با تغذیه سالم کلیه ها بهتر کار می کنند

  • کرفس محتوی آب زیادی است بنابراین خوردن کرفس باعث افزایش ادرار هم می شود و در مطالعات اخیر نشان داده که کرفس همچنین باعث جذب آب خوراکی های دیگر نیز می شود. حتی اگر مزه کرفس را دوست ندارید، برای بهره بردن از مواد مغذی آن و هضم راحت تر غذا، کرفس مصرف کنید.

در بسیاری از مواقع احتیاج است که ادرار بدنمان افزایش یابد. بجای استفاده از قرص و داروهای شیمیایی می‌توانید از سبزیجات و میوه هایی استفاده کنید که خاصیت ادرار آور دارند.

فشار خون بالا، بیماریهای نقرس، اختلالات هورمونی و مواد غذایی شور که دارای سدیم زیاد می باشند و هم چنین بیماریهای مربوط به تیروئید ،کبد، قلب و کلیه ها می تواند خطر بروز اِدِم(ورم) که همان ازدیاد مایع میان بافتی در بدن می باشد را افزایش دهد. اِدِم معمولاً سبب بروز آماس و پف کردگی در قسمت دستها، پاها بویژه ساق پا و مچ پا ، شکم و صورت می شود. مواد مدّر ( ادرار آور) حاوی ترکیباتی هستند که با افزایش دادن حجم ادرار سبب کاهش آب اضافی در بدن می شوند. دارو های دیورتیک ( ادرارآور) اغلب توسط پزشک تجویز می شود، اما مواد غذایی و نوشیدنی های خاصی وجود دارند که دارای اثرات طبیعی ادرارآور بوده و می توانند از جمع شدن آب اضافی و بروز آماس و ورم کردگی در بدن جلوگیری کنند.
آیا می دانید مواد مدر یا همان مواد ادرار آور چه هستند؟
به موادی که با مصرف آنها باعث می شوند که ادرار شما افزایش پیدا کند و بدن مقداری از آب ذخیره شده اش را دفع کند، مواد ادرار آور می گویند. بعضی از سبزیجات و میوه ها دیورتیک ( ادرار آور) هستند و بهتر است به جای مصرف دارو از این مواد غذایی استفاده کرد که به صورت طبیعی ادرار شما را افزایش دهند.
دارو های دیورتیک ( ادرار آور) اغلب توسط پزشک تجویز می شود، اما مواد غذایی و نوشیدنی های خاصی وجود دارند که دارای اثرات طبیعی ادرار آور بوده و می توانند از جمع شدن آب اضافی و بروز آماس و ورم کردگی در بدن جلوگیری کنند. خوراکی های با خاصیت ادرار آوری، به کاهش فشار خون کمک می کنند، این خوراکی ها با کاهش مایعات اضافی بدن به کاهش وزن بدن و روی هم رفته به سلامتی فرد کمک می کنند. در ادامه به معرفی تعدادی از خوراکی های ادرار آور می پردازیم.

گیاهان دارویی ادرار آور
برخی از گیاهان دارویی نیز بطور طبیعی دیورتیک(ادرار آور) می باشند. بطور کلی مصرف گیاهان دارویی یکی از بی ضررترین راهها برای تقویت و تنظیم بدن می باشد( البته اگر درست و مناسب استفاده شود).جعفری به علت دارا بودن پتاسیم فروان علاوه بر جایگزین نمودن الکترولیت های از دست رفته بدن با تحریک کلیه ها به دفع آب اضافی بدن کمک می کند. سایر گیاهان که بطور طبیعی ادرار آور می باشند عبارتند از : رازیانه، تخم کرفس، گزنه، برگ قاصدک

