چند توصیه برای ترک کردن جویدن ناخن

  • قدم اول در ترک این عادت کشف علت آن است. چه چیزی باعث جویدن ناخن در شما می شود؟ استرس و اضطراب؟ ناراحتی؟ بی حوصلگی و خستگی؟ علت را کشف کنید. انجام کارهایی مانند یوگا و مدیتیشن می تواند در آرام کردن ذهن و کاهش استرس و اضطراب به شما کمک زیادی بکند.

جویدن ناخن یکی از عادت های شایع بین کودکان و بعضی از بزرگترهاست، این عادت که اغلب به صورت ناخودآگاه انجام می شود در دراز مدت باعث ایجاد مشکل در سلامتی پوست و ناخن و زیبایی ظاهری دست ها می شود. علاوه بر آن به علت اینکه انگشتان دست با میکروب های زیادی در تماس هستند و احتمال آلودگی ناخن ها به میکرب زیاد است، جویدن ناخن ها باعث بروز بیماری خواهد شد. برای ترک این عادت از روش های مختلفی می توان کمک گرفت که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد،

انگشتان دست و ناخن ها یکی از مهم ترین اعضایی است که بیانگر زیبایی و سلامت ظاهر افراد می باشد، پس باید در حفظ سلامت و زیبایی پوست و ناخن تلاش کنید. پیش تر مطلبی در رابطه با حفظ زیبایی پوست دست برای شما عزیزان آماده کرده بودیم که در آن نکات جالب و کاربردی برای حفظ سلامت دست ها آورده شده بود. با رعایت نکات گفته شده و توجه و رسیدگی به ناخن ها می توانید زیبایی و سلامت دست هایتان را تضمین کنید.

عادت جویدن ناخن معمولا به علت داشتن استرس ایجاد می شود، اگر شما هم ناخن های خود را می جوید باید بدانید این عادت خیلی هم بد نیست، تحقیقات نشان داده است کسانی که در کودکی عادت هایی مثل ناخن جویدن یا مکیدن شست را دارند، در بزرگسالی کمتر به بیماری های آلرژی زا دچار می شوند. در گذشته پژوهشگران تحقیقات روی ۱۰۰۰ نفر کودک را شروع کردند و درباره عادت مکیدن انگشت یا ناخن جویدن آنها در بازه های زمانی و در سنین مختلف با پدر و مادر آنها در تماس بودند. نصف افراد شرکت کننده در این تحقیق که هیچ کدام از این عادت ها را در کودکی نداشتند در سن ۳۲ سالگی مبتلا به نوعی آلرژی شدند، افرادی که یکی از این دو عادت را در کودکی داشتند ۴۰ درصد کمتر به آلرژی مبتلا شدند و افرادی که هر دو عادت جویدن ناخن و مکیدن شست را در کودکی داشتند پایین ترین درصد ابتلا به آلرژی را داشتند. نتیجه این یافته ها این نظریه بهداشتی را تایید می کند که هر چقدر بیشتر با باکتری ها، ویروس ها و عوامل آلرژی زا در تماس باشید سیستم ایمنی بدن شما تقویت شده و کمتر به بیماری دچار می شوید.

مطلبی که گفته شد به این معنا نیست که ناخن جویدن یا مکیدن انگشت عادت خوبی است، منظور این است که تمیز نگه داشتن بیش از حد کودک و منع کردن او از انجام کارهایی که ممکن است به کثیفی او منجر شود کاری اشتباه است. اگر شما هم جزء افرادی هستید که ناخودآگاه ناخن های خود را می جوید تا دیر نشده با استفاده از راهکارهایی که برای شما خواهیم گفت اقدام به ترک آن کنید.

۱- علت جویدن ناخن را کشف کنید.

قدم اول در ترک این عادت کشف علت آن است. چه چیزی باعث جویدن ناخن در شما می شود؟ استرس و اضطراب؟ ناراحتی؟ بی حوصلگی و خستگی؟ علت را کشف کنید. انجام کارهایی مانند یوگا و مدیتیشن می تواند در آرام کردن ذهن و کاهش استرس و اضطراب به شما کمک زیادی بکند.

۲- خود را مجبور به ترک آن کنید.

بعد از اینکه علت جویدن ناخن برای شما مشخص شد باید تصمیم بگیرید که به طور جدی آن را کنار بگذارید. حواس خود را پرت کنید، عادت های دیگری برای خود ایجاد کنید مثلا اگر استرس دارید یک توپ استرس را فشار دهید یا هر فعالیتی که انگشتان شما را درگیر می کند.

۳- از دوستان و اطرافیان خود کمک بگیرید.

به اطرافیان خود بگویید زمانی که دیدند شما ناخن می جوید به شما یادآوری کنند. این ممکن است برای شما کمی سخت باشد که به دوست خود این موضوع را بگویید ولی در ترک این عادت به شما کمک زیادی می کند.

