چطور کلم بروکلی بکاریم

  • با توجه به آب و هوای محل، در فصل بهار یا پائیز بذر را در خزانه یا محیط گلخانه‌ای می‌کارند. در مناطق سردسیر و یا سرد معتدل، بذر را در اواخر پائیز در خزانه یا گلخانه می‌کارند و در اوایل فصل بهار، بوته‌های جوان را به محل اصلی منتقل می‌کنند.

 

نام بروکلی از کلمه لاتین (brachium) گرفته شده است که در زبان لاتین به معنای شاخه می‌باشد. بروکلی در ابتدا در ایالت کالابریای ایتالیا رشد کرد و نام کالابریز به آن داده شد و بعد‌ها بر آم نام بروکلی نهادند. بروکلی از خانواده کلم‌ها می‌باشد و بهترین فصل برداشت آن پائیز و زمستان است ساقه بروکلی باید سفت بوده و سر آن بنفش یا سبز تیره باشد. تمامی کلم‌ها غنی از ویتامین C. هستند. کلم پیچ و بروکلی سرشار از ویتامین A. می‌باشند. این سبزیجات پروتئین بیشتری نسبت به سبزیجات نشاسته‌ای دارند.
کلم‌ها گیاهان دو لپه‌ای و علفی و دوساله اند که بر حسب قسمت‌هایی که برداشت می‌شوند، به صورت یکساله یا دوساله کشت می‌شوند.

نیاز‌های اکولوژی

برای کیفیت محصول میانگین ماهیانه ۱۶ درجه سانتی گراد و یا کمی پایین‌تر نیاز است و گیاه پس از تشکیل گل، از دما‌های زیر صفر آسیب می‌بیند.
گونه‌های زودکشت یا میان کشت کلم بروکلی، برای گل دهی نیاز به دوره سرما ندارند، در صورتی که گونه‌های دیرکشت یا زمستانی، نیازمند سرما (برای گل دهی) می‌باشند. هیبرید‌های بروکلی هد‌های یکنواخت تری تولید می‌کنند. در آن‌ها یک هد منفرد به اندازه یک کلم گل متوسط است.
PH مناسب برای رشد کلم ۶ تا ۸ است. در صورت اسیدی بودن خاک، باید به آن آهک اضافه شود.
روش کاشت کلم بروکلی

زمان کاشت

با توجه به آب و هوای محل، در فصل بهار یا پائیز بذر را در خزانه یا محیط گلخانه‌ای می‌کارند. در مناطق سردسیر و یا سرد معتدل، بذر را در اواخر پائیز در خزانه یا گلخانه می‌کارند و در اوایل فصل بهار، بوته‌های جوان را به محل اصلی منتقل می‌کنند.

آماده سازی خاک

کلم‌ها در تمامی خاک‌ها به خوبی رشد می‌کنند، ولی انواع زودکشت بهترین رشد را در خاک‌های لوم شنی یا لوم یا سیلیتی لوم غنی دارند. PH مناسب برای رشد کلم ۶ تا ۸ است. در صورت اسیدی بودن خاک، باید به آن آهک اضافه شود.

مقدار مصرف بذر

میزان مصرف بذر کلم بروکلی ۳۰۰ گرم در هکتار است؛ که پس از کاشت بذر، نشاء رو به زمین اصلی منتقل میکنند.
فاصله کاشت

پس از آنکه بوته‌ها رشد کردند و ۴ تا ۵ برگه شدند آن‌ها را به محل اصلی منتقل نموده و به فاصله ۳۰ تا ۹۰ سانتیمتر از یکدیگر بر روی خطوطی موازی که فاصله آن‌ها از یکدیگر ۱۰۰ تا ۱۲۰ سانتیمتر باشد نشاء می‌کنند. کلم‌های با هد بزرگ را معمولا با فاصله بیشتر و انواع کوچک‌تر را با فاصله کمتر کشت می‌کنند.

