آشنایی با فواید و خواص شیر خشت در طب سنتی

  • تحقیقات سال‌های اخیر روی شیرخشت نشان داده محصول خوراکی آن می‌تواند انسان را تا حدی در برابر تشعشعات اتمی مصون نگاه داشته و استفاده‌های جدید و صنعتی از شیرخشت به عنوان یک ملین خوب برای کودکان و رفع زردی سریع‌تر نوزادان  بحساب امده که در این موارد شیرخشت را می‌توان جایگزین ترنجبین کرد.

 

شیرخشت  یا به زبان فارسی شیرخشک جنسی از گیاهان چوبدار از خانواده گل سرخ بوده و گیاه دارویی شیرخشت بومی بومگاه دیرین‌شمالگانی ومناطق معتدل آسیا، اروپا و آفریقای شمالی بحساب امده و تمرکز انواع آن در کوه‌های جنوب غربی چین و هیمالیا قرار گرفته.
در مخزن‌الادویه راجع به شیرخشت  آمده است که شیرخشت را به فارسی شیرخشک گویند و گفته‌اند شبنمی که در خراسان و هرات و بعضی بلاد فرنگ بر درختی که آن را در نواحی خراسان کشیرو یا درختی دیگر به نام کبیرو نامند، می‌نشیند. آن درخت به قدر دو سه قامت بلند شده و چوب آن خالدار زرد و سفید، سبک وزن و کمیاب و قیمتی بوده و از آن عصا می‌سازند.
شیرخشت به عنوان یک ملین خوب، تب‌بر و ماده خنک‌کننده در طب سنتی ایران مورد استفاده قرار و ابن‌سینا در کتاب قانون در مورد شیرخشت چنین گفته است: “شیرخشت یا شیرخشک شبنمی بوده که در هرات بر درخت بید و گون کتیرا می‌نشیند و دارای مزاج معتدل است ، دارای اثر مسهلی و دیگر خواص مشابه ترنجبین، ولی از آن قوی‌تر است و خاصیت زداینده داشته است.
بهترین شیرخشت تکه‌های بزرگ سفید و شیرین خالص بوده که چون در دهان بگذارند، زود حل شده و زبان را بسیار شیرین و سرد گرداند و شیرینی آن با عسل و شکر متفاوت است.
خواص شیر خشت
طبیعت آن گرم و در رطوبت معتدل بوده و همچنین ملین طبع و مسهل صفرا، خلط‌آور، مقوی جگر و معده و کاهش‌دهنده حرارت بدن، از بین برنده سرفه و خشونت سینه و حلق و تب بوده. مسهل نیکویی بوده که می‌توان آن را برای همه افراد و سنین بدون اذیت مصرف کرد و با ماءالشعیر بهترین مسهل شناخته می شود.
اثر مسهلی آن در صورتی که نزله و سرفه نباشد، با گلاب بهتر بوده و همچنین با ماءالشعیر برای رفع تب حار و افراد گرم مزاج مفید  است.
تحقیقات سال‌های اخیر روی شیرخشت نشان داده محصول خوراکی آن می‌تواند انسان را تا حدی در برابر تشعشعات اتمی مصون نگاه داشته و استفاده‌های جدید و صنعتی از شیرخشت به عنوان یک ملین خوب برای کودکان و رفع زردی سریع‌تر نوزادان  بحساب امده که در این موارد شیرخشت را می‌توان جایگزین ترنجبین کرد.
مصرف کردن خاکشیر، ترنجبین و شیر خشت موجب رفع یبوست شده به دلیل اینکه این مواد، ماده‌ای که موجب بیماری شده است را از بدن خارج می کند.خاصیت ضد عفونی کننده دارند و میکروبها را از بین برده که به مقدار کم ملین و به مقدار زیاد مسهل بوده  ولی اسهال آنها با سایر مسهل ها فرق داشته و معده را پاک کرده بدون آنکه ایجاد یبوست کند.
به دلیل وجود قند در ترنجبین و شیرخشت برای مبتلایان به مرض قند مضر نبوده و  اگر می خواهید اطفال شما رشد کامل کند  تا می توانید شیرخشت و ترنجبین به آنها بدهید.به  نوزادان شیرخوار به جای شربت قند، شربتی از این دو بدهید تا استخوانبندی آنها محکم شده و زود دندان در بیاوردند.همچنین حرارت درونی، خارش بدن، ناراحتی های ادراری را بر طرف کرده و به عنوان داروی تب بر شناخته می شود.
در تب های حاد، آبله مرغان، انواع حصبه و اسهال خونی، بواسیر و پیدا شدن خون در ادرار، از خوردن ترنجبین خودداری کرده و به جای آن شیرخشت بخورید.