۴- ناخن ها را کوتاه و صاف نگه دارید.

ناهموار بودن لبه ناخن و بلندی یا داشتن گوشه یکی از علت هایی است که شما را ترغیب به جویدن ناخن می کند. پس سعی کنید همیشه ناخن ها را صاف و کوتاه بدون داشتن ناهمواری نگه دارید. برای صاف نگه داشتن ناخن ها از سوهان های نرم ناخن استفاده کنید.

۵- ناخن های خود را شکیل و تمیز نگه دارید.

یکی از راه های بسیار موثر در ترک جویدن ناخن برای خانم ها استفاده از لاک و مانیکور ناخن هاست. امروزه کاشت ناخن طرفداران زیادی پیدا کرده و شما می توانید از این روش به راحتی برای ترک عادت خود استفاده کنید. همین که در ظاهر تغییر زیادی را روی ناخن های خود مشاهده می کنید انگیزه ای برای ترک این عادت می باشد.

روش های زیادی برای ترک این عادت وجود دارد که به چند مورد اصلی آنها اشاره شد. روش های دیگری هم وجود دارد که از آن جمله می توان به مصرف کلیسیم و منیزم بیشتر، پوشیدن دستکش و انجام دادن بیشتر فعالیت های دستی و استفاده از لاک های مخصوص ترک ناخن اشاره کرد.

انواع شپش و درمان شپش

 

  • برای درمان شپش سر، معمولا از شامپوهایی که به این منظور تهیه شده استفاده می‌گردد که برای این منظور لازم است به مدت ۱۰ دقیقه شامپو روی موهای سر باقی مانده و سپس ۱۰-۷ روز بعد مجدد تکرار گردد.

 

انگل هایی هستند که دائمی،خارجی و اجباری میباشند و نام آن ها شپش است.شپش راسته ای از حشرات میباشد که بغیر از پرندگان و پستانداران نمیتواند در جایی دیگر به زندگی اش ادامه بدهد.خارش در کودکان از علائم شپش است و شپش را میتوان در ناحیه تناسلی،سر و مکان های دیگر در بدن انسان مشاهده کرد.

انواع شپش

سه نوع شپش بصورت انگل، باعث آلودگی انسان می‌شوند. که عبارتند از:

شپش بدن

شپش سر

شپش ناحیه تناسلی

ویژگی شپش

شپش سر و شپش بدن از نظر ظاهر فیزیکی مشابه هم هستند، طولی حدود ۳-۲ میلی‌متر دارند اما شپش ناحیه تناسلی کوچک‌تر بوده و حدود ۲-۱ میلی‌متر طول آن بوده و پهنای آن کمی بیشتر است نمای شپش شبیه خرچنگ است.

شپش ماده حدود ۱ ماه طول عمر دارد، روزانه بین ۱۰-۳ عدد تخم روی میزبان خود که انسان است بر جا می‌گذارد، اما شپش بدن تخم خود را روی درز لباس‌ها می‌گذارد، تخم شپش که اصطلاحاً رشک نامیده می‌شود به مو و یا نخ‌های لباس می‌چسبد اما به صورت مستقیم به بدن نمی‌چسبد.

تخم شپش پس از خارج شدن از بدن شپش ۱ تا ۲ هفته طول کشیده تا رسیده شود و پس از خارج شدن دارو آن پیوسته به صورت کیسه خالی به مو می‌چسبد.

لارو تازه با به دست آوردن غذا رشد می‌کند غذای این انگل از خون انسان می‌باشد که از روی سر پوست آن را تغذیه می‌کند و همزمان بزاق خود را به بیمار وارد می‌کند و مواد دفعی خود را روی پوست بیمار بر جای می‌گذارد.

در این زمان علائم بیماری ظاهر می‌شود که شایع‌ترین و برجسته‌ترین علامت آن خارش است.

شپش بدن در کودکان مگر در شرایط فقر بهداشتی بخصوص در مناطق سردسیر که دیرتر لباس‌ها را عوض می‌کنند، نادر است.

انگل از طریق لباس‌ها و ملحفه‌های آلوده منتقل می‌شود، ابتدا روی بدن بخصوص در محل شانه‌ها، تنه و یا باسن کودک، یک ضایعه با مرکز قرمز ظاهر می‌شود که شدیداً خارش‌دار است سپس خراش، کهیر و ضایعات پوستی دیگری اضافه می‌گردد، احتمال عفونت نیز وجود دارد.

آلودگی شدید که به صورت ضایعات ضخیم و تیره‌رنگ و پوسته پوسته می‌باشد، نیز گاهی دیده می‌شود.

شپش بدن همانطور که گفته شد روی درز لباس‌ها بوده و فقط هنگام تغذیه از خون بدن به صورت موقت روی پوست بدن دیده می‌شود.

