آستیگماتیسم بیماری مربوط به چشم است

  • تقریباً تمامی اختلالات دید ناشی از آستیگماتیسم را می‌توان توسط عینک و یا لنز برطرف کرد. برای افرادی که به میزان کم آستیگماتیسم مبتلا هستند، نیازی به استفاده از لنز نیست و تنها در صورتی که آستیگماتیسم متوسط و شدید باشد می‌توان از لنز برای اصلاح دید استفاده کرد.

 

یکی از رایج‌ترین بیماری‌های چشمی که اغلب توسط عینک یا لنز برطرف می‌شود، آستیگماتیسم است.
به گزارش سلامانه به نقل از webmd یکی از اصلی‌ترین دلایل بروز این مشکل کروی نبودن کامل چشم است و این باعث ایجاد خطای انکساری می‌شود. تقریباً همه افراد به درجاتی آستیگماتیسم را تجربه می‌کنند و فقط میزان آن متفاوت است.
کاهش دید، تاری دید، سردرد، احساس فشار بر چشم، احتمال دوبینی، انحنادار دیدن خطوط که می‌تواند در یک یا هر دو چشم به وجود آید. افرادی که به کارهای ظریف مشغول هستند بیشتر به آستیگمات دچار می‌شوند و بیشتر کسانی که دوربین یا نزدیک بین هستند نیز از این مشکل رنج می‌برند.
چشم پزشک شما به راحتی با نگاه کردن به درون چشم شما می‌تواند آستیگماتیسم شما را تشخیص دهد. آستیگماتیسم ممکن است سبب اختلالات دیگر چشمی همچون دوربینی و نزدیک بینی شود. به سبب اینکه آستیگماتیسم به آهستگی پیشرفت می‌کند، بهتر است به محض اینکه متوجه تغییرات شدید به چشم پزشک مراجعه کنید.
تقریباً تمامی اختلالات دید ناشی از آستیگماتیسم را می‌توان توسط عینک و یا لنز برطرف کرد. برای افرادی که به میزان کم آستیگماتیسم مبتلا هستند، نیازی به استفاده از لنز نیست و تنها در صورتی که آستیگماتیسم متوسط و شدید باشد می‌توان از لنز برای اصلاح دید استفاده کرد. برای آستیگماتیسم، معمولاً یک لنز نرم مخصوص که توریک نام دارد تجویز می‌شود. این دسته از لنزها قابلیت منحرف کردن نور در یک جهت را بیشتر از جهات دیگر دارند. همچنین دسته دیگری از لنزها وجود دارند که لنز سخت نامیده می‌شوند. این دسته از لنزها برای افرادی که مبتلا به آستیگماتیسم شدید هستند تجویز می‌شود. پزشک شما بعد از انجام معاینات، لنز متناسب با نیاز شما را به شما معرفی خواهد کرد.
راهی دیگر برای درمان آستیگماتیسم، تغییر شکل قرنیه توسط جراحی انکساری و یا توسط لیزر است. از آنجایی که بیشتر از یک نوع جراحی انکساری وجود دارد، بسته به شرایط ممکن است از حالت خاصی از جراحی استفاده شود.

اشتراک:


نظر خود را بیان کنیدامتیاز گوگل یادتون نره :)