تب را پایین بیاوریم و تشنج را درمان کنیم

ba3069

  • مپرس جوشانده گياه اسطوخودوس در تسكين دردهاي ناشي از كوفتگي‌ها و ضرب‌ديدگي‌ها بسيار موثر است. براي تهيه اين كمپرس كافي است 3 تا 4 قاشق غذاخوري از گياه خشك شده لاوندر را با 2 ليوان آب مخلوط كرده و روي حرارت قرار دهيد

اين گياه علاوه بر آنكه به‌عنوان يك گياه دارويي پرخاصيت در طب سنتي كشورمان و طب سنتي كشورهاي چين و هند مورد استفاده قرار مي‌گيرد به‌عنوان يك خوراكي مفيد در سبد غذايي بسياري از خانواده‌هاي آسيايي و اروپايي وجود دارد. امروزه عصاره، چاي كيسه‌اي و روغن اين گياه به‌صورت صنعتي توسط كارخانه‌هاي توليد گياهان دارويي در اختيار مصرف‌كنندگان قرار مي‌گيرد. مصرف خوراكي و موضعي اين گياه علاوه بر آنكه موجب تقويت عملكرد دستگاه عصبي بدن مي‌شود مي‌تواند بسياري از اختلال‌ها و بيماري‌هاي جسمي مانند اسپاسم‌هاي عضلاني، ضعف عمومي و بي‌خوابي را درمان كند. به اعتقاد درمانگران طب سنتي ايران، چين و هند نوشيدن روزانه يك فنجان از چاي يا دمنوش گياه لاوندر يا اسطوخودوس مي‌تواند در پيشگيري از ابتلا به بسياري از بيماري‌ها موثر باشد.


 

  درمان سردرد چه كنيد؟

به اعتقاد درمانگران طب سنتي در جهان نوشيدن عصاره تهيه شده از برگ‌هاي گياه لاوندر تاثير زيادي در بهبود و تسكين سردرد دارد. اين نوشيدني توسط بسياري از درمانگران شيوه‌هاي درماني طب مكمل براي درمان سردرد به‌ويژه سردردهاي ميگرني كاربردي اعجاب انگيز دارد. اين داروي گياهي اگر چه طعمي تلخ و گس دارد اما خاصيت و تاثيرگذاري‌اش آنچنان زياد است كه بسياري از بيماران تلخي آن را تحمل مي‌كنند اما درصورتي كه برخي از بيماران قادر نباشند گسي و تلخي عصاره لاوندر را تحمل كنند كافي است اين عصاره را رقيق كرده و آن را ميل كنند.


 

  خواب آوري طبيعي را تجربه كنيد

نوشيدن چاي لاوندر پيش از خواب به افرادي كه دچار اختلال خواب هستند و شب‌ها چند بار از خواب بيدار مي‌شوند، كمك مي‌كند تا به مرور خوابي آرام و بي‌دغدغه را تجربه كنند. براي بهره مندي از تاثير اين چاي كافي است يك ساعت پيش از خواب شبانه يك فنجان چاي لاوندر را به‌صورت ولرم بنوشيد. براي تهيه اين چاي كافي است يك قاشق چاي خوري برگ خشك شده اين گياه را درون يك فنجان آب جوش بريزيد و سر فنجان را با كمك نعلكبي ببنديد تا در عرض 10 دقيقه دم بكشد.


 

  سرگيجه و ضعف عمومي را رفع كنيد

درمانگران شيوه‌هاي طبيعي درماني در جهان با كمك گياه خشك شده لاوندر و عسل تركيبي تهيه مي‌كنند كه مصرف اين تركيب هنگام بروز سرگيجه و ضعف عمومي بسيار موثر است. در اين شرايط درمانگران يك قاشق غذاخوري از پودر برگ‌هاي خشك شده لاوندر را با يك قاشق غذاخوري عسل و يك ليوان آب گرم مخلوط مي‌كنند. نوشيدن اين تركيب مي‌تواند در مدت كوتاهي ضعف بيمار را برطرف كرده و سرگيجه را از بين ببرد.


 

   درمان اسپاسم شكم با ماساژ

درمانگران طب سنتي ماساژ شكم با روغن لاوندر را يكي از مفيدترين شيوه‌هاي درمان و تسكين اسپاسم‌ها و انقباض‌هاي عضلات شكم مي‌دانند. ماساژ اين روغن در ناحيه شكم و جذب آن موجب مي‌شود اسپاسم‌هاي دستگاه گوارش به‌ويژه درناحيه روده‌ها درمان شود و درد ناشي از آن به مرور كاهش يافته و به‌طور كلي از بين رود.


