برای حفظ سلامت پوست چه اشتباهاتی می کنیم

00267e683c06841b9de9e6ec8115262d

 

  • دكتر سندي جانسون، عضو انجمن تاييد متخصصان پوست گروه درماتولوژي جانسون و دانشگاه گلاسكو، مي‌گويد: «زماني كه صورت خود را مرتب با صابون‌هاي قوي مي‌شوييد، برخي از چربي‌هاي محافظ و موانعي كه از جوش‌ها و حتي سوزش‌ها جلوگيري مي‌كنند را از بين مي‌بريد.

 

اين روزها مطالب فراواني درباره مراقبت از پوست و فرآورده‌هاي پوستي وجود دارد. از اين كرم استفاده كنيد؛ لايه برداري كنيد؛ آب زياد بنوشيد و اين داروي ضد‌جوش را بخريد. در ميان تمام اين تبليغات، هجوم محصولات ضد‌پيري پوست به بازار هم تشخيص حقيقت را بسيار دشوار كرده است اما چطور مي‌توانيم درست و غلط را از هم تشخيص دهيم؟  در اين مطلب ما با كمك چند متخصص پوست توانسته‌ايم به جواب بسياري از سوالات در اين حيطه برسيم. در اينجا بدون توجه به اولويت خاصي، به برخي از مهم‌ترين نتايج در مورد باورهاي مراقبت از پوست كه اين گروه از متخصصان در پژوهش‌هاي خود با آن‌ها روبه‌رو شده‌اند، اشاره مي‌كنيم.


 

هر سولاريومي خطرناك است

باور قديمي شماره يك -تا وقتي دراتاقك‌هاي مخصوص برنزه كردن پوست يا دستگاه‌هاي سولاريوم اشعه‌هاي ماوراي بنفش يا UVB نباشد، خطري وجود ندارد.

همه ما مي‌دانيم كه برنزه كردن پوست يا حمام آفتاب گرفتن بسيار مضر است و مي‌تواند سبب ابتلا به سرطان‌هاي پوستي و پيري دائمي پوست شود. اما سولاريوم چطور؟ به گفته دكتر جني كيم، استاديار پزشكي و امراض پوستي در دانشگاه كاليفرنيا، درباره اغلب شركت‌هاي سازنده اتاقك‌هاي برنزه‌كننده يا سولاريوم مي‌گويد، اين اتاقك‌ها به‌اصطلاح آفتاب‌سوختگي ناشي از اشعه‌هاي UVB را فيلتر مي‌كنند. با اين حال، وقتي شما از اين دستگاه‌ها استفاده مي‌كنيد، بازهم خود را در معرض اشعه‌هاي UVA قرار مي‌دهيد كه عميقا به پوست شما نفوذ مي‌كند و سبب وارد ساختن آسيب‌هايي به پوست شما مي‌‌شود كه منجر به پيري زودرس و گسترش سرطان‌هاي پوست مي‌شود.


 

از اين ضد‌آفتاب‌ها استفاده كنيد

باور قديمي شماره 2 – ضد‌آفتاب‌هايي با SPF بالاتر، محافظ‌هاي بهتري هستند.

سه نوع اشعه ماوراي بنفش (UV) وجود دارد: UVA، UVBوUVC. اشعه UVA با عمق محدودي به پوست نفوذ مي‌كند و رنگدانه‌هاي پوست ما را براي برنزه شدن تغيير مي‌دهد. اشعه UVB اصلي‌ترين اشعه براي آفتاب سوختگي است. اين اشعه به DNA پوست آسيب مي‌رساند و باعث پيري زودرس ناشي از قرارگرفتن در معرض آفتاب، تغييرات در رنگدانه‌ها و تومورهاي بدخيم پوستي مي‌‌شود. اشعه UVC هم از طريق لايه ازن جذب مي‌شود و به زمين نمي‌رسد. SPF موجود در ضد‌آفتاب‌ها به ميزان محافظت در برابر اشعه‌هايUVB محصول ارائه شده، اشاره دارد. ضد‌آفتاب‌ها بايد در مقابل اشعه‌هاي UVA و UVB مقاوم باشند. شما بايد از ضد‌آفتاب‌هايي با SPF حداقل 15 يا حاوي يكي از تركيبات زير استفاده كنيد: براي حفاظت در برابر UVA از مكسوريل، اوكسي بنزون يا آووبنزون (پارسول 1789) استفاده كنيد و براي اين‌كه از جذب اشعه‌هاي UVA و UVB ممانعت كنيد دي‌اكسيد تيتانيوم يا زينك‌اكسيد را به كار ببريد.


