایای متعدد، مواردی از خطر را نیز به همراه دارد که نباید چشم بر آن‌ها بست. محققین کشورمان، این مضرات را بررسی کرده‌اند.

در استفاده از سامانه‌های لیزری،<Laser systems> علاوه بر وجود خطرات مرتبط با نور و باریکه لیزر، خطراتی نیز وجود دارند که ناشی از روند تولید نور لیزر و یا نحوه استفاده از آن هستند. این‌گونه خطرات تحت عنوان «خطرات غیرپرتوی باریکه لیزر» شناخته می‌شوند.

وجود پرتوهای یون‌ساز، آلودگی صوتی، خطرات الکتریکی، پلاسما و تولید آلاینده‌های شیمیایی، از عمده خطرات غیرپرتوی یک سامانه لیزری به شمار می‌آیند. لذا در زمان کار با این اشعه، علاوه بر رعایت نکات حفاظتی در برابر نور مستقیم لیزر، ضروری است که به خطرات غیرپرتویی نیز توجه لازم بشود.

در استفاده از سامانه‌های لیزری، علاوه بر وجود خطرات مرتبط با نور و باریکه لیزر، خطراتی نیز وجود دارند که ناشی از روند تولید نور لیزر و یا نحوه استفاده از آن هستند. این‌گونه خطرات تحت عنوان «خطرات غیرپرتوی باریکه لیزر» شناخته می‌شوند.

در رابطه با این موضوع، محققینی از پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای ایران، مطالعه‌ای مروری را انجام داده‌اند که در آن به اهمیت توجه به چنین خطراتی با تأکید بر لیزرهای پزشکی پرداخته شده است.

بر اساس یافته‌های این مطالعه پژوهشی، به هنگام برخورد نور لیزر با ماده، چهار رخداد بازتاب، عبور، جذب و یا پراکندگی روی می‌دهد.

بازتاب و پراکندگی نور لیزر از سطح ماده، باعث ایجاد خطرات پرتوی لیزر می‌شوند. ولی در اثر جذب نور لیزر توسط ماده و برهمکنش با لیزر، باتوجه به نوع برهمکنش و یا مقدار حرارت تولیدشده، مقداری از ماده دچار ذوب، بخار و یا تصعید می‌شود.

شهریار ابوالحسینی، محقق پژوهشکده فوتونیک و فن‌آوری‌های کوانتومی پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای و همکارش در این پژوهش می‌گویند: «امروزه مشخص شده است که آلودگی‌های مختلف، ازجمله طیف گسترده‌ای از ترکیبات جدید می‌توانند با بسیاری از انواع لیزر تولید شوند».

محققین فوق، برخی از این آلاینده‌ها را به قرار زیر ذکر می‌کنند: هیدروکربن‌های آروماتیک ناشی از سوختن پلیمرهای نوع پلی متیل متا آکریلات، سیانید هیدروژن و بنزن ناشی از برش الیاف پلی آمید آروماتیک، فلزات سنگین ناشی از بنزن و ناشی از برش پی وی سی.

ابوالحسینی و همکارش بیان می‌دارند: «در کاربردهای پزشکی لیزر، بافت و غدد، تحت تابش این اشعه قرار می‌گیرند. چنین بافتی با جذب انرژی گرمایی نور لیزر تبخیر می‌گردد و بخارات حاصله وارد محیط خواهند شد. همچنین، لیزرهایی که جهت رفع موهای زائد استفاده می‌گردند، با سوزاندن مو باعث از بین رفتن آن می‌شوند، ولی دود و بخارات حاصل از این سوزاندن نیز وارد محیط کار می‌شوند».

آن‌ها می‌افزایند: «ذرات و بخارات آلومینیوم از طریق مجاری تنفسی، گوارشی و تماس جلدی جذب و در بیشتر بافت‌های بدن توزیع می‌شوند و عمدتاً در کبد، کلیه و پانکراس ذخیره می‌گردند. بخارات و ذرات آهن نیز به‌عنوان پرمصرف‌ترین فلز صنعتی می‌توانند از راه تنفس، پوست و گوارش جذب ‌شوند و توزیع آن‌ها، بیشتر در بافت‌های بدن ازجمله کبد، کلید و مغز استخوان صورت می‌گیرد و عمدتاً از طریق کلیه‌ها دفع می‌شوند».

