8 راهنمایی مناسب برای مقابله با ریفلاکس

  • مطالعات نشان‌دهنده وجود یک ارتباط قوی بین مصرف چربی و بیماری ریفلاکس است. غذای چرب با شل کردن اسفنگتر تحتانی مری به اسید معده فرصت می‌دهد به مری وارد شود. چربی همچنین تخلیه معده را کند می‌کند بنابراین فرصت بیشتری را برای بازگشت به مری پیدا می‌کند.

 

پس از خوردن غذا حداقل سه ساعت صبر کنید و سپس به رختخواب رفته یا چرت بزنید. در طول این مدت بیشتر مواد غذایی معده به روده کوچک تخلیه شده است و دیگر نمی‌تواند به مری بازگردد.

تقریبا همه افراد سوزش سردل را تجربه کرده‌اند و بنا به تجارب خود راهی برای کاهش درد ناشی از آن پیدا کرده‌اند. این حالت، احساس سوزش در قفسه سینه و گاهی اوقات در حلق است که به علت بازگشت اسید از معده به مری ایجاد می‌شود.

1. سیگار را ترک کنید:

سیگار بازگشت اسید را افزایش می‌دهد و بزاق شما را خنک می‌کند. بزاق به محافظت مری از اسید معده کمک می‌کند.

2. غذا را در وعده‌های کوچک میل کنید:

این کار فشار وارده به اسفنگتر تحتانی مری را کاهش داده و از باز شدن دریچه و پس زدن اسید به مری جلوگیری می‌کند.

3. پس از صرف غذا دراز نکشید:

پس از خوردن غذا حداقل سه ساعت صبر کنید و سپس به رخت‌خواب رفته یا چرت بزنید. در طول این مدت بیشتر مواد غذایی معده به روده کوچک تخلیه شده است و دیگر نمی‌تواند به مری بازگردد.

4.  بلافاصله پس از صرف غذا ورزش نکنید:

پس از خوردن و پیش از پرداختن به فعالیت‌های سنگین دو تا سه ساعت صبر کنید.

5. مصرف غذای چرب را کم کنید:

مطالعات نشان‌دهنده وجود یک ارتباط قوی بین مصرف چربی و بیماری ریفلاکس است. غذای چرب با شل کردن اسفنگتر تحتانی مری به اسید معده فرصت می‌دهد به مری وارد شود. چربی همچنین تخلیه معده را کند می‌کند بنابراین فرصت بیشتری را برای بازگشت به مری پیدا می‌کند.

6. از غذاها و نوشیدنی‌های آزاردهنده بپرهیزید:

این مواد شامل نوشیدنی‌های کافئین‌دار، شکلات، پیاز و غذاهای ادویه‌دار است. این غذاها تولید اسید را افزایش داده و اسفنگتر تحتانی مری را شل می‌کنند. همچنین مصرف مرکبات و گوجه‌فرنگی و خوراکی‌های حاوی سس گوجه‌فرنگی را محدود کنید. این مواد اسیدی هستند و قادرند مری ملتهب را تحریک کرده و علایم ریفلاکس را بدتر کنند.

7. وزن خود را کم کنید:

وزن اضافه، فشار مضاعفی را روی معده اعمال می‌کند. در این حالت احتمال بروز سوزش سردل و بازگشت اسید بیشتر می‌شود. همچنین فراموش نکنید که از پوشیدن لباس‌های تنگ اجتناب کنید زیرا این نوع لباس‌ها به معده فشار می‌آورد.

8. سر تخت‌خواب خود را بالا بیاورید:

قست سر رخت‌خواب یا تخت‌خواب خود را حدود 15 تا 25 سانتی‌متر بالا بیاورید. این کار موجب ایجاد یک شیب تدریجی از سر تا پاها شده و به پیشگیری از بازگشت اسید به مری در هنگام خواب کمک می‌کند. به این منظور می‌توانید یک قطعه اسفنج کره‌ای شکل را زیر تشک قرار دهید یا تکه چوب‌هایی را زیر پایه‌های قسمت سری تخت بگذارید.

از بیماری های مری چه میدانید؟

از بیماری های مری چه میدانید؟

از بیماری های مری چه میدانید؟

مری عضو مهمی از سیستم گوارشی بدن محسوب میگردد در صورتیکه این عضو بیمار باشد بدن علائم زیر را از خود بروز میدهد.

ادامه خواندن از بیماری های مری چه میدانید؟

ریفلاکس چه عوارضی بهمراه دارد؟

ریفلاکس چه عوارضی بهمراه دارد؟

ریفلاکس چه عوارض بهمراه دارد؟

بوی بد تهان گاهی اوقات بدلیل مشکلات گوارشی می باشد که یکی از این مشکلات ریفلاکس معده است که در مطلب زیر اورده شده است.

ادامه خواندن ریفلاکس چه عوارضی بهمراه دارد؟