وسایل آشپزخانه که باعث بیماری می شوند

  •  چاقوها همیشه باید تیز باشند در غیر این صورت بریدن مواد خوراکی، میوه ها یا سبزیجات با آن ها سخت خواهد بود. ممکن است در نتیجه فشار زیادی که برای برش به دسته چاقو وارد می کنید، به دست و انگشتان خود صدمه بزنید.

در همه جای خانه وسایلی وجود دارد که می تواند باعث بیماری شود. آشپزخانه هم یکی از این مکان ها می باشد که دارای وسایلی می باشد که اگر بهداشت آن ها رعایت نشود برای بدنتان مشکلاتی را به وجود می آورد. پس حواستان باشد تا بهداشت را دروسایل آشپرخانه هم رعایت کنید زیرااین وسایل آشپرخانه بیمارتان می کند!  برای آشنایی با این موارد در ادامه همراهمان باشید.

ظرف های پلاستیکی نگهداری از غذا

برای حفظ انعطاف پذیری ظروف پلاستیکی، کارخانه های تولیدی مواد شیمیایی خاصی به آن ها اضافه می کنند که می تواند خطرات سلامتی بیشماری بدنبال داشته باشد. بدون شک هیچ کسی دوست ندارد به غذایش مواد سمی اضافه شود بنابراین در مصرف این وسایل تجدید نظر کنید.

سینک ظرفشویی

از آنجا که باقی مانده و آشغال های غذا برای مدتی درون سینک باقی می مانند، می توانند زمینه ساز رشد باکتری هایی همچون سالمونلا بشوند. برخلاف تصور، سینک ظرفشویی یکی از آلوده ترین بخش های خانه بشمار می رود

چاقوها

چاقوها همیشه باید تیز باشند در غیر این صورت بریدن مواد خوراکی، میوه ها یا سبزیجات با آن ها سخت خواهد بود. ممکن است در نتیجه فشار زیادی که برای برش به دسته چاقو وارد می کنید، به دست و انگشتان خود صدمه بزنید.

 اسکاچ و سیم ظرفشویی

بهترین بستر برای رشد انواع میکروب و باکتری، اسکاچ های آشپزخانه هستند زیرا دایما با انواع آلودگی ها در تماسند. برای زدودن باکتری از اسکاچ، بهتر است آن را خیس درون مایکروفر بگذارید یا اسکاچ را چند دقیقه درون محلول رقیق شده سفیدکننده (وایتکس) قرار دهید. حتی می تواند آن را درون ماشین ظرفشویی گذاشته و با داغ ترین درجه آب و فشار زیاد بشویید.

حوله آشپزخانه

همه ما از حوله آشپزخانه برای خشک کردن دست ها و برداشتن ظروف داغ کمک می گیریم. از این رو این وسیله بسیار آلوده است و محل تجمع انواع میکروب ها بشمار می رود.

خوشبو کننده هوا

مواد شیمیایی موجود در تمامی اسپری های خوشبوکننده هوا می توانند در طولانی مدت موجب بروز سرطان ریه بشوند. بنابراین، بهتر است هوای خانه یا آشپزخانه را با روش های دیگری تهویه کنید. به طور مثال، اجزاه ندهید زباله ها بیشتر از یک شب در خانه بمانند. یا یک قابلمه آب به همراه لیموترش و دارچین روی شعله بگذارید تا عطر آن موجب خوشبویی فضا شود.

اجاق گاز

همیشه پیش از ترک خانه، شیرهای اجاق گاز را چک کنید که خدایی نکرده باز نمانده باشند. با اینکه بیشتر اجاق های امروز دارای ترموکوپل (بندآور) هستند، اما برای احتیاط بیشتر و پیش گیری از آتش سوزی حتما این کار را انجام دهید.

 ظروف نچسب

تابه و قابلمه های نچسب وقتی بیش از حد حرارت ببینند، از خودشان گاز سمی منتشر می کنند. بنابراین بهتر است از ظروف معمولی استفاده کرده یا دست‌کم تفلون ها را زیاد روی شعله نگذارید.

 چرخ گوشت

چرخ گوشت یکی از خطرناک ترین وسایل داخل آشپزخانه بشمار می رود. هنگام چرخ کردن گوشت مراقب انگشتان دست خود باشید زیرا در صورت گیر کردن در حفره این دستگاه، ممکن است انگشتان خود را از دست بدهید.

 تخته گوشت‌خوردکنی

همیشه از دو تخته جداگانه برای خرد کردن گوشت و سبزیجات استفاده کنید. گوشت خام حاوی باکتری های متعددی است که می توانند زمینه‌ساز بروز انواع بیماری ها باشند. بخش های ضربه خورده یا پاره شده گوشت را نیز دور بیندازید زیرا محل اجتماع انواع میکروب هاست.

 

اشتراک:


نظر خود را بیان کنیدامتیاز گوگل یادتون نره :)