انواع چای ادرار آور
چای سبز و چای سیاه هر دو طبیعتاً دارای خاصیت دیورتیک بوده و از زمانهای بسیار قدیم در چین مورد استفاده قرار می گرفته اند. در حالیکه چای دارای خاصیت ادرار آور می باشد اما اضافه کردن گیاهان دارویی به آنها می تواند این خاصیت را در آنها دو چندان نماید. بطور مثال می توان با اضافه کردن برگهای جعفری به چای، خاصیت مدّر بودن آنرا دو چندان نمود. بنا به گفته کارشناسان برای تهیه کردن چای های گیاهی دیورتیک و به منظور موثر بودن آنها باید گیاه مورد نظر خود را انتخاب کرده و یک قاشق چای خوری از آنرا درون آب جوش ریخته و اجازه دهید تا به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه دم بکشد( برای برگ و گل) و برای ریشه گیاهان مدت۱۰تا۲۰ دقیقه زمان برای دم کشیدن لازم است؛ روزانه ۲ الی ۴ فنجان از این دم کرده ها را بنوشید.

کافئین
کافئین یک ماده محرک و ادرار آور طبیعی است. به گفته کارشناسان معمولاً در رژیم غذایی افراد کافئین وجود دارد. برخی از مواد غذایی و نوشیدنیها از جمله: قهوه، چای، شکلات، نوشیدنیهای غیر الکلی و بعضی از دارو های شیمیایی حاوی کافئین می باشند. مواد غذایی و نوشیدنیهای کافئین دار اگر در حد متعادل مصرف شوند نه تنها سبب کم آبی بدن نمی شوند، بلکه این نوشیدنیها اثر دیورتیک بر بدن داشته و می توانند از جمع شدن آب اضافی در بدن و بروز اِدِم جلوگیری کنند. البته اثرات کافئین بر افراد مختلف، متفاوت می باشد.

شکلات
شکلات نیز یکی از مواد غذایی است که بطور طبیعی حاوی ترکیبات دیورتیک می باشد، شکلات حاوی ترکیباتی به نام “دوبرومین” بوده که ماده ای ادرار آور و از خانواده کافئین میباشد. این ماده ادرار آور سبب تحریک سیستم عصبی مرکزی شده و با انبساط عروق خونی، سبب افزایش ادرار می شود. از این ماده برخی اوقات در درمان حملات قلبی ناشی از احتباس مایعات در بدن استفاده می کنند. ماده اصلی تمام شکلاتها کاکائو می باشد و دانه های کاکائو به طور طبیعی حاوی ” دوبرومین” می باشند. به گفته کارشناسان بیشترین میزان دوبرومین در شکلات های تیره می باشد و هر چه تلخی شکلات بیشتر باشد حاوی ” دوبرمین” بیشتری بوده و مفیدتر است.

لیموترش
مقداری لیموترش را به لیوان آب خود اضافه کنید با این کار علاوه بر طعم خوبی که به آب می دهد، یکی از اولین و مهم ترین میوه هایی است که برای کاهش فشار خون توصیه می شود. لیموترش در دسترس و مصرف آن برای آبمیوه، سالاد، برخی غذاها آسان است. لیموترش در درمان التهاب و عفونت دستگاه ادراری که سبب سوزش در هنگام ادرار کردن می شود، موثر است.

آناناس، انگور و زغال‌ اخته
آناناس به دلیل سرشار بودن از پتاسیم خواص دیورتیک (ادرار آور) دارد. می‌توانید از میوه‌ی تازه یا آب آن استفاده کنید چون خواص یکسانی دارند.

انگور نیز همین خاصیت را دارد به خاطر اینکه سرشار از آب است و باعث دفع ادرار می‌شود. زغال‌اخته نیز جزو میوه‌های ادرار آور است. به خاطر اینکه سرشار از «آربوتین» است. مصرف آب زغال‌اخته با احتباس آب مقابله می‌کند.

توجه داشته باشید که آبمیوه‌های صنعتی سرشار از قند هستند. بهتر است از آب‌میوه‌های بدون قند افزوده استفاده کنید. همچنین می‌توانید آبمیوه‌های صنعتی را با مقداری آب رقیق کنید. در این صورت قند کمتری وارد بدنتان می‌شود.

خیار
خوردن، بوبیدن و مالیدن خیار بر پیشانی جهت رفع سردرد مفید است. قطره قطره ریختن آب خیار در بینی و بوییدن آن جهت رفع گرفتگی، بی حوصلگی و کم خوابی مفید است. آشامیدن آب خیار جهت رفع اکثر تب های شدید، تسکین حرارت صفرا و خون، التهاب معده، رفع تشنگی، پاک کردن کبد، زیاد شدن ادرار، دفع سنگ کلیه و مثانه و بهبود یرقان سودمند است.