روش کاشت

عمق مناسب برای کاشت بذر‌ها ۳ تا ۵/۳ سانتیمتر و برای کاشت نهال‌ها کمی عمیق‌تر از محل استقرار اولیه خود در زمین است.
برای کشت کلم بروکلی ابتدا بذر‌ها رو در سینی کشت و یا قسمتی جدا از زمین اصلی کشت میکنند.
روش کشت بذر در سینی نشا و سپس انتقال آن به زمین (نشا کاری)، در مناطق سردسری قابل اجرا است. محصولاتی مانند کلم قمری را نمی‌توان نشا کاری کرد.

قبل از انتقال کلم‌ها از سینی نشا به مزرعه، گیاهان کوچک را با قرار دادن تدریجی در معرض دما‌های پایین‌تر در دوره‌های ۱۰ روزه، مقاوم می‌کنند. گیاهان را می‌توان با قرار دادن در مضیقه‌ی آبیاری نیز مقاوم نمود. معمولا در روند مقاوم سازی از هر دو روش استفاده می‌شود. کلم‌ها را معمولا روی بستر کشت نموده و فاصله آن بسته به اندازه گیاه در زمان بلوغ، تغییر می‌کند. بوته‌های براکلی بصورت مستقیم روئیده و طول آن‌ها حدوداَ به یک متر می‌رسد. فاصله هوایی هر بوته از چهار طرف با یکدیگر ۳۰ سانتیمتر مقرر گردیده.

کود دهی

از کود استارتر برای نهال‌ها شروع کنید و زمانی که بوته‌ها به نیمه رشد رسیده اند میتوان از کود‌های حاوی ازت استفاده کرد.
با توجه به نتایج آزمایش خاک، کود مورد نیاز را به گیاه بدهید. در مرحله بعد توصیه می‌شود از کود NPK با ترکیب ۲۰-۲۰-۲۰ به نسبت ۳ در هزار بصورت محلول پاشی استفاده کنید. ۱۵ روز بعد از کود NPK با ترکیب فسفر بالا مانند ۲۰-۵۰-۵ و در مرحله آخر قبل از برداشت محصول از کود NPK با ترکیب پتاس بالا مانند ۳۶-۱۲-۱۲ استفاده کنید.
نگهداری و مراقبت‌ها

بروکلی به نور کافی و رطوبت نسبی مناسب احتیاج دارد.

این گیاه به مواد غذائی فراوان احتیاج دارد و به همین علت بایستی به خاک محل کشت کلم به مقدار کافی کود داده شود.
وجین کردن و کندن علف‌های هرز ضرورت فوق العاده دارد و بایستی رطوبت کافی همیشه در زمین وجود داشته باشد.
خیسانیدن بذور فوق به مدت ۴۸ ساعت در آب قبل از کاشت جوانه زنی و سبز شدن بذور را تا ۴۰ درصد تسریع می‌نماید.
بذر کلم از زمان کاشت به آبیاری منظمی نیاز دارد، آب زیاد یکباره می‌تواند به گیاه خسارت زیادی بزند. باید دقت نمود که در زمان آبیاری آب بر روی برگ‌های محصول پاشیده نشود، زیرا در اینصورت محصول دچار پوسیدگی می‌شود.

برداشت

قسمت خوردنی براکلی عبارتند از:: غنچه‌های نشگفته و بهم چسبیده و سبز رنگی است که بصورت گره‌های بهم فشرده شده‌ای بر روی ساقه قرار دارند و همچنین ساقه حاوی این غنچه‌ها.

در ابتدا یک سر بزرگ در وسط بوته نمایان می‌شود. وقتی این سر برداشته شد سر‌های جانبی شروع به نمایان شدن می‌کنند. اندازه این سر ۱۳ تا ۱۵ سانتیمتر است. قبل از اینکه غنچه‌های دکمه مانند بر روی سر شروع به باز شدن و تبدیل به گل شدن بکنند آنرا قطع کنید. این همان قسمت خوراکی براکلی است. سر‌های جانبی از زاویه بین شاخه و ساقه بیرون می‌آید. قطر یک سر رسیده حدود ۱۵ سانتیمتر است. چنانچه قصد دارید مدتی این سر‌ها را نگهدارید، باید آن‌ها را در دمای صفر درجه با رطوبت زیاد قرار دهید.

اشتراک:


نظر خود را بیان کنیدامتیاز گوگل یادتون نره :)