 

لوازم آرايش جاي ضد‌آفتاب را نمي‌گيرد

باور قديمي شماره 3 – در روزهاي ابري نيازي به كرم ضد‌آفتاب نداريد.

حتي در روزهاي ابري پرتو ماوراي بنفش خورشيد به سطح زمين مي‌تابد، پس هر روز از كرم‌هاي ضد‌آفتاب استفاده كنيد. هر 2 ساعت يك بار و پس از شنا يا تعريق آن را تجديد كنيد، همچنين قرباني اين باور نادرست نشويد كه چون از لوازم آرايشي استفاده مي‌كنيد كه SPF دارد، پس در خطر اشعه‌هاي آفتاب نيستيد.

طبق گفته دكتر لزلي باومن، نويسنده كتاب طبقه‌بندي پوست، شما بايد بيشتر از 14 يا 15 برابر ميزاني كه به‌طور معمول آرايش مي‌كنيد از اين لوازم آرايشي استفاده كنيد تا به SPF نوشته شده روي برچسب پودر يا كرم آرايشي خود برسيد. پس در كنار لوازم آرايشي كه استفاده مي‌كنيد، حتما يك كرم ضد‌آفتاب نيز داشته باشيد.


 

زياده‌روي نكنيد

باور قديمي شماره 4 –  شستن مرتب صورت با آب و صابون پوست شما را سالم و بدون جوش نگه مي‌دارد.

دكتر سندي جانسون، عضو انجمن تاييد متخصصان پوست گروه درماتولوژي جانسون و دانشگاه گلاسكو، مي‌گويد: «زماني كه صورت خود را مرتب با صابون‌هاي قوي مي‌شوييد، برخي از چربي‌هاي محافظ و موانعي كه از جوش‌ها و حتي سوزش‌ها جلوگيري مي‌كنند را از بين مي‌بريد. به جاي آن صورت خود را با پاك‌كننده‌اي ملايم بشوييد و پس از آن از يك مرطوب‌كننده يا ضد‌آفتاب استفاده كنيد.»


 

نتركانيد

باور قديمي شماره 5 – بهتر است جوش‌هاي چركي را با فشار دادن آن‌ها خارج كنيد.

دكتر جانسون مي‌گويد:« با اين‌كه خارج كردن چرك جوش‌ها احساس خوبي به شما مي‌دهد اما در واقع شما با اين كار خود مقدار زيادي از اين چرك را به عمق پوست خود مي‌فرستيد. زماني‌كه چرك به قسمت‌هاي عميق پوست نفوذ كند، باعث التهاب بيشتري مي‌شود كه مي‌تواند زير پوست پخش شده و همچنين سبب زخم شدن و برجاي ماندن اثر آن شود. به‌دليل همين كاري كه شما انجام داده‌ايد، چند روز بعد جوش ديگري نزديك به آن جوش اولي به‌وجود خواهد آمد.»

به گفته دكتر جانسون، ترك عادت كندن جوش‌ها بسيار مشكل است اما با اين حال اگر نتوانستيد مانع اين عمل شويد، از روشي مطمئن براي آن استفاده كنيد. جوش‌هاي متورم را فشار ندهيد و نتركانيد، در عوض، از وسايلي كه به خارج كننده‌هاي جوش‌هاي سر سياه معروف هستند و مي‌توانيد آن‌ها را از داروخانه‌ها تهيه كنيد، استفاده كنيد.


گول نخوريد

باور قديمي شماره 6 – انجام مداوم درمان‌هاي پوستي مخصوص صورت و خارج كردن جوش‌ها و التهاب‌ها با دستگاه يا ميكرودرم ابريژن، به‌منظور مراقبت از پوست بسيار  ضروري است.

به عقيده دكتر باومن اين يك باور عمومي است كه با تكثير روزانه سالن‌هاي زيبايي پوست و آرايشگاه‌ها تشديد مي‌شود. به گفته او پژوهش اخير دانشمندان در هلند بيانگر اين بوده كه درمان‌هاي مخصوص پوست صورت در 80درصد افراد در واقع سبب بروز آكنه شده و در برخي موارد وضع پوست را بسيار وخيم مي‌كند. او مي‌گويد:«با اين‌كه پس از انجام اين كار احساس خوبي داريد اما اين براي پوست شما يك تاثير زودگذر است. اين نوع درمان‌ها مانند مايكرودرم ابريژن، تنها لايه بالايي پوست را از بين مي‌برد و تاثير زيادي به جز پول هدر دادن براي شما ندارد.»