جوشانده پوست خیار، درمان خوبی برای یرقان است.یک لیوان آب خیار با نیم سیر نبات، مسهل خوب و گوارایی است و صفرا و سودا را از معده به خوبی خارج می نماید که برای این کار آب خیار رسیده که کمی ترش مزه می باشد، بهتر است.

اگر مقداری میخک را در آب خیار خیسانده و پس از ۲۴ ساعت آن را صاف کرده و با عسل نوش جان نمایید، رنگ رخسارتان باز می شود؛ در حقیقت به کبد شما جلا می دهد و روح را شاداب می نماید.اگر مبتلا به مرض قند هستید تا می توانید از خیار و تخم خیار استفاده کنید.خیار از نظر طب قدیم ایران سرد است و خنک کننده بدن می باشد و به هضم غذا کمک می کند.

سرکه سیب
سرکه سیب با خاصیت ادرار آوری که دارد به عملکرد بهتر ادرار و خروج آب اضافی بدن و سلامتی بیشتر کمک می کند. همین طور سیستم گوارشی تنبل را تحریک می کند. مقدار کمی از سرکه سیب را به آب نوشیدنی خود اضافه کنید و میل نمایید با همان مقدار کم شما از فواید آن بهره مند خواهید شد.

سبزیجات ادرار آور
سبزیجات، منابع غنی از انواع ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر می باشند و بنا به گفته کارشناسان سبزیجاتی که حاوی ترکیبات طبیعی دیورتیک می باشند عبارتند از : چغندر، سبزیجات برگ پهن و دارای رنگ سبز، نخود سبز، تره فرنگی، کلم بروکسل، کدو تنبل، پیاز، کلم، مارچوبه و سیر. از طرفی سبزیجاتی نیز وجود دارند که به علت داشتن آب فراوان، سبب ادرار فراوان شده ودر نتیجه از جمع شدن آب اضافی در بدن و بروز اِدِم جلوگیری می کنند این سبزیجات عبارتند از کرفس، خیار، پیاز، گوجه فرنگی و کاهو.
۱
کرفس محتوی آب زیادی است بنابراین خوردن کرفس باعث افزایش ادرار هم می شود و در مطالعات اخیر نشان داده که کرفس همچنین باعث جذب آب خوراکی های دیگر نیز می شود. حتی اگر مزه کرفس را دوست ندارید، برای بهره بردن از مواد مغذی آن و هضم راحت تر غذا، کرفس مصرف کنید.

چغندر
علاوه بر این که چغندر ادرار آور است، منبعی از آنتی اکسیدان ها نیز هست همچنین دارای آنتی اکسیدان ویژه، بیت لین، است این آنتی اکسیدان تنها در چند خوراکی طبیعی یافت می شود. انواع چغندر به شکل خام، جوشانده یا بخارپز مصرف می شود ترشی چغندر نیز وجود دارد.

کلم
کلم خاصیت ادرار آور و پیشگیری از سرطان را دارد همچنین خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد. در هنگام مصرف غذاهایی که با کلم تهیه می شوند، نمک کمتری مصرف کنید، چون نمک، سدیم خون را بالا می برد و خاصیت ادرار آوری کلم را کاهش می دهد.

بادمجان
بادمجان یک ادرار آور طبیعی است. عده ای برای کاهش وزن از آب بادمجان استفاده می کنند به این شکل که بادمجان را می جوشانند و آب خروجی از آن را می نوشند. این کار کمی افراطی است سعی کنید بادمجان را به اندازه و به عنوان غذای کمکی کنار غذای اصلی مصرف کنید.

جعفری
جعفری خواص دیورتیک فوق‌العاده‌ای دارد که نمی‌توان نادیده‌اش گرفت. این سبزی معطر می‌تواند آب اضافی جمع شده در بافت‌های بدن را دفع کند.

 

اشتراک:


نظر خود را بیان کنیدامتیاز گوگل یادتون نره :)