به اعتقاد محققین فوق، در استفاده از لیزرهای پزشکی در عمل‌های جراحی، احتمال پراکنش آلاینده‌های عفونی مانند باکتری و ویروس نیز وجود دارد که برای جلوگیری از استنشاق آن‌ها، توصیه می‌شود استفاده از فیلتراسیون با ماسک همراه و نیز سیستم تخلیه هوا با راندمان بالا استفاده شوند.

یافته‌های این پژوهش مروری که در نشریه «لیزر پزشکی» منتشرشده، نشان از آن دارد که استفاده از لیزر در کارهای صنعتی و پزشکی درکنار فایده‌های بسیاری که دارد، به علت انجام برهمکنش‌های لیزر با ماده و تولید بخارات و گردوغبار فلزی و غیرفلزی، دارای ضررهایی است که بایستی به‌دقت مورد توجه قرار گیرند. لذا تهویه مناسب و استفاده از ماسک مناسب و استاندارد، ساده‌ترین راه‌حل برای پیشگیری از خطرات جانبی این اشعه هستند.

 

چرا با روغن اطراف ناف را چرب کنیم

  • برای درمان خشکی پوست و ترکیدگی لب می‌توانید روغن بنفشه را در ناف خود بریزید، سپس به مدت ۱۰ دقیقه صبر کنید و در نهایت با دست آن را در اطراف ناف پخش کنید. این کار را روزی یکبار انجام دهید.

چرب کردن ناف با روغن خردل
این روش یک روش سنتی است که که افرادی که دارای لب‌های خشک و ترک خورده هستند، برای رفع این عارضه می‌توانند از آن کمک بگیرند. هر شب قبل از خواب ناف خود را با روغن خردل چرب کنید. البته باید تداوم داشته باشد و به صورت مکرر انجام دهید.

چرب کردن ناف با روغن کرچک
* چرب کردن اطراف ناف با روغن کرچک یا روغن کنجد باعث میشود که خشکی لب از بین برود و کمتر دچار ترکیدگی شود. این روش کمک می‌کند لب‌ها طراوت و نرمی خود را به دست آورند.

* اگر زانو درد دارید مقداری روغن کرچک را قبل از خواب روی ناف بمالید بسیار کمک کننده است.

* برای درمان یبوست مالیدن روغن کرچک و بنفشه روی ناف بسیار کمک کننده است. به طور مکرر تا چند شب دور ناف خود را با این روغن چرب کنید.

چرب کردن ناف با روغن زیتون
اگر ١٥ شب ناف خود را با روغن زیتون چرب کنید باعث نرم شدن موى سر و صورت مى شود.

فواید چرب کردن ناف با روغن بنفشه
برای درمان خشکی پوست و ترکیدگی لب می‌توانید روغن بنفشه را در ناف خود بریزید، سپس به مدت ۱۰ دقیقه صبر کنید و در نهایت با دست آن را در اطراف ناف پخش کنید. این کار را روزی یکبار انجام دهید.

چرب کردن ناف با روغن درخت چریش
اگر روزی ۲ الی ۳ بار اطراف ناف خود را با این روغن چرب کنید، برای خلاص شدن از شر جوش و آکنه بسیار مؤثر و کاربردی است.

چرب کردن ناف با روغن بادام
چرب کردن ناف با روغن بادام به مدت ۲ الی ۳ بار در روز برای درخشانی چهره بسیار مؤثر بوده و به شما در داشتن پوستی شفاف کمک می‌کند.

چرب کردن ناف با روغن زیتون و نارگیل
برای بهبودی عملکرد سیستم تولید مثل می‌توانید این روغن را ۳ بار در هفته به اطراف ناف خود بزنید.

چرب کردن ناف با کره تصفیه شده از شیر گاو
برای نرمی و تغذیه پوست، یکبار در روز از کره تصفیه شده از شیر گاو برای چرب کردن ناف خود استفاده کنید.

چرب کردن ناف با روغن لیمو
برای خلاصی از لک‌های روی پوست، دو بار در روز ناف خود را با روغن لیمو چرب کنید و تاثیر بالای آن را ببینید.

مالیدن الکل به اطراف ناف
مالیدن الکل به مدت ۲ الی ۳ بار در روز، به اطراف بیماران مبتلا به سرماخوردگی به آن‌ها کمک می‌کند تا زودتر بهبودی خود را بدست آورند.

