نگهداری گربه برای سلامتی زنان باردار خطر دارد

 

 

  •   اگر در موارد نادري، يك فرد كاملا سالم به اين بيماري مبتلا شود، بيماري او معمولا خفيف خواهد بود. توكسوپلاسموز در اين افراد چيزي شبيه به آنفلوانزا است كه علائم آن درد عضلاني و تب است.

تماس با فضولات گربه، مصرف گوشت آلوده كه خوب پخته نشده باشد، خوردن ميوه و سبزي‌ هاي آلوده ي نشُسته، استفاده از لبنيات پاستوريزه نشده، تخم مرغ خام و آب تصفيه نشده احتمال ابتلاي افراد به اين بيماري را افزايش مي ‌دهند.

 

توكسوپلاسموز يك بيماري عفوني انگلي است كه در سراسر جهان حتي در كشورهاي پيشرفته يافت مي ‌شود.
تماس با فضولات گربه، مصرف گوشت آلوده كه خوب پخته نشده باشد، خوردن ميوه و سبزي‌ هاي آلوده نشُسته، استفاده از لبنيات پاستوريزه نشده، تخم مرغ خام و آب تصفيه نشده احتمال ابتلاي  افراد به اين بيماري را افزايش مي ‌دهند.
با توجه به افزايش روزافزون گرايش به نگهداري حيوانات خانگي، به‌ خصوص گربه و نقش مؤثر اين حيوان در انتقال انگل بيماري و خطرات جدي ابتلاي مادران باردار به اين بيماري، مطالعه اين مطلب خالي از فايده نخواهد بود.
به ‌رغم اين كه عفونت با انگل توكسوپلاسموز رايج است، اما بسياري از افراد سالم نيازي به درمان دارويي پيدا نمي كنند.

سيستم ايمني بدن در حالت سلامت مي ‌تواند با اين بيماري مقابله كند.
با اين وجود توكسوپلاسموز مي ‌تواند براي جمعيت ‌هاي خاصي به‌ شدت خطرناك باشد، نوزادان مادراني كه در طول بارداريبه اين بيماري مبتلا شده‌ اند و بيماراني كه سيستم ايمني‌ شان به هر دليلي ضعيف شده(مثل مبتلايان به ايدز يا سرطان) در زمره اين افراد هستند.
اگر در موارد نادري، يك فرد كاملا سالم به اين بيماري مبتلا شود، بيماري او معمولا خفيف خواهد بود. توكسوپلاسموز در اين افراد چيزي شبيه به آنفلوانزا است كه علائم آن درد عضلاني و تب است.
افرادي كه سيستم ايمني بدن شان دچار مشكل است، علائم شديد تري نظير گيجي و تشنج را تجربه خواهند كرد.

مادراني كه به انگل توكسوپلاسما آلوده گردند، صاحب نوزاداني مي ‌شوند كه به‌ تدريج برخي علائم را بروز خواهند داد. اين اتفاق اغلب چند ماه تا چند سال بعد از تولد رخ مي دهد. اين علائم عبارتند از:
* بزرگي سر، كبد يا طحال
* تشنج
* عفونت‌هاي چشمي
* زردي پوست و سفيده ي چشم
* تأخير رشد
اگر انگل از طريق مادر به جنين منتقل شود، عوارض بسيار خطرناكي نظير سقط جنين، مرده ‌زايي و مشكلات شديد زايمان را به دنبال خواهد داشت.
بنابراين مادراني كه با انگل توكسوپلاسما تماس داشته ‌اند، بايد در اسرع وقت به پزشك مراجعه كنند تا از عدم ‌انتقال انگل به جنين خود مطمئن شوند.
خانم‌هاي باردار يا كساني كه سيستم ايمني بدن‌شان ضعيف شد،ه مثل بيماران سرطاني كه تحت شيمي درماني هستند، بايد اين روش‌ هاي پيشگيري را به دقت رعايت كنند:

1- تا حد امكان از حيواناتي نظير گربه دوري كنيد و حيوان خانگي نداشته باشيد.
* اگر در منزل شما گربه نگهداري مي ‌شود، حداقل سعي كنيد خودتان جعبه او را تميز نكنيد و از افراد ديگر بخواهيد اين كار را انجام دهند.
* از گربه هاي ولگرد دوري كنيد، بسياري از گربه هاي مبتلا فاقد علائم ظاهري بيماري هستند.
* اگر گربه داريد، حتما او را به دامپزشكي ببريد تا از سلامتش مطمئن شويد.
* گربه بايد فقط در محدوده خانه رفت ‌و آمد كند و نبايد از خانه خارج شود.
* به گربه، غذاي سالم يا كنسرو بدهيد.