تخم شپش که محکم به نخ لباس می‌چسبد ممکن است تا یکماه هم زنده بماند و در صورت پوشیده شدن لباس‌های آلوده توسط کودک، گرمای بدن کودک موجب رشد مجدد تخم‌ها و بالغ شدن آنها می‌شود.

درمان شپش بدن

اصول درمان شپش بدن رعایت مسائل بهداشتی و شستشوی تماس لباس‌ها و ملحفه‌های استفاده شده با آب داغ است، دمای ۶۵ درجه به مدت ۳۰ دقیقه می‌تواند تمام تخم‌ها و شپش‌ها را بکشید، همینطور اتوکردن درزهای لباس‌ها نیز علاوه بر شستن دقیق آنها توصیه می‌شود.

و به کودکانی که قادر به تعویض لباس خود نیستند مثل آنهایی که در شرایط خاص زندگی می‌کنند؛ می‌توان لباس آنها را موقتاً پشت و رو کرده و از محلول‌هایی که به این منظور موجود است روی آن زد در اینصورت اثر این دارد تا یکماه باقی خواهد ماند.

درمان شپش مو

مصرف لوسیون یا کرم‌های مناسب که قادر به کشتن تخم‌ها و شپش‌های چسبیده به موی بدن است یکی دیگر از اصول درمان است البته لازم است این داروها چندین ساعت (حداقل ۱۲-۱۰ ساعت) روی بدن باقی بماند.

شپش سر، نیز آلودگی پوست سر است که همراه خارش شدید است بهترین راه انتقال تماس سر با سر است تخم‌های شفاف شپش سر ۰/۵ میلی‌متر است نزدیک انتهای ساقه مو می‌ماند و به یک طرف آن محکم می‌چسبد به طوری که به آسانی جدا و یا جابجا نمی‌شوند.

معمولا در اثر این آلودگی ریزش مو ایجاد می‌شود مگر در مواردی که التهاب یا عفونت پوستی رخ می‌دهد که ریزش مو هم ممکن است.

خود شپش همیشه دیده نمی‌شود ولی تخم آن روی موی سر، بخصوص در نواحی پشت سر و بالای گوش دیده می‌شود التهاب پوستی ناحیه گردن هم گاهی بعلت خارش مکرر دیده می‌شود. شانه زدن و برس زدن مکرر موهای سر باعث کاهش تعداد شپش‌ها  تخم‌های آنها شد، و در نتیجه باعث کاهش آلودگی می‌شود.

برای درمان شپش سر، معمولا از شامپوهایی که به این منظور تهیه شده استفاده می‌گردد که برای این منظور لازم است به مدت ۱۰ دقیقه شامپو روی موهای سر باقی مانده و سپس ۱۰-۷ روز بعد مجدد تکرار گردد.

برای استفاده از این شامپوها موها باید کاملا تمیز باشد.

با توجه به احتمال بروز برخی عوارض در بین انواع داروهای موجود انتخاب نوع دارو، براساس شرایط بیمار، سن، بیماری‌های خاص زمینه‌ای و… توسط پزشک صورت می‌گیرد.

توصیه می‌شود تمام افراد ساکن در منزل، همزمان تحت درمان قرار می‌گیرند. پس از مصرف شامپوی سر لازم است موها به طور منظم با یک شانه دندانه ریز شانه شوند تا رشک‌ها خارج شود.

لباس‌ها و ملحفه‌ها بایستی با آب بسیار داغ تمیز شود و برس‌ها و شانه‌های آلوده دور ریخته شود و یا با استفاده از محلول‌های کشنده شپش مخصوص و سپس آب جوش به خوبی شسته و تمیز شوند در مورد مصرف هر دارو نکات و مواردی که لازم است به آنها دقت شود مثلا گاهی توصیه می‌شود پس از استفاده از برخی داروها تا ۴۸ ساعت موها شسته نشوند.

درمان شپش ناحیه تناسلی

شپش ناحیه تناسلی که نسبت به دو نوع دیگر در بچه‌ها ناشایع است گاهی آلودگی با این نوع شپش دیده می‌شود که به صورت ضایعات خاکستری رنگ در ناحیه تناسلی، قفسه سینه و شکم می‌‌باشد.

تخم این نوع شپش بیضوی و شفاف بوده که محکم به ساقه موی چسبیده و معمولا قابل دیدن نیست.

– شپش بالغ معمولا کمتر دیده می‌شود چون کوچکتر از انواع شپش سر و شپش بدن بوده و میزان فعالیت آن هم کمتر است.

درمان این نوع شپش هم مصرف داروهای خاص بوده که به تکرار نیز نیاز دارد و لباس‌ها و حوله‌ها و ملحفه‌ها نیز بایستی کاملا مورد شستشو قرار بگیرند.