حامله هستم / در دوران بارداری چه واکسن هایی بزنیم

  • برخی از متخصصان سلامت عمومی دریافت این واکسن در سه ماهه دوم بارداری را بلامانع می دانند. برای مثال در زمانی که بیماری سیاده سرفه شایع شود، دریافت این واکسن توصیه می شود.

تنها نوزاد نیست که به واکسینه شدن نیاز دارد. مادران باردار نیز ممکن است به واکسینه شدن نیاز داشته باشند. با خواندن این مطلب متوجه خواهید شد هر یک از واکسن ها در چه مقطعی از دوران بارداری باید تزریق شوند.
بهترین زمان برای مشاوره با پزشک در مورد واکسینه شدن، پیش از آغاز دوران بارداری است. تزریق برخی از واکسن ها – سرخک و آبله مرغان – در دوران بارداری خطر بروز ناهنجاری های مختلف در رابطه با رشد جنین را افزایش دهند. بنابراین تزریق این گونه واکسن ها که حاوی ویروس های زنده هستند در طول دوران بارداری توصیه نمی شود.
دکتر والاس متخصص بیماری های زنان و زایمان بیمارستان دانشگاه نیوجرسی می گوید:” تزریق برخی واکسن ها -آنفولانزا – در دوران بارداری با هدف افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن توصیه می شود. تزریق واکسن سرماخوردگی با هدف جلوگیری از ابتلاء نوزاد به سرما خوردگی در طول شش ماهه نخست زندگی و افزایش شدید درجه حرارت بدن مادر در طول دوران بارداری توصیه می شود.
واکسن های دیگری نیز وجود دارند که تزریق شان در طول دوران بارداری بلامانع است و پزشک تان با توجه به شرایط بدنتان آنها را تجویز خواهد کرد.
واکسن هایی که تزریق شان ممنوع است
دکتر چارلز سکیپ وولف از مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها و مرکز ملی ایمن سازی و بیماری های تنفسی آمریکا می گوید:” تزریق واکسن هایی که با ویروس های زنده ساخته شده اند – آبله مرغان، سرخک، اوریون و سرخجه – در طول دوران بارداری ممنوع است.
با این وجود، اگر پس از تزریق واکسنی که با ویروس زنده تولید شده، متوجه شدید باردارید، نگران نشوید، اما بالافاصله با پزشک تان مشورت کنید. اگر تصمیم گرفته اید باردار شوید، باید 28 روز پس از تزریق واکسن برای باردار شدن اقدام کنید.
دکتر والاس می گوید:” اگر به خاطر نمی آورید واکسن آبله مرغان تزریق کرده اید یا نه، به احتمال زیاد در مقابل آن ایمن هستید. دست کم نیمی از بیمارانی که زمان تزریق واکسن آبله مرغان به بدن شان را فراموش کرده اند در مقابل این بیماری مصون اند. پزشک تان برای اطمینان یافتن از مصون بودن بدن تان آموزش خون تجویز می کند. اگر به این بیماری مبتلا شده اید بدن تان پس از تزریق immune globulin در طول 96 ساعت ایمن می شود.
زنگ خطر برای بیماری سیاه سرفه
ابتلاء به بیماری سیاه سرفه به شدت در حال افزایش است. این بیماری می تواند برای نوزادانی که به طور کامل ایمن نشده اند و هنوز نوبت سوم واکسن شان – در شش ماهگی – را دریافت نکرده اند، خطرناک باشد. اگر باردار هستید و هنوز این واکسن را تزریق نکرده اید با پزشک تان مشورت کنید.
آنفولانزا
برای چه کسانی و چرا
بانوانی که در فصل سرما خوردگی باردار می شوند. سرما خوردگی و تب شدید در طول دوران بارداری برای مادر و جنین خطرناک است.
چه زمانی
بهترین زمان تزریق این واکسن آغاز فصل سرما است.
اما
دریافت این واکسن باید از طریق تزریق انجام گیرد. دریافت این واکسن با استفاده از اسپری داخل بینی – حاوی ویروس زنده – در دوران بارداری ممنوع است.
هپاتیت ب
برای چه کسی و چرا
بانوانی که واکسینه نشده اند در خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند. برقراری رابطه جنسی با همسری که از بیماری هپاتیت ب رنج می برد.
چه زمانی
تزریق این نوع واکسن در طول دوران بارداری بلامانع است.
اما
اگر نتیجه آزمایش خون نشان داد به این بیماری مبتلا نشده اید دریافت این واکسن را به پس از زایمان موکول کنید.
سرخک، اوریون، سرخجه
برای چه کسی و چرا
بانوانی که در برابر بیماری سرخک مصون نیستند. تزریق واکسن این بیماری ناهنجاری هایی در جنین ایجاد می کند.
چه زمانی
28 روز پیش از لقاح یا بالافاصله پس از زایمان
اما
بانوانی که در ماه های اخیر در محل سکونت شان بیماری اوریون شایع شده می توانند این واکسن را بالافاصله پس از زایمان دریافت کنند.
آبله مرغان
برای چه کسی و چرا
افرادی که در مقابل این بیماری مصون نیستند.
چه زمانی
28 روز پیش از لقاح یا بالافاصله پس از زایمان
اما
دریافت این واکسن در طول دوران بارداری ممنوع است.
بستگی به شرایط شخص دارد
ویروس پاپیلومای انسانی ( HPV )
برای چه کسی و چرا
خانم هایی 26 ساله یا جوان تر. بانوانی که این واکسن را دریافت می کنند در برابر سرطان دهانه رحم مصون می شوند.
چه زمانی
پیش یا بالافاصله پس از بارداری
اما
دریافت این واکسن نیاز به انجام دادن آزمایش پاپ اسمیر را کاهش نمی دهد.
سیاه سرفه، دیفتری، کزاز
برای چه کسانی و چرا
بزرگسالان، کودکان، شیر خواران، پرستاران و … باید این واکسن ها را دریافت کنند.
چه زمانی
بزرگسالانی که از زمان دریافت واکسن کزازشان بیش از دو سال گذشته باید بالا برنده ایمنی این واکسن را دریافت کنند،
اما
برخی از متخصصان سلامت عمومی دریافت این واکسن در سه ماهه دوم بارداری را بلامانع می دانند. برای مثال در زمانی که بیماری سیاده سرفه شایع شود، دریافت این واکسن توصیه می شود.
اشتراک:


نظر خود را بیان کنیدامتیاز گوگل یادتون نره :)