2- اگر به باغباني و پرورش گل و گياه علاقه داريد، حتما از دستكش‌ هاي مخصوص اين‌ كار استفاده كنيد.
گرچه اين فعاليت‌ها بسيار مفرح و آرامش ‌دهنده هستند، ولي ممكن است شما را در معرض انگل توكسوپلاسما قرار دهند. يكي از منابع اصلي اين انگل خاك است. بنابراين در هنگام كار از دستكش مخصوص استفاده كرده و بعد از آن دست‌ هاي خود را با آب گرم و صابون به دقت بشوييد.
3- از خوردن گوشت نيم ‌پز يا خام خودداري كنيد.
* تمام گوشت ‌هاي قرمز بايد حتما در حرارت 71 درجه سانتي گراد پخته شوند، به نحوي كه هيچ قسمت صورتي روي گوشت باقي نماند و آب قرمزرنگ هم از آن تراوش نكند.
* گوشت را هرگز قبل از پخت كامل، نچشيد.
* بعد از بريدن و قطعه قطعه كردن يا چرخ كردن گوشت خام حتما لوازم استفاده شده را با دقت بشوييد.
* سطوحي را كه گوشت روي آن قرار گرفته است، ضدعفوني كنيد.
* بعد از دست زدن به گوشت خام، دست ‌هاي خود را با آب و صابون بشوييد.

4- تمام ميوه‌ها و سبزيجات را بشوييد.
* اگر امكان دارد ميوه و سبزي را ضد عفوني كنيد.
* سطح ميوه‌ها را با برس يا لوازم مشابه تميز كنيد تا احتمال انتقال عفونت به حداقل برسد.
5- از مصرف لبنيات غيرپاستوريزه پرهيز كنيد.

6- به‌ هيچ ‌وجه تخم مرغ خام يا آب تصفيه نشده نخوريد.

درمان توكسوپلاسموز بعد از انجام آزمايش ‌هاي دقيق امكان پذير خواهد بود. اگر بيمار يك مادر باردار باشد براي بررسي ابتلاي جنين آزمايش‌ هاي ديگري نيز انجام خواهد شد. بيماري با مصرف آنتي بيوتيك و مكمل ‌هاي آهن قابل درمان است.

انواع شپش و درمان شپش

 

  • برای درمان شپش سر، معمولا از شامپوهایی که به این منظور تهیه شده استفاده می‌گردد که برای این منظور لازم است به مدت ۱۰ دقیقه شامپو روی موهای سر باقی مانده و سپس ۱۰-۷ روز بعد مجدد تکرار گردد.

 

انگل هایی هستند که دائمی،خارجی و اجباری میباشند و نام آن ها شپش است.شپش راسته ای از حشرات میباشد که بغیر از پرندگان و پستانداران نمیتواند در جایی دیگر به زندگی اش ادامه بدهد.خارش در کودکان از علائم شپش است و شپش را میتوان در ناحیه تناسلی،سر و مکان های دیگر در بدن انسان مشاهده کرد.

انواع شپش

سه نوع شپش بصورت انگل، باعث آلودگی انسان می‌شوند. که عبارتند از:

شپش بدن

شپش سر

شپش ناحیه تناسلی

ویژگی شپش

شپش سر و شپش بدن از نظر ظاهر فیزیکی مشابه هم هستند، طولی حدود ۳-۲ میلی‌متر دارند اما شپش ناحیه تناسلی کوچک‌تر بوده و حدود ۲-۱ میلی‌متر طول آن بوده و پهنای آن کمی بیشتر است نمای شپش شبیه خرچنگ است.

شپش ماده حدود ۱ ماه طول عمر دارد، روزانه بین ۱۰-۳ عدد تخم روی میزبان خود که انسان است بر جا می‌گذارد، اما شپش بدن تخم خود را روی درز لباس‌ها می‌گذارد، تخم شپش که اصطلاحاً رشک نامیده می‌شود به مو و یا نخ‌های لباس می‌چسبد اما به صورت مستقیم به بدن نمی‌چسبد.

تخم شپش پس از خارج شدن از بدن شپش ۱ تا ۲ هفته طول کشیده تا رسیده شود و پس از خارج شدن دارو آن پیوسته به صورت کیسه خالی به مو می‌چسبد.

لارو تازه با به دست آوردن غذا رشد می‌کند غذای این انگل از خون انسان می‌باشد که از روی سر پوست آن را تغذیه می‌کند و همزمان بزاق خود را به بیمار وارد می‌کند و مواد دفعی خود را روی پوست بیمار بر جای می‌گذارد.

در این زمان علائم بیماری ظاهر می‌شود که شایع‌ترین و برجسته‌ترین علامت آن خارش است.

شپش بدن در کودکان مگر در شرایط فقر بهداشتی بخصوص در مناطق سردسیر که دیرتر لباس‌ها را عوض می‌کنند، نادر است.

انگل از طریق لباس‌ها و ملحفه‌های آلوده منتقل می‌شود، ابتدا روی بدن بخصوص در محل شانه‌ها، تنه و یا باسن کودک، یک ضایعه با مرکز قرمز ظاهر می‌شود که شدیداً خارش‌دار است سپس خراش، کهیر و ضایعات پوستی دیگری اضافه می‌گردد، احتمال عفونت نیز وجود دارد.

آلودگی شدید که به صورت ضایعات ضخیم و تیره‌رنگ و پوسته پوسته می‌باشد، نیز گاهی دیده می‌شود.