 

ارزان بخريد

باور قديمي شماره 7 – محصولات پوستي گران‌تر كارايي بهتري دارند؟

دكتر باومن كه خودش به‌طور مداوم از مرطوب‌كننده‌ها و ضد‌آفتاب‌هاي معمولي براي پوستش استفاده مي‌كند، مي‌گويد: «اين مطلب اساسا صحت ندارد. بسياري از محصولات پرفروش ارزان قيمت بسيار بهتر از انواع گران‌تر نتيجه‌بخش هستند.»

دكتر كيم هم با تصديق صحبت‌هاي دكتر باومن مي‌گويد، بيشتر تركيبات موثر در كرم‌هاي ضد‌پيري كه در فروشگاه‌هاي معمولي يا در مغازه‌هاي مجلل فروخته مي‌شوند، مشابه هم هستند. درست است كه فرآورده‌هاي پوستي گران قيمت مي‌توانند مفيدتر باشند اما وقتي شما مي‌توانيد محصولي شبيه به آن را با قيمتي ارزان‌تر تهيه كنيد چرا بايد سراغ آن‌ها برويد.

دكتر كيم اضافه مي‌كند:« اگر دوست داريد به احساس، رايحه و بسته‌بندي اين محصولات پول دهيد، اين يك موضوع شخصي است.»


 

  فقط همين يكي موثر است

باور قديمي شماره 8 –‌ كرم‌هاي ضد‌پيري يا ضد‌چروك، چروك‌هاي صورت را از بين مي‌برند.

بسياري از كرم‌هاي ضدچروك به سادگي عمل آبرساني به پوست را انجام داده و آن را محكم كرده و مي‌كشند و شما به‌طور موقتي ظاهري زيبا پيدا مي‌كنيد؛ پس به‌دنبال يافتن كرمي موضعي براي درمان چين وچروك نباشيد. به عقيده دكتر باومن، فقط يك محصول براي درمان قطعي هست كه سابقه و شهرت فراواني در از بين بردن چروك‌هاي ريز دارد و آن رتينوئيد موضعي است. تركيبات موثر موجود در رتينول و ترتينوين كه به‌صورت كرم و قطره هستند، به داخل پوست نفوذ كرده و حجم سلول‌هاي پوست را افزايش مي‌دهند. مطالعات نشان داده آن‌ها تاثيرات نسبتا خوبي در درمان آكنه، كاهش خطوط ريز صورت و چروك‌ها داشته و تاثيرات پيري پوست در اثر تابش خورشيد و آسيب‌هاي ناشي از نور خورشيد را معكوس مي‌كنند.  همچنين دكتر كيم توصيه به استفاده از كرم‌هاي آنتي اكسيدان حاوي ويتامين‌C مي‌كند اما هشدار داده كه آن‌ها خيلي سريع تاثير خود را از دست مي‌دهند پس بايد به‌طور مرتب از آن‌ها استفاده كرده و نيز اين محصول را از شركتي تهيه كنيد كه قابل اطمينان باشد.


 

  ليزر هم نمي‌تواند معجزه كند

باور قديمي شماره 9‌– ليزرها مي‌توانند پوست را 20 سال جوان‌تر كنند.

دكتر كيم مي‌گويد: «دستگاه‌هاي ليزر كه در بازار موجودند انواع مختلفي داشته و هر كدام عملكردي متفاوت دارند. برخي از آن‌ها به محو لكه‌هاي ناشي از آفتاب‌سوختگي كمك مي‌كنند و برخي به از بين بردن چين ‌وچروك‌ها. بعضي عمق نفوذ بيشتري دارند و كلاژن را فعال مي‌كنند. ليزرها آنقدر در بين افراد متداول شده‌اند كه بعضي افراد فكر مي‌كنند آن‌ها مي‌توانند ظاهرشان را با اين ليزرها به كلي تغيير داده و معجزه‌اي در قيافه خود به‌وجود آورند.» او بر اين باور است كه در حال حاضر ليزرها خيلي بهتر از آن‌هايي كه چند سال قبل وجود داشتند، هستند و نتايج مثبت بهتري را با اثرات جانبي كمتر ايجاد مي‌كنند اما بيماران بايد در مورد تاثيرات اين ليزرها، كمي واقع‌گرايانه بنگرند. او مي‌گويد: «اگر اين ليزرها آسيبي جدي و شديد به پوست شما وارد كنند، ديگر كار زيادي براي از بين بردن آن نمي‌توان انجام داد، پس با مطالعه تمام اين مسائل به اين نتيجه مي‌رسيم كه از قرار گرفتن در معرض تابش مستقيم نور آفتاب دوري كنيد و هر روز به‌طور مداوم از يك كرم ضد‌آفتاب مناسب در طول روز استفاده كنيد. »

اشتراک:


نظر خود را بیان کنیدامتیاز گوگل یادتون نره :)