با درختچه کاملیا آشنا شوید!!

درختچه کاملیا یکی از درخچه هایی می باشد که بسیار زیبا و جذاب می باشد حال با ما باشید تا با درختچه کاملیا آشنایتان کنیم.فارسی اصیل: لاژبَر(لاژ=شکاف+بر=میوه) اشاره به میوه شکافته آن است.فارسی رایج: کاملیا ( برگرفته از نام Kamel سیاح قرن هفتم)

نام انگلیسی:چای بوته Tea Plant

درختچه ای همیشه سبز و زینتی با گلهای قرمز، صورتی، سفید که در محیط بازپرورش آن معمول تر است، خانواده آن (ته آسه)و بومی چین و ژاپن و کره است، برگهای سبز و تیره آن با گلهای زیبای قرمز رنگ تضاد رنگی ایجاد می نماید که بسیار جذاب است، حتی الامکان از جابجا نمودن و چرخاندن گلدان پرهیز نمایید در غیر این صورت شکوفه های آن قبل از باز شدن می ریزند، گلها در طول فصل پاییز تا اوایل بهار شکوفا می گردند، خاک اسیدی را دوست دارد و تکثیر آن در منزل مشکل است.

نیازها:

-نور: احتیاج به نور شدید دارد ولی ازآفتاب ظهر بیزار است.-دما:در بهار و تابستان حداکثر درجه حرارت 21 و حداقل آن در زمستان 13 رجه سانتی گراداست.-آبیاری: دربهار هفته ای دوبار گیاه را آبیاری نمایید ولی در تابستان هفته ای یکبار کافی است، مجدداً دفعات آبیاری را افزایش و در پاییز به هفته ای دوبار برسانید، آب باید فاقد املاح باشد و حتی الامکان از آب باران استفاده کنید، زهکش را همیشه بازدید نمایید.-رطوبت: غبارپاشی هفته ای یکبار با آب ولرم و سبک پیشنهاد میگردد، موقعی که گیاه در گل است غبارپاشی را متوقف نمایید.

-تغذیه:

در اوایل بهار با کود آهن تغذیه نمایید، در طول بهار و تابستان با مایع غذایی و یا مواد جامد محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی هر دو هفته یکبار گیاه خود را تغذیه مصنوعی نمایید.-خاک مناسب: واکنش خاک باید اسیدی باشد، از پیت و شن استفاده نمایید.

-تعویض گلدان:

هر دو سال یکبار در اوایل پاییز قبل از ظهور غنچه ها گلدان را تعویض نمایید، زهکش باید کاملا” باز باشد.
-تمیز نمودن برگها: غبار پاشی برای تمیز شدن برگها کافی است، در زمانی که گیاه غرق در گل است غبارپاشی نکنید، از مواد براق کننده شیمیایی حتی الامکان استفاده ننمایید، در صورت لزوم هر ماه یکبار، مواظب گلها و غنچه ها باشید.

-تکثیر:ریشه دار نمودن قلمه های نیمه چوبی.

درختچه ی زیبای کاملیا احتیج به رطوبت شدید دارد و در معتدل خارج از اتاق یا گلخانه قابل پرورش است.نکته عمومی: بعضی مواقع عوامل متضاد علائم یکسانی را در اندام گیاهی ایجاد می کنند. اکثر گیاهان نسبت به آبیاری بیش از اندازه و تشنگی شدید عکس العمل همانند دارند، شرایط را دقیقا” بازدید نمایید.

تاُمین رطوبت

در تمام طول سال هفته ای یکبار با آب ولرم و سبک گیاه را غبار پاشی نموده بطوری که گلها خیس نشوند، جهت تاُمین رطوبت دائمی و پایدار مقداری سنگ ریزه در داخل زیر گلدانی ریخته و به آن طوری آب اضافه نمایید که ته گلدانها با آب در ارتباط نباشد، در غیر این صورت خاک گلدانها باتلاقی شده و ریشه ها می پوسند.

عوارض و درمان:

-شاخه ها در زمستان دراز و منحرف بوده و غنچه ها ظاهر نمی شوند: هوا خیلی گرم و خشک است،گیاه را به منطقه خنکتری منتقل و با آب سبک غبار پاشی کنید.گلها کم رنگ و شفاف شده اند:صدمه مربوط به مواد براق کننده شیمیایی است، گلها را در هنگام استفاده از مواد براق کننده در امان نگه دارید.

-لکه های دیسک مانند روی برگهاست: حشره آفت عامل آن است هر هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی نموده تا علایم بر طرف گردند.سطح خاک خشک و آب جذب نمی نماید:ریشه ها متراکم هستند، برای مدت 15 دقیقه گلدانها را به تشت و یت سطل پر از آب منتقل نمایید و آبیاری را تنظیم کنید. بهار آینده گلدانها را تعویض نمایید.

اشتراک:


نظر خود را بیان کنیدامتیاز گوگل یادتون نره :)