 

   اسكار سوختگي را درمان كنيد

بسياري از درمانگران طب سنتي و مكمل بر اين باورند كه استفاده از روغن گل اسطوخودوس به‌صورت موضعي موجب از بين رفتن آثار باقي مانده زخم‌ها و برخي از سوختگي‌ها مي‌شود.  ماساژ روغن و عصاره اسطوخودس يا لاوندر روي زخم‌ها به‌صورت مستمر و روزانه كمك مي‌كند تا جاي زخم‌ها و سوختگي‌ها از بين رود. علاوه بر اين استفاده از جوشانده رقيق شده اين گياه نيز به‌عنوان يك ضدعفوني‌كننده براي پاكسازي زخم‌ها و جراحات سطحي بسيار موثر است. براي تهيه اين مخلوط جوشانده سرد شده گياه لاوندر را پس از رقيق كردن با مقداري الكل تركيب كرده و براي ضدعفوني مورد استفاده قرار دهيد.


 

  كمپرس گياه اسطوخودوس براي كاهش درد

كمپرس جوشانده گياه اسطوخودوس در تسكين دردهاي ناشي از كوفتگي‌ها و ضرب‌ديدگي‌ها بسيار موثر است. براي تهيه اين كمپرس كافي است 3 تا 4 قاشق غذاخوري از گياه خشك شده لاوندر را با 2 ليوان آب مخلوط كرده و روي حرارت قرار دهيد. پس از آنكه اين مخلوط به‌مدت 10 دقيقه جوشيد آن را صاف كرده و اجازه دهيد به اندازه كافي سرد شود. سپس اين مايع را با كمك دستمالي نخي و تميز روي موضع مورد نظر كمپرس كنيد. بهتر است اجازه دهيد تا اين مايع به اندازه كافي سرد شود زيرا گرماي آن ممكن است موجب بروز خونريزي‌هاي زير پوستي در ناحيه ضرب ديده شود.


 

7 نكته طلايي

1.لاوندر گياهان دارويي است كه خواص درماني متنوعي دارد. برگ‌ها، گلبرگ‌هاي بنفش رنگ و سرشاخه‌هاي اين گياه از جمله بخش‌هايي از اين گياه است كه براي درمان بيماري‌هاي مختلف از سوي درمانگران طب سنتي توصيه شده است.

2.درمانگران طب سنتي مصرف چاي لاوندر را يكي از بهترين داروهاي گياهي براي تقويت معده و افزايش عملكرد آن مي‌دانند.

3.لاوندر به دليل داشتن خواص مفيد در پاكسازي كبد مي‌تواند از ابتلا به بسياري از بيماري‌ها و اختلال‌هاي كبد پيشگيري كند.

4.نوشيدن چاي يا جوشانده برگ‌هاي خشك شده لاوندر در كاهش التهاب و تورم دستگاه تنفسي مناسب است و باعث درمان سرفه مي‌شود.

5.از درمانگران طب سنتي معتقدند مصرف اين گياه در افرادي كه دچار خواب‌رفتگي دست و پا مي‌شوند بسيار موثر است.

6.درمانگران طب سنتي چين معتقدند كه نوشيدن جوشانده اين گياه موجب پيشگيري و درمان از ابتلا به تهوع مي‌شود.

7.استفاده موضعي و خوراكي از اين گياه علاوه بر آنكه موجب تقويت و توان سيستم عصبي مي‌شود مي‌تواند موجب تنظيم ضربان قلب و كنترل تپش قلب شود.


 

يك حمام گياهي براي رفع خستگي

اضافه كردن 10 تا 15 قطره از عصاره گياه لاوندر در وان حمام و دراز كشيدن در آن به‌مدت 20 تا 30 دقيقه در از بين بردن خستگي و كوفتگي بدن بسيار موثر است. دراز كشيدن در آبي كه با اين عصاره مخلوط شده باشد علاوه بر آنكه موجب تخليه استرس‌ها و تنش‌هاي روزانه مي‌شود به بهبود گردش جريان خون كمك كرده و كيفيت خواب افراد را نيز افزايش مي‌دهد.

نحوه استفاده از داروهای تب بر چگونه است؟

نحوه استفاده از داروهای تب بر چگونه است؟

نحوه استفاده از داروهای تب بر چگونه است؟

یکی از معمولی ترین داروهای تب بر برای کودکان قطره استامینوفن می باشد در مطلب زیر مقدار استفاده از انواع این داروها را برای شما قرار داده ایم.

ادامه خواندن نحوه استفاده از داروهای تب بر چگونه است؟