 

مصرف ماست سلامت پوست و مو را تضمین می کند

  • یکی از فواید جالب توجه ماست برای مو این است که می‌تواند موهایتان را تغذیه کرده و آن‌ها را نرم کند. ماست موهایتان را نرم‌تر و درخشان‌تر می‌کند و می‌توانید به جای نرم کننده‌های شیمیایی روی ماست حساب کنید.

 

ه سلامت پوست و موهای خود اهمیت می‌دهید؟ ماست هم دوست دارید؟ پس خبرهای خوبی برایتان داریم. کمتر زنی پیدا می‌شود که به سلامت و زیبایی پوست و موهای خود اهمیت ندهد، برای همین توصیه می‌کنیم از ماست، این خوشمزه‌ی شگفت انگیز غافل نشوید.

ماست سرشار از پروبیوتیک، ویتامین B2 و ویتامین D، کلسیم و پروتئین است. ضمناً ماست مواد مغذی دارد که برای پوست و مو عالی هستند. این مواد مغذی <Strengthening the immune system>شامل ویتامین‌های گروه B، روی و اسید لاکتیک می‌شوند. البته کیفیت ماستی که می‌خورید واقعاً مهم است. شما باید ماستی را تهیه کنید که افزودنی‌های مضر نداشته باشد تا شما را از فواید ماست بی‌نصیب نکند.

ماست می‌تواند خشکی پوست را درمان کند

یکی از فواید جالب توجه ماست برای مو این است که می‌تواند موهایتان را تغذیه کرده و آن‌ها را نرم کند. ماست موهایتان را نرم‌تر و درخشان‌تر می‌کند و می‌توانید به جای نرم کننده‌های شیمیایی روی ماست حساب کنید.
خشکی پوست واقعاً ناراحت کننده است؛‌ خارش، قرمزی و حتی التهاب می‌تواند از عوارض خشکی پوست باشد. البته فقط این نیست؛ پوست خشک، ظاهری نازیبا دارد و می‌تواند اعتماد به نفس فرد را به طرز وحشتناکی از بین ببرد. ماست می‌تواند کمکتان کند تا خشکی پوست را درمان کنید، آن ‌هم برای همیشه! این خاصیت ماست به دلیل اسیدلاکتیک آن است که می‌تواند باکتری‌ها و میکروب‌هایی را که عامل خارش‌های ناخوشایند هستند از بین ببرد. ماست ویژگی‌های ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی هم دارد که خشکی پوست را تسکین می‌دهند.

ماست می‌تواند لکه‌های پوستی را کاهش بدهد

خیلی از ما لکه‌هایی روی پوست خود داریم و می‌خواهیم راهی باشد تا برای همیشه برطرف شوند. این راه وجود دارد؛ ماست اسید لاکتیک دارد و به عنوان عاملی برای لایه برداری از پوست عمل می‌کند و یک تمیز کننده‌ی طبیعی می‌تواند درخشش و جوانی پوست را بازیابی کند. ماست اندکی سفید کننده است و می‌تواند عدم یکنواختی رنگ پوست را تا حدودی برطرف کند. ماست را به قسمت مورد نظر بزنید و چند دقیقه ماساژ بدهید، بگذارید 15 دقیقه بماند و سپس بشویید.

ماست، مرطوب کننده‌ای عالی

پوستتان به رطوبت بیشتری نیاز دارد؟ پس 4 قاشق غذاخوری ماست را با یک قاشق غذاخوری کاکائو و یک قاشق چای‌خوری عسل ترکیب کنید تا کاملاً یکدست شود. این ماسک طبیعی را به صورت و گردن خود بزنید و بگذارید 20 دقیقه بماند. سپس با آب گرم بشویید.

ماست و بابونه می‌تواند آفتاب سوختگی را تسکین بدهد

این بار اگر مدت طولانی زیر آفتاب ماندید و دچار آفتاب سوختگی شدید به جای اینکه احساس پریشانی کنید بهتر است سراغ ماست بروید. چرا؟ چون روی موجود در ماست می‌تواند آفتاب سوختگی را التیام ببخشد. فقط یادتان باشد آن را با عصاره‌ی بابونه ترکیب کنید و روی قسمت مورد نظر بزنید.