شپش بدن همانطور که گفته شد روی درز لباس‌ها بوده و فقط هنگام تغذیه از خون بدن به صورت موقت روی پوست بدن دیده می‌شود.

تخم شپش که محکم به نخ لباس می‌چسبد ممکن است تا یکماه هم زنده بماند و در صورت پوشیده شدن لباس‌های آلوده توسط کودک، گرمای بدن کودک موجب رشد مجدد تخم‌ها و بالغ شدن آنها می‌شود.

درمان شپش بدن

اصول درمان شپش بدن رعایت مسائل بهداشتی و شستشوی تماس لباس‌ها و ملحفه‌های استفاده شده با آب داغ است، دمای ۶۵ درجه به مدت ۳۰ دقیقه می‌تواند تمام تخم‌ها و شپش‌ها را بکشید، همینطور اتوکردن درزهای لباس‌ها نیز علاوه بر شستن دقیق آنها توصیه می‌شود.

و به کودکانی که قادر به تعویض لباس خود نیستند مثل آنهایی که در شرایط خاص زندگی می‌کنند؛ می‌توان لباس آنها را موقتاً پشت و رو کرده و از محلول‌هایی که به این منظور موجود است روی آن زد در اینصورت اثر این دارد تا یکماه باقی خواهد ماند.

درمان شپش مو

مصرف لوسیون یا کرم‌های مناسب که قادر به کشتن تخم‌ها و شپش‌های چسبیده به موی بدن است یکی دیگر از اصول درمان است البته لازم است این داروها چندین ساعت (حداقل ۱۲-۱۰ ساعت) روی بدن باقی بماند.

شپش سر، نیز آلودگی پوست سر است که همراه خارش شدید است بهترین راه انتقال تماس سر با سر است تخم‌های شفاف شپش سر ۰/۵ میلی‌متر است نزدیک انتهای ساقه مو می‌ماند و به یک طرف آن محکم می‌چسبد به طوری که به آسانی جدا و یا جابجا نمی‌شوند.

معمولا در اثر این آلودگی ریزش مو ایجاد می‌شود مگر در مواردی که التهاب یا عفونت پوستی رخ می‌دهد که ریزش مو هم ممکن است.

خود شپش همیشه دیده نمی‌شود ولی تخم آن روی موی سر، بخصوص در نواحی پشت سر و بالای گوش دیده می‌شود التهاب پوستی ناحیه گردن هم گاهی بعلت خارش مکرر دیده می‌شود. شانه زدن و برس زدن مکرر موهای سر باعث کاهش تعداد شپش‌ها  تخم‌های آنها شد، و در نتیجه باعث کاهش آلودگی می‌شود.

برای درمان شپش سر، معمولا از شامپوهایی که به این منظور تهیه شده استفاده می‌گردد که برای این منظور لازم است به مدت ۱۰ دقیقه شامپو روی موهای سر باقی مانده و سپس ۱۰-۷ روز بعد مجدد تکرار گردد.

برای استفاده از این شامپوها موها باید کاملا تمیز باشد.

با توجه به احتمال بروز برخی عوارض در بین انواع داروهای موجود انتخاب نوع دارو، براساس شرایط بیمار، سن، بیماری‌های خاص زمینه‌ای و… توسط پزشک صورت می‌گیرد.

توصیه می‌شود تمام افراد ساکن در منزل، همزمان تحت درمان قرار می‌گیرند. پس از مصرف شامپوی سر لازم است موها به طور منظم با یک شانه دندانه ریز شانه شوند تا رشک‌ها خارج شود.

لباس‌ها و ملحفه‌ها بایستی با آب بسیار داغ تمیز شود و برس‌ها و شانه‌های آلوده دور ریخته شود و یا با استفاده از محلول‌های کشنده شپش مخصوص و سپس آب جوش به خوبی شسته و تمیز شوند در مورد مصرف هر دارو نکات و مواردی که لازم است به آنها دقت شود مثلا گاهی توصیه می‌شود پس از استفاده از برخی داروها تا ۴۸ ساعت موها شسته نشوند.

درمان شپش ناحیه تناسلی

شپش ناحیه تناسلی که نسبت به دو نوع دیگر در بچه‌ها ناشایع است گاهی آلودگی با این نوع شپش دیده می‌شود که به صورت ضایعات خاکستری رنگ در ناحیه تناسلی، قفسه سینه و شکم می‌‌باشد.

تخم این نوع شپش بیضوی و شفاف بوده که محکم به ساقه موی چسبیده و معمولا قابل دیدن نیست.

– شپش بالغ معمولا کمتر دیده می‌شود چون کوچکتر از انواع شپش سر و شپش بدن بوده و میزان فعالیت آن هم کمتر است.

درمان این نوع شپش هم مصرف داروهای خاص بوده که به تکرار نیز نیاز دارد و لباس‌ها و حوله‌ها و ملحفه‌ها نیز بایستی کاملا مورد شستشو قرار بگیرند.