دلیل بد بو شدن دهان چیست

  • نشانه بیماری‌های سینوس فک و صورت است. ترشحات حلقی بیانگر عفونت مزمن است. یادآوری می‌کنم مسواک زدن زبان یکی از الزامات بهداشت دهان و دندان است. با مسواک نرم از عقب به جلو به آرامی بکشید.

 

تنفس بدبو یا بوی بد دهان از فرآیندی نشأت می‌گیرد که یا منشأ داخل دهانی دارد یا منشأ خارج دهان و می‌تواند حاصل تولید گازهایی باشد که از سیستم گوارشی یا سیستم تنفسی ناشی می‌شود. همچنین می‌تواند فیزیولوژیک یا پاتولوژیک باشد.

آیا بیماری‌های عمومی می‌تواند عاملی برای بوی بد دهان باشد؟

بله. به‌عنوان مثال در فردی که نارسایی مزمن کلیه دارد و دیالیز می‌شود، نفس بدبو به علت بالا بودن اسید‌اوریک خون است که اوره و استون را به بیرون می‌راند.

چه عواملی در داخل فک و صورت می‌تواند منشا بوی بد دهان باشد؟

مضراتی که در این عضو وجود دارد، سینوس‌های فکی، سینوس‌های پیشانی، سینوس‌های حلقی و آناتومی ته حلق و از همه مهم‌تر زبان است. بیماری‌های دندان و نسوج نگه دارنده دندان‌ها هم منجر به بدبویی می‌شود.

آیا نوع تغذیه در بروز تنفس بدبو نقش دارد؟

بله اصول تغذیه‌ای نامناسب، مانند مصرف سیر و پیاز بوی بد دهان ایجاد می‌کند که گذراست. مصرف سیگار و مواد مخدر هم در این مساله دخیلند.

بیماری‌های داخلی مرتبط با نفس بدبو کدام است؟

بیماری‌های کبدی، ریوی، گوارشی، بیماری پانکراس، گوش و حلق و بینی باید مورد بررسی قرار گیرند.

مشکلات دهان و دندان و لثه چه نشانه‌هایی دارد؟

درد مبهم، خارش لثه، بوی بد دهان، احساس حرکت دندان، خونریزی از لثه هنگام مسواک زدن، تغییر رنگ لثه از صورتی به قرمز تیره یا بنفش، تورم لثه، ادم، براق شدن لثه‌ها، حساس شدن لثه‌ها نسبت به مواد غذایی و عمیق شدن شیار لثه.

وجود دیورتیکول در ناحیه حلق و سینوس‌ها باعث تنفس بدبو می‌شود؟

بله، دیورتیکول محل تجمع غذاست. اگر میکروارگانیسم‌ها به آن اضافه شوند با نرسیدن بزاق به محل، بوی بد دهان ایجاد می‌کند که برای این افراد قرقره با آب نمک معمولی بعد از هر غذا توصیه می‌شود. غلظت این آب نمک، 9 در هزار است؛ یعنی یک لیوان آب با مقدار بسیار کمی نمک .

چه توصیه‌ای برای افراد مبتلا دارید؟

بلافاصله بعد از وعده غذایی مسواک بزنند و درست بعد از غذاهای کربوهیدراتی از دهانشویه استفاده کنند.

ترشحات پشت حلق نشان دهنده چیست؟

نشانه بیماری‌های سینوس فک و صورت است. ترشحات حلقی بیانگر عفونت مزمن است. یادآوری می‌کنم مسواک زدن زبان یکی از الزامات بهداشت دهان و دندان است. با مسواک نرم از عقب به جلو به آرامی بکشید.

آیا مصرف داروها باعث بوی بد دهان می‌شود؟

بله، داروهایی مثل مترونیدازول و برخی آنتی‌بیوتیک‌ها به طور مقطعی در این مساله موثرند.

اشتراک:


نظر خود را بیان کنیدامتیاز گوگل یادتون نره :)