ماست با شوره‌ی سر می‌جنگد

شوره‌ سر معمولاً به دلیل قارچ‌هایی است که باعث می‌شوند پوست سر پوسته شود. وقتی شوره‌ها ظاهر شوند، به سختی می‌توان از شر آن‌ها خلاص شد. یکی از فواید ماست برای پوست این است که می‌تواند شوره‌ی سر را از بین ببرد. ماست یک عامل ضدقارچ طبیعی است که دشمن شوره است. فقط باید ماست را به مدت 10 دقیقه روی پوست سرتان ماساژ بدهید. می‌توانید کمی هم آبلیمو به آن اضافه کنید و بگذارید یک ساعت روی سرتان بماند و سپس با آب گرم بشویید.

ماست، ضد آکنه

یکی از عصبانی کننده‌ترین مشکلات پوستی، جوش و آکنه است که می‌تواند تبدیل به کابوس‌های شبانه شود. اما نگران نباشید، ماست به دلیل آنتی باکتریال بودن می‌تواند جوش را خیلی زود برطرف کند. ماست را روی جوشتان بزنید و اجازه دهید 30 دقیقه بماند.

ماست می‌تواند نرم‌کننده‌ طبیعی موهایتان باشد

یکی از فواید جالب توجه ماست برای مو این است که می‌تواند موهایتان را تغذیه کرده و آن‌ها را نرم کند. ماست موهایتان را نرم‌تر و درخشان‌تر می‌کند و می‌توانید به جای نرم کننده‌های شیمیایی روی ماست حساب کنید. ضمناً به این دلیل که ماست ضدقارچ و آنتی باکتریال است، پوست سرتان را تمیز و به دور از عفونت نگه می‌دارند. ماست را به موهایتان بزنید و بگذارید 20 دقیقه بماند و سپس با آب گرم بشویید.

ماست رشد موها را تقویت می‌کند

دوست دارید موهایتان سریع‌تر رشد کنند؟ پس یک تخم مرغ را با دو قاشق غذاخوری ماست مخلوط کرده و خمیر درست کنید، سپس آن را به ریشه‌ی موهایتان بزنید. موهایتان را بپوشانید و بگذارید 30 دقیقه بماند و سپس با آب گرم بشویید.

ماست می‌تواند تیرگی پای چشم را برطرف کند

تیرگی پای چشم اصلاً ظاهر خوشایندی ندارد. می‌توانید از ماسک ماست برای برطرف کردن این تیرگی کمک بگیرید. علتش هم روی موجود در ماست است که می‌تواند تُناژ پوست را روشن کند.

ماست، چین و چروک‌های سطحی را کاهش می‌دهد

متأسفانه همه‌ ما با افزایش سن دچار این خطوط ناخواسته می‌شویم. اما می‌توانیم این علائم پیری را کُند کنیم و پروسه‌ پیری پوست را تا حدودی به تأخیر بیندازیم. از ماست یک اسکراب درست کنید؛ دو قاشق غذاخوری ماست و یک قاشق غذاخوری جو را با هم ترکیب کنید تا یکدست شود. ترکیب حاصل را به صورت خود بزنید و به آرامی ماساژ بدهید. بگذارید 15 دقیقه بماند و سپس بشویید. این تأثیر ماست به دلیل اسید لاکتیک آن است که به برداشتن سلول‌های مرده‌ی پوست کمک می‌کند

ناخن ها می گویند سالم هستیم یا بیمار

  • برای اینکه ناخن‌هایی سالم داشته باشید نیاز به این است که ناخن و پوسته اطراف آن را به صورت مرتب چرب کنید و همیشه کرم مرطوب کننده همراهتان باشد. به‌طور کلی بهتر است با استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده هر روز به ویژه در هوای سرد و خشک، ناخن‌ها را مرطوب کنید.

 

ناخن‌های شما نشان‌دهنده سلامت شماست. در حالت طبیعی فرم، حالت، رنگ و استقامت ناخن‌ها بستگی به فاکتور‌های سلامتی مختلف دارد. از همه مهم‌تر، ناخن‌ها نمایانگر وضعیت تغذیه شما هستند؛ مثلا ناخن‌های مشکل‌دار این هشدار را می‌دهند که بدن شما مواد غذایی لازم را دریافت نمی‌کند.

ناخن ایده‌آل، ناخنی است که در برابر ضربه تا حدودی مقاوم باشد، خاصیت ارتجاعی داشته باشد و راحت خم بشود؛ نه اینکه بشکند. داشتن چنین ناخنی بستگی به نوع تغذیه شما دارد، اما ما در اینجا به شما مراقبت‌های ساده‌ای را آموزش می‌دهیم.

ناخن هایتان را مرطوب نگه دارید

برای اینکه ناخن‌هایی سالم داشته باشید نیاز به این است که ناخن و پوسته اطراف آن را به صورت مرتب چرب کنید و همیشه کرم مرطوب کننده همراهتان باشد. به‌طور کلی بهتر است با استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده هر روز به ویژه در هوای سرد و خشک، ناخن‌ها را مرطوب کنید.

دستکش، دوست ناخن‌های شما

در صورتی که دستان‌تان با آب زیاد تماس دارد، برای جلوگیری از آسیب رسیدن به ناخن و نرم شدن آن‌ها از دستکش استفاده کنید. هنگام ظرف شستن وشست و شوی منزل، استفاده از دستکش ضروری است.

آهن به بدن بزنید

اگر آهن کافی دریافت نکنید ناخن‌هایتان آن را نشان می‌دهد. کمبود آهن که در خانم‌ها رایج است سبب شکنندگی ناخن‌ها می‌شود؛ بنابراین کسانی که این مشکل را دارند باید غذا‌های پرآهن مصرف کنند که بهترین منبع دریافت آهن، اسفناج و گوجه فرنگی است. همچنین منابع حیوانی آهن عبارت است از گوشت گاو، بوقلمون، اردک، مرغ، میگو و تخم مرغ. منابع گیاهی آهن سویا، عدس، لوبیا و سبوس است. با مصرف ویتامین C. می‌توانید به جذب آهن حیوانی به بدن کمک کنید؛ البته سعی کنید مواد غذایی غنی از آهن، زینک، ویتامین B. و گوگرد مصرف کنید، چون مواد غذایی پروتئینی که غنی از اسید‌های آمینه، ویتامین B. و گوگرد هستند، سبب سخت و زیبا شدن ناخن‌هایتان می‌شوند.

لاک ممنوع

استفاده بیش از حد از لاک سبب خشکی و شکننده شدن ناخن‌ها می‌شود. لاک موجب می‌شود که سوراخ‌های سطح ناخن بسته شوند و ناخن با مشکل کمبود اکسیژن مواجه شود؛ بنابراین استفاده نکردن از لاک در طولانی‌مدت همراه با رعایت بقیه اصول گفته شده می‌تواند باعث بهتر شدن وضعیت ناخن شود؛ پس تنها در شرایط خاص لاک بزنید.

وقت مناسب ناخن‌گیری

همیشه بعد از حمام ناخن‌های خود را بگیرید، چون آسیب کمتری به آن می‌رسد. در بقیه مواقع ناخن شکنندگی دارد که به سطح ناخن آسیب می‌رساند، ولی بعد از حمام، ناخن نرم است و شکننده نیست.

آب بنوشید

یک آزمایش ساده برای تشخیص کمبود آب بدنتان این است که سطح ناخن را محکم فشار دهید تا ناخن از صورتی به سفید تغییر رنگ دهد؛ سپس ناخن را رها کنید و ببینید در چه زمانی به رنگ اولیه خود برمی‌گردد. اگر ناخن کمتر از دو ثانیه به رنگ اصلی‌اش باز نگردد یعنی بستر ناخن دچار کمبود آبی است. در طولانی مدت این کمبود آب باعث شکنندگی ناخن می‌شود؛ بنابراین برای حفظ سلامتی ناخن‌هایتان به مقدار کافی آب بنوشید.

پروتئین فراموش نشود

کمبود پروتئین، خود را به صورت یک نوار سفید در عرض ناخن نشان می‌دهد. ناخن‌ها بیشتر از پروتئین ساخته شده‌اند؛ بنابراین برای اینکه ناخن‌هایی بلند، قوی و جذاب داشته باشید باید روزانه به مقدار مناسب پروتئین مصرف کنید. کراتین، عنصر اصلی مو و ناخن، از آمینواسید‌ها به خصوص سیستئین ساخته شده است. با این وجود به این معنا نیست که شما به مکمل‌های سیستئین نیاز دارید. خوردن منابع پروتئینی متنوع می‌تواند به شما این اطمینان را بدهد که برای داشتن ناخن‌هایی سالم به اندازه کافی آمینو اسید مصرف کرده‌اید. حال این پروتئین به میزان قابل توجهی در ماهی قزل‌آلا، ماست و گردو وجود دارد. منابع دیگر پروتئین شامل ماهی، میگو، بوقلمون، مرغ، گوشت، سویا، تخم مرغ، آجیل و لبنیات است.