اگر سنگ کلیه دارید ماء‌الشعير بخورید

12782_382

  •  اگر طرفدار نوشيدني‌هاي فانتزي هستيد بايد به اين نكته دقت كنيد كه در ميان همه نوشابه‌هاي كولادار، ماء‌الشعير بهترين انتخاب است. منظور از نوشيدني‌هاي کولادار ،نوشیدنی‌های گازداری است که قند فراوان و رنگ های متنوعی دارند.

فصل تابستان، آغاز دوره‌اي است كه براي همه افراد با نوشيدن انواع شربت‌هاي خنك، نوشابه‌هاي گازدار و البته آب تگري همراه است. آنچه در اين ميان ذهن همه را به خود مشغول كرده، اين است كه آيا براي مصون ماندن از عوارض نوشابه‌هاي گازدار، مي‌توان به ماء‌الشعير پناه برد؟ آيا اين نوشيدني انرژي و قند كمتري نسبت به نوشابه‌هاي گازدار دارد؟  براي رسيدن به پاسخ تمام اين سوالات با دكتر وفا متخصص تغذيه و رژيم درماني گفت‌و‌گويي داشتيم با موضوع «نوشيدني ماء‌الشعير» كه توصيه مي‌كنيم براي رسيدن به پاسخ‌ها، تا انتهاي مطلب را بخوانيد.


 نوشابه سالم‌تر است يا ماء‌الشعير؟

اگر طرفدار نوشيدني‌هاي فانتزي هستيد بايد به اين نكته دقت كنيد كه در ميان همه نوشابه‌هاي كولادار، ماء‌الشعير بهترين انتخاب است. منظور از نوشيدني‌هاي کولادار ،نوشیدنی‌های گازداری است که قند فراوان و رنگ های متنوعی دارند. توجه داشته باشید که انواع نوشابه های رژیمی از قبیل «زیرو» و «لایت»هم در این دسته قرار می گیرند. با اين همه لازم است يادآوري كنيم زماني مي‌توانيم به ماء‌الشعير و نوشيدني‌هايي از اين دست مقام اول را بدهيم  كه فرآيند تخمير  به صورت كامل در روند تولیدآن‌ها انجام شده باشد و طي فرآيند توليد، از مخمر در آن استفاده شده باشدكه البته اغلب كارخانه‌هاي سازنده این نوشیدنی به وجود آن در فرآيند توليدشان تاكيد مي‌كنند.


نکته : نوشیدن 8 لیوان آب در طول روز را فراموش نکنید و بعد از تکمیل این میزان آب روزانه حس تشنگی را با دیگر نوشیدني‌های جایگزین، برطرف کنید.


 آب يا ماء‌الشعير؟

اگر شما هم طرفدار ماء‌الشعير  باشيد حتما اين‌كه خاصيت غذايي اين نوشيدني چقدر است و آيا مي‌توان آن را جايگزين آب كرد،يكي از پرسش‌هايي است كه هميشه ذهن‌تان را به خودش مشغول كرده است.اگر قرار باشد  راجع به اين نوشيدني صحبت كنم، همان جمله هميشگي‌ام را تكرار مي‌كنم كه بهترين نوشيدني آب است. به خصوص در فصل گرما و براي كساني كه حس تشنگي‌شان را خيلي زود جواب مي‌دهند يعني در كوتاه‌ترين زمان خشكي دهان‌شان را برطرف مي‌كنند و‌ به طور كلي افرادی که آن‌قدر تشنه نمي‌شوند كه بخواهند چند ليوان آب را با هم بنوشند. این افراد با اولین علائم تشنگی که با خشکی دهان و نیاز به نوشیدن آب خود را نشان می دهد،بلافاصله سراغ آب می روند و این نیازشان را بر طرف می‌کنند.

ویژگی مهمی که آب را از دیگر نوشیدنی ها متمایز می‌کند این است که بدون هر نوع عارضه جانبی و کالری اضافی می تواند نیاز بدن را بر طرف کند. آب به عنوان ماده اصلی تشکیل دهنده حجم زیادی از بدن ،نقش مهمی در تنظیم املاح بدن دارد.در فصل تابستان که میزان تعریق بیشتر است و گرمای هوا ،نیاز به نوشیدن مایعات خنک را بیشتر می کند، در دسترس‌ترین و باب میل ترین نوشیدنی آب است.نباید فراموش کرد کالری صفر این نوشیدنی آن را برای همه دلچسب تر می‌کند.امابعد از آب، شايد بتوان گفت، ماء‌الشعير نسبت به ديگر نوشابه‌هاي «كولادار» نوشيدني بهتري باشد. به دليل آن‌كه قند ساده‌اش به هيچ عنوان به اندازه نوشابه‌هاي كولادار نيست.


  منبع غني ويتامين B

معمولا ماءالشعير را به عنوان يك نوشيدني سرشار از ويتامين B مي‌َشناسيم اما سوال اينجاست كه مقدار اين ويتامين در اين نوشيدني چقدر است. در حقيقت ماءالشعیر ،نوشیدنی است که ماده اصلی تشکیل دهنده آن دانه «جو» است که طی فرآیند تولید کارخانه ای با قند طبیعی ناشی از تخمیر صحیح به بازار عرضه می شود.

اين نوشيدني تقريبا سرشار از ويتامين‌هاي گروه B است كه روزانه به آن نياز داريم و از اين نظر، مي‌تواند پاسخگوي بخشي از نياز بدن به اين مواد مغذي باشد. تاكيد مي‌كنم كه تنها بخشي از نياز بدن نه تمام آن؛ به دلیل آن که ما از میزان استفاده مواد مرغوب ،به اندازه و سالم در دوره تولید این نوشیدنی آگاهی کافی نداریم.در ضمن استفاده از این محصول به عنوان تنها تامین کننده ویتامین گروه B شیوه توصیه شده‌اي نیست.


  ماء‌الشعير براي تامين ويتامينB كافي است؟

شايد فكر كنيدوقتي ماء‌الشعير منبع غني از ويتامين هاي گروه B است مي‌توانيم همه نيازهاي بدن‌مان را به اين گروه از ويتامين‌ها با اين نوشيدني تامين كنيم.به عبارت ديگر تنها با نوشيدن ماءالشعیرتمام ويتامين‌های گروه B به بدن مي‌رسند و نيازي به منابع ديگر نیست؟ پاسخ منفي است. نمي‌توان گفت مصرف يك ليوان ماء‌الشعير، نياز بدن به ويتامين های گروه B را تامين مي‌كند چون ويتامين‌هاي گروه B، يكي نيست و حداقل 8 نوع ويتامين است كه بدن به آن‌ها نياز دارد .مثلا ويتامين B12 ويتاميني است كه به هيچ عنوان از منابع گياهي يا مخمرها قابل دريافت نيست. فوليك اسيد و بيوتين هم 2 ویتامین دیگر از گروه ویتامین های Bهستندکه در اين نوشيدني وجود ندارند. ولي گروه ويتامين B1 و B6 درحد قابل توجهي در اين نوشيدني‌ وجود دارد و مصرف متعادل روزانه‌اش، مي‌تواند بخشي از نياز روزانه را تامين كند نه همه آن را.


  يك ليوان ماء‌الشعير چقدر كالري دارد؟

هر ليوان نوشيدني ماء‌الشعير يعني 240 ميلي‌ليتر از آن، حدود 100 كيلو كالري انرژی دارد. اين ميزان كالري قابل توجه است . تصور كنيد فردي كه روزانه به جاي هر نوع نوشيدني ديگر، آب مصرف مي‌كند، يعني كالري به بدن نمي‌رساند و حالا اگر همان تعداد ليوان آب با كالري صفر را با نوشيدني ماء‌الشعير با 100كيلوكالري جايگزين ‌كند درواقع راه ورود كالري اضافي به بدنش را فراهم مي‌كند. به همين دليل به افرادي كه دچار اضافه وزن هستند يا در رژيم غذايي خاصي قرار دارند اكيدا توصيه مي‌كنم، آب را جايگزين اين نوشيدني پركالري كنند تا از عوارض ورود كالري اضافه به بدن دور بمانند. این توصیه در مورد کودکان در سن رشد بیشتر از همه باید مورد توجه قرار بگیرد هم به دلیل وجود قند مصنوعی احتمالی این نوشیدنی و هم گاز آن که می تواند باعث تحلیل استخوان ها و دندان های آن ها شود.


  چه طعمي بخوريم؟

وجود طعم‌هاي مختلف در اين نوشيدني انتخاب را سخت مي‌كند به خصوص اگر دنبال جذب ويتامين و مواد معدني بيشتر هم باشيد. اما موضوع اينجاست كه اساسا در صنايع غذايي از طعم دهنده ها، خيلي زياد استفاده مي‌شود ولي الزاما اين طعم‌دهندها، كالري اضافه‌اي به محصول منتقل نمي‌كنند. ولی به طور كلي، طعم يكي از شيوه‌هاي جذب ذائقه‌هاي مختلف است ولي اين‌كه با افزودن اين اسانس يا طعم مي‌توان ميزان دريافت كالري را كم كرد يا ويتامين بيشتري به بدن رساند، صحيح نيست.حتی ممكن است بعضي از اين اسانس‌ها،‌ استاندارد خوبي نداشته باشد و سلامت محصول را دستخوش تغييراتي كند كه افزودن آن‌ها به محصول، بايد تحت‌نظر متخصصان صنايع غذايي و با استانداردهاي تعريف شده‌اي انجام شود.


12783_559

  سنگ كليه با ماء‌الشعير درمان مي‌شود؟

از نظر دانش تغذيه، هيچ‌كدام از تصورات عمومي مبني بر اين‌كه مصرف ناشتا و صبحگاهي باعث زيبايي پوست مي‌شود يا در رفع سنگ‌هاي كليه اثر دارد، پذيرفته نيست.  يعني پژوهش يا دانش مشخص تغذيه‌اي صورت نگرفته كه اثبات كند اين تصورات صحيح است. البته در علم پايه‌اي تغذيه، اين دانش وجود دارد كه مثلا در افرادي كه دچار كمبود ويتامين B6 هستند، احتمال بروز برخي از انواع سنگ‌هاي كليوي بيشتر است و آن هم به دليل آن‌است كه ويتامين B6در متابوليسم پروتئين‌ها نقش دارد در نتيجه اگر كمبود اين ويتامين وجود داشته باشد، ممكن است اختلالي در متابوليسم پروتئين‌ها ايجاد شود که PH خون، اسيدي و ‌ زمينه‌ساز بروز نوع خاصي از سنگ‌هاي كليوي شود.  اين‌طور جامع صحبت كردن راجع به تاثير مصرف ماء‌الشعير بر ممانعت از توليد سنگ كليه جز تبليغ چيز ديگري نيست و به هيچ عنوان ريشه و مبناي علمي ندارد.


12784_183

كف روي ماء‌الشعير مضر است؟

ماء‌الشعير ها معمولا گازدار هستند و سوال اينجاست كه آيا گاز موجود در  اين نوشيدني تاثيري بر ميزان جذب ويتامين‌هاي آن هم دارد؟ در پاسخ به اين سوال بايد گفت یکی دیگر از افزودنی هایی که به منظور جلب مشتری به این نوشیدنی اضافه می شود،«بیکربنات سدیم»است که تحت عنوان «گاز»شناخته می شود.

مشكلي كه ممكن است با نوشیدن بیش از اندازه ماءالشعیر پيش بيايد به دليل وجود گازي است كه به آن اضافه مي‌شود. گاز نوشيدني‌هاي گازدار مي‌تواند براي بدن مضر باشد. به اين ترتيب كه اين افزودني به نوشيدني‌ها،‌ فرآيند جدا شدن املاح از استخوان‌ها را تسريع مي‌كند و مصرف مكررش براي مصرف‌كنندگان به خصوص بچه‌ها،‌ زنان در سن يائسگي،  جوانان كه نياز دارند تا 25 تا 30‌سالگي به حداكثر ميزان تراكم استخواني برسند، سالمندان و ميانسالان مضر است واگر مصرف اين نوشيدني به صورت عادت دربيايد ممكن است عوارض اين چنيني را به همراه داشته باشد.

فرآیند تحلیل استخوانی به این ترتیب است که بیکربنات سدیم روی بافت استخوانی می نشیند و با مواد و املاح تشکیل دهنده آن ترکیب شده و جدا می شود.این فرآیند با هربار استفاده از این محصول تکرار می شود پس اگر تداوم داشته باشد، در طولانی مدت عوارض جبران ناپذیری بر استخوان ها و دندان ها می‌گذارد. اما اگر از این نوشيدني هر ازگاهي و در وعده‌ها و ميان‌وعده‌هاي غذايي استفاده شود، مشكلي ايجاد نمي‌كند ولي اگر فرد عادت كند در هر وعده غذايي يا هر زمان كه احساس تشنگي كرد از اين نوشيدني استفاده كند حتما با مشكل مواجه خواهد شد.

اشتراک:


نظر خود را بیان کنیدامتیاز گوگل